PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

Borac se ponovo osramotio u Evropi, Farani eliminisali Banjalučane nakon penala

Banjalučki Borac se osramotio u Evropi drugu godinu zaredom

Fudbaleri Borca eliminisani su već u prvom pretkolu Konferencijske lige porazom od B36 Torshavna. Nakon što je Borac dobio prvi meč sa 2:0, B36 Torshavn je dobio revanš sa 3:1 u regularnom dijelu, a onda je nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca slavio sa 4:3 i otišao u drugo pretkolo.

Pobjedom od 2:0 u prvoj utakmici, Borac se promovisao u apsolutnog favorita da večeras rutinski osigura plasman u drugo pretkolo Konferencijske lige, a izabranici Nenada Lalatovića nisu loše otvorili utakmicu. Imali su terensku dominaciju, ali teško su dolazili u šanse, što je ohrabrilo domaćina da već nakon desetak minuta zaigra mnogo odlučnije i hrabrije.

Takva igra isplatila se ekipi B36 Torshavna nakon 35 minuta, kada je Magnus Egilsson sjajno pogodio iz slobodnog udarca, kojem je prethodila loša intervencija odbrane banjalučkog kluba. Činilo se ipak da domaći tim nema šta tražiti nakon 44. minute, u kojoj je Magnus Jacobsen dobio crveni karton.

Na odmor se tako otišlo sa minimalnim vodstvom domaćeg tima, a vrlo rano u drugom dijelu, Marko Gajić pravi glupost. Faulirao je Sonnija Nattestada u vlastitom kaznenom prostoru, dobio drugi žuti, odnosno crveni karton, a Magnus Egilsson je savladao Bojana Pavlovića.

Tako je nakon 54 minute situacija bila poravnata, kako rezultatski, tako i u broju igrača na terenu. U igru je kod Borca ušao Darko Lazić, koji je i sam uspio da se po lošem upiše u ovaj meč. Napravio je penal nad Nattestadom u 66. minuti i omogućio Egilssonu da postigne prvi hattrick u karijeri, a B36 Torshavn je doveo na prag drugog pretkola.

Tek tada je Borac zaigrao barem mrvu ozbiljnije i uspio je doći do pogotka za 3:1, odnosno poravnanja u ukupnom rezultatu u 75. minuti, kada Benjamin Tatar pogađa nakon ubačaja Nikole Andrića sa desne strane.

Činilo se tada da će Banjalučani do kraja ipak uspjeti da preokrenu stvari u svoju korist, ali do isteka regularnih 90 minuta nisu napravili previše, a potpuno su se izgubili u produžecima. Tačno je da je Borac dominirao, ali ozbiljniju šansu nije stvorio i golmana domaćina nije testirao, pa je postalo jasno da će jedanaesterci odlučiti putnika u drugo pretkolo.

Benjamin Tatar je izveo prvi jedanaesterac i rutinski je pogodio mrežu golmana domaćeg tima Mattiasa Lamhaugea. Za domaći tim, prvi penal je uspješno izveo Sonni Nattestad. U drugoj seriji za Borac je dobro šutirao Jovo Lukić, te je banjalučki tim poveo sa 2:1. Rezervista u redovima domaćih Andrias Eriksen promašio je penal u drugoj seriji.

U trećoj seriji za Borac je promašio Dino Ćorić, ali je golman Lamhauge prerano izašao sa linije, te je penal ponovljen, a iz drugog pokušaja Ćorić je bio mnogo uspješniji i pogodio je za 3:1. Slična je situacija bila i na drugoj strani, Eli Nielsen prvo promašuje penal, ali nakon što je ponovljen, pogađa za 3:2.

U četvrtoj seriji, Lamhauge majstorski brani udarac Piščevića sa bijele tačke, a domaći potom šutiraju za poravnanje. Benjamin Heinesen uspješan je i donosi poravnanje, a u petoj seriji za Borac šutira Aleksandar Subić. Subić je promašio penal, te su domaći imali praktično meč loptu za prolazak u drugo pretkolo.

Lukas Enevoldsen je pogodio za B36 i nevjerovatnu radost domaćih, koji su spektakularno prošli u drugo pretkolo, a Borac je drugu sezonu zaredom doživio potpuno sramoćenje.

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.