PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

Connah’s Quay Nomads, protivnik koji će pokazati gdje Sarajevo i Premijer liga BiH zaista pripadaju

Sarajevo naprosto mora bez ijednog izgovora opravdati ulogu favorita protiv Connah's Quaya

foto: North Wales Live

Iako je tek dva puta nastupio za Sarajevo i u tim utakmicama uglavnom nije pokazao mnogo jer je ulazio sa klupe, Matthias Fanimo bi mogao imati nešto veći značaj za FK Sarajevo u zadacima mimo terena i mogao bi barem nakratko poslužiti kao pojačanje stručnog štaba Vinka Marinovića.

2014. godine, Fanimo je boravio na posudbi u engleskom niželigašu Tranmere Roversu. Iako ta posudba nije bila suviše uspješna, Fanimo je iz prve ruke gledao Dannyja Holmesa, i to u dresu kluba koji nezvanično služi kao regrutacioni centar za Connah’s Quay Nomadse, velškog prvaka u sezoni 2019/2020, koji ove godine predstavlja svoju zemlju u Ligi prvaka i protivnik je Sarajevu u prvom pretkolu ovog takmičenja.

Ponajbolji igrač ovog kluba Danny Holmes ostvario je zapaženu karijeru u Tranmereu i bio je saigrač Fanimu, a dres Tranmerea je u nekoj fazi svoje karijere nosilo još pet njegovih saigrača, dok su neki od njih ponikli i u još većim engleskim klubovima poput Manchester Uniteda, Liverpoola ili Evertona.

Veze sa Liverpoolom naročito su upečatljive. Gradić Connah’s Quay nalazi se nekih pola sata daleko od Liverpoola i mnogi fudbaleri koji ne uspiju u Liverpoolu, Tranmereu ili nekom od lokalnih klubova imaju uvijek priliku okušati se u velškom šampionatu, koji je, za razliku od reprezentacije ove zemlje, drastično slabiji i spada među najlošije u Evropi.

Skauting engleskih klubova na ovim prostorima toliko je kvalitetan da je jedan Gareth Bale sa Southamptonom počeo trenirati već kao desetogodišnjak. Oni koji i ne uspiju rano prići engleskim klubovima uglavnom su na meti Swanseaja i Cardiffa, dva najveća velška kluba koji igraju u engleskoj fudbalskoj strukturi. Takav je slučaj sa Aaronom Ramseyem, koji je bio omladinac Cardiffa. Uglavnom, manjim klubovima skromnih budžeta i ambicija u koje sigurno spada i Connah’s Quay, u ovom smislu ostaju samo mrvice.

Ko su zapravo velški nomadi?

Connah’s Quay Nomads je, baš kao i Sarajevo, osnovan 1946. godine, samo nekoliko mjeseci prije Bordo kluba. Novija historija Nomadsa, uslovno rečeno, počinje 2012. godine, kada su izborili ulazak u najviši rang takmičenja u Velsu nakon ispadanja zbog smanjenja lige. Svoju su poziciju postepeno gradili, a u sezoni 2016/2017 prvi put su izašli u Evropu. Već tada ispisali su historiju eliminacijom norveškog Stabaeka, da bi ih zaustavila Vojvodina.

Godinu dana kasnije eliminisani su od HJK Helsinkija, a 2018. godine izbacio ih je bjeloruski Shakhtyor Soligorsk. Prošle godine su šokirali škotski Kilmarnock, da bi ih zaustavio beogradski Partizan. Ovo će Connah’s Quayu biti peto evropsko učešće, a dosad su se sastajali sa timovima iz Norveške, Srbije, Finske, Bjelorusije i Škotske. Bosna i Hercegovina će biti šesta zemlja čiji će klubovi igrati protiv Connah’s Quaya.

Zanimljivo je i da ovaj klub ima određene veze sa Cardiffom, iako su, za razliku od Sarajeva, njihove neformalne i isključivo povremenog poslovnog karaktera. U isto vrijeme dok su se odvijali pregovori o privatizaciji Sarajeva od strane tadašnjeg vlasnika Cardiffa Vincenta Tana, u čijem je centru pažnje bila akademija FK Sarajevo, akademija Connah’s Quaya je slavila veliki transfer njenog najboljeg produkta Rhys Healeya, koji je postao član Cardiffa. Nije poznato koliko je Cardiff investirao u njega, ali Healey se i nije baš iskazao u ovom klubu i trenutno igra za MK Dons u trećem rangu engleskog fudbala sa priličnim uspjehom.

Trener Connah’s Quaya Andy Morisson nekada je nosio dres Manchester Cityja i bio kapiten ovog kluba, ali u vrijeme dok je City bio engleski niželigaš. Ipak, iz njegovog je primjera vidljivo da Velšani stvari u svom fudbalu rade mnogo dugoročnije, jer je na klupi ovog kluba još od novembra 2015. godine i rezultate gradi zaista postepeno. Čak ni Amar Osim, koji je premijerligaški sinonim za trenersku dugovječnost, nije ni u jednom mandatu ostao toliko dugo na klupi Željezničara, a isto vrijedi i za Husrefa Musemića i vođenje FK Sarajevo.

Priča o iskoraku

Da bismo razumjeli gdje finansijski stoje velški klubovi, a što nije lako procijeniti iz njihovih finansijskih izvještaja, dalo bi se reći da je godišnji budžet najbogatijeg tamošnjeg kluba TNS-a negdje oko milion funti, odnosno u prevodu, nešto malo više od dva miliona maraka. The New Saints ima veći budžet od Connah’s Quaya, a ti budžeti Velšane bi svrstali u donju polovinu Premijer lige BiH. Prošle sezone, Connah’s Quay je nastupio u Evropi sa devet igrača koji su bili poluprofesionalci i koji su pored fudbala imali još neko zanimanje. 

Iako je velška liga u ekspanziji i Connah’s Quay definitivno djeluje kao klub koji bi u narednim godinama mogao poremetiti dominaciju TNS-a, ovakav klub zaista ne bi smio predstavljati neprelaznu prepreku za Sarajevo. Bez obzira na to igrao se meč na teritoriji Velsa ili u nekoj od neutralnih zemalja koje je odabrala UEFA, Sarajevo u duel sa timom koji ima poluprofesionalni karakter i dolazi iz lige koja je poluprofesionalna ulazi kao apsolutni favorit.

To ne znači nužno da je Bordo timu plasman dalje zagarantovan, ali znači da je ovo prva ozbiljna šansa za bilo koji bosanskohercegovački klub, otkad se Liga prvaka igra u ovom drugačijem formatu, da napravi iskorak. Postojalo je do današnjeg dana mnogo izgovora, prije svega u UEFA-inom sistemu takmičenja koji je bio jako blagonaklon prema klubovima koji u kontinuitetu osvajaju naslove nacionalnog prvaka, pa sve do načina žrijebanja, koji zbog regionalizacije naše klubove uvijek gura na mnogo snažnije protivnike.

Ipak, što se ove sezone tiče, situacija je drugačija. Nije realno ocjenjivati snagu Sarajeva i Premijer lige BiH kroz ispadanje od Celtica, Viktorije Plzen ili varšavske Legije, ma koliko neke od tih utakmica naši predstavnici dobro odigrali. U porazima od takvih ekipa izgovori se uvijek mogu i smiju pronaći, ili možda preciznije, samim poređenjem budžeta takvih i naših klubova, vidljivo je koliko je nerealno očekivati pozitivne rezultate u takvim okršajima.

Međutim, kada vam je protivnik ekipa poput Connah’s Quaya, onda možete tražiti izgovore, ali time ćete samo dokazati da je ova liga nekvalitetom još više obilježena nego što se vjeruje i očekuje. Ne uspije li Sarajevo kao nosilac proći Connah’s Quay, onda nam do samog evropskog dna zaista nije ostalo mnogo. Jer prvenstvo Velsa je uvijek bilo pri dnu i ostat će tu bez obzira na ishod duela Sarajeva i njihovog predstavnika. Jedino je pitanje da li će Premijer liga BiH stajati iznad ili ispod njega.

 

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.

Copyright PLBIH © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
P