PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

KF Tirana, gigant u Albaniji, “miš” u Europi

KF Tirana je najtrofejniji klub u Albaniji, ali to nikada nisu pokazali u europskim takmičenjima.

Foto: KF Tirana

Razmišljajući o tekstu o KF Tirana, prvo mi je kroz glavu prolazio skeč iz predstave Audicija, u kojem akter, na pitanje zašto nije probao upisati glumačku akademiju u Makedoniji odgovara “Jebo zemlju kojoj je Albanija zapad”. Nakon toga sljedeće dvije slike koje su mi u glavi su slike dvije arene, Filip II u Skopju i Kombëtare Arene u Tirani. I dok se fudbal u BiH u većini sezone igra na nečemu što je bliže njivi nego fudbalskom terenu, Makedonija je ugostila finale europskog Superkupa a Albanija historijsko prvo finale Konferencijske lige.

Naravno, ta činjenica nema puno veze sa klupskim fudbalom i uspjesima u europskim takmičenjima, ali čak je i timu iz Albanije pošlo za rukom da igra grupnu fazu europskih takmičenja, za razliku od nas. Uspjelo je to čak dva puta ekipi Skenderbeu, kada su igrali u grupama Europa lige u sezonama 2015/16 i 2017/18. Ono što ima veze sa nama jeste činjenica da do skoro nismo u državi imali stadion na kojem bi se mogla igrati grupna faza, a ne stadion koji će ugostiti finale nekog europskog klupskog takmičenja.

Upravo na stadionu na kojem se igralo finale Konferencijske lige između Rome i Feyenoorda albanski prvak KF Tirana će ugostiti našeg prvaka, HŠK Zrinjski. Tirana inače igra na stadionu Selman Stërmasi, ali isti ne zadovoljava UEFA standarde pa Tirana, kao i skoro svi timovi iz Albanije, europske utakmice igra na Kombëtare Areni.

Tirana je najtrofejniji albanski klub

Ekipa KF Tirana je prošle sezone osvojila naslov prvaka sa deset bodova prednosti ispred najbližeg pratioca i tako su stigli do 26. titule u historiji kluba. Istina, neki od naslova se osporavaju od strane tamošnjeg fudbalskog saveza, ali i bez toga je Tirana najupješniji klub u Albaniji, jer su pored 26 titula prvaka osvojili 16 puta kup, te 11 puta Superkup. Ne treba ni napominjati da su u svim takmičenjima najtrofejnija ekipa u Albaniji.

Iako je klub zvanično osnovan 1920. godine, imaju jednu (spornu) titulu prvaka iz 1911. godine. Tada je odigrano nezvanično prvenstvo Albanije na kojem je nastupila ekipa grada Tirane, za koju se danas smatra da je bila preteča KF Tirana. Devet godina poslije klub je zvanično počeo sa radom pod imenom SK Tirana, koje su brzo promijenili u Agimi, pa su 1927. vratili ime Tirana. U historiji su nekoliko puta mijenjali ime, pa su se u određenim periodima zvali Nëntori Tirana, Puna Tirana i KS 17 Nëntori.

Nikada nisu prošli dva protivnika u Europi

Naravno, kao ekipa sa najviše titula Tirana je imala priliku da najviše puta nastupa u europskim takmičenjima, čak 29 puta, i albanski je klub koji je najviše puta prošao jednog protivnika u Europi, ukupno 13 puta. Ipak, njihove europske kampanje su se tu i završavale, obzirom da nikada nisu eliminisali narednog protivnika. Ukupno su u europskim takmičenjima pod okriljem UEFA odigrali 76 utakmica u kojima su upisali 17 pobjeda, 12 remija i čak 47 poraza, uz gol razliku 65:132.

Ono što je možda zanimljivo jeste da su 1982. eliminisali Linfield, koji je prošle sezone izbacio Borac, te 1988. godine ekipu Hamrun Spartans, koja je protivnik Veležu u Konferencijskoj ligi. Generalno, protivnici koje je Tirana izbacivala su daleko od europskog prosjeka, obzirom da su najčešće prolazili predstavnike Malte, Gruzije, Bjelorusije, a među najozbiljnije ekipe koje su eliminisali spadaju Dinamo Bukurešt i Varteks. Ono što može obradovati Zrinjski jeste podatak da je kroz historiju Tirana ispadala od predstavnika Luksemburga, Islanda, Kipra, Moldavije.

Iako i Tirana ima dosta stranaca u svojoj ekipi, ipak se to ne može porediti sa Sheriffovom legijom stranaca. U revanš meču Lige prvaka koji su prošle sedmice odigrali protiv Dudelangea na terenu je bilo pet stranaca, trojica iz Sjeverne Makedonije, te po jedan iz Brazila i Obale Slonovače. Brazilac Devid je napadač i ranije je igrao u Albaniji za ekipu Kastrioti Krujë, a pokušao je kratko graditi karijeru i u Portugalu. Jocelin Behiratche je defanzivac iz Obale Slonovače, a tri Makedonca su Kristijan Toshevski, Filip Najdoski i Ennur Totre. Jedan od najboljih igrača, veznjak Vesel Limaj koji je Nijemac albanskog porijekla, propustio je pomenuti revanš zbog dva žuta kartona u tri minute, ali će se vratiti protiv Zrinjskog i mogao bi biti prijetnja Plemićima.

Veležove legende na klupi

Ekipu sa klupe predvodi Orges Shehi, bivši golman koji je najsvjetlije trenutke proveo u ekipi Skënderbeu, gdje je i počeo trenersku karijeru. Jednu sezonu je bio i u timu koji navijači Sarajeva neće nikad zaboraviti, Kukësiju, prije nego što je preuzeo Tiranu s kojom je bio prvak Albanije. Ekipu KF Tirana su u prošlosti najčešće vodili treneri iz Albanije, ali bilo je tu i stranaca među kojima se ističu imena dvije Veležove legende, Envera Hadžiabdića i Blaža Sliškovića.

Pred Zrinjskim naravno nije lagan zadatak, ali tradicija Tirane u Europi govori da naš tim ne bi trebao imati problema i da bi se već mogao spremati za treće pretkolo. Ipak, neki raniji rezultati naših timova u Europi, ali i ispadanje Sarajeva od Kukësija svojevremeno, trebaju biti opomena i znak za oprez.

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.

Copyright PLBIH © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
P