Sarajevo eliminisano na posljednjoj stepenici pred grupnu fazu Europa lige

Grupna faza je još uvijek samo san.

Fudbaleri Sarajeva, nažalost, nisu uspjeli da se plasiraju u grupnu fazu Evropske lige. Bolji od hrabre ekipe sa Koševa bio je Celtic koji je u Zenici slavio sa 1:0 golom Odsonnea Edouarda u 71. minutu.

Sarajevo je izgledalo jako dobro u ovom meču. Odlično je stručni štab na čelu sa Vinkom Marinovićem analizirao igru Celtica, dobro su branili kompletan međuprostor, pa gosti iako su imali apsolutnu dominaciju nad posjedom lopte nisu uspjeli praktično ništa da iskreiraju. Bordo tim je jako dobro stajao, a iz kontri i polukontri pokušavali su da priprijete golu Vasillisa Barkasa.

Nije to bilo pretjerano uspješno, ni konkretno. Dolazili su do kaznenog prostora, ali je nedostajao završni pas, ili završni pokušaj ka golu grčkog golmana na golu Celtica. Tek, bilježimo priliku Benjamina Tatara, jako dobru, kada je iskosa ušao u kazneni prostor, gađao bliži ugao, ali je Barkas loptu koja je možda išla i u gol aut dirao, te je to bio korner za Bordo fudbalere.

No, ni Celtic iz posjeda nije uspio da bude konkretan. Samo jednom su priprijetili Vladanu Kovačeviću, i to poprilično mlako. Igrala se 40. minuta kada je Elyounoussi šutirao, ali slabo za golmana Sarajeva.

I nastavak susreta je počeo isto kako je i trajalo prvo poluvrijeme. Celtic je kontrolisao loptu, ali ponovo jalovo. U 55. minutu ponovo prijeti Elyounoussi, Vladan Kovačević još jednom bez većih poteškoća zaustavlja njegov šut.

Tri minute kasnije odlična prilika za Bordo momke. Poslije kornera u skoku je najviši Hrvoje Miličević, ali nije dobro zahvatio loptu. Zafalio mu je koji centimetar u skoku, te je lopta otišla pored desne stative Barkasovog gola. Uzvratio je Celtic u 62. minutu šutem Ryana Christija sa distance, ali je to otišlo preko gola Vladana Kovačevića. Nastavljali su se kontinuirani napadi Celtica iz minute u minut, ali je odbrana Sarajeva djelovala gotovo besprijekorno. U 67. minutu nakon kornera volej hvata štoper Elhamed, ali lopta odlazi pored gola.

Inicijativa Celtica isplatila se u 71. minutu utakmice. Ryan Christie je dugo tražio prostor za udarac, pronašao ga nakon što je sa desne strane prošao skroz lijevo i gađao kontra ugao, Kovačević je kratko odbio loptu, ali nažalost pravo na nogu Odsonneu Edouardu, koji se apsolutno nije vidio tokom utakmice, i on pogađa za 0:1.

Nekako je taj gol uticao na samopouzdanje Bordo momaka. Brzo nakon toga ponovo prijeti Christie svojom razornom ljevicom, ali Kovačević ovaj put izbija u korner. I osam minuta kasnije ponovo brza kontra Celtica, Ryan Christie je istrčao, probacio loptu i pored istrčalog Kovačevića, ali je Andrej Đokanović na pravom mjestu i izbacuje loptu u korner.

Nažalost, do kraja utakmice Sarajevo je energetski palo, nisu imali dovoljno snage da zaprijete Celticu, te će škotski tim u grupnu fazu Evropske lige, a Sarajevo će morati da se zadovolji samo činjenicom da su se hrabro suprotstavili renomiranom rivalu.

Izvor: Sport1.ba