Velež i Tuzla okončali europski put, Zrinjski ostaje jedini predstavnik BiH u Europi

Prvak BiH je jedini preostali predstavnik naše zemlje u UEFA takmičenjima.

Fudbaleri Veleža poraženi su i večeras od Hamrun Spartansa sa identičnih 1:0, u revanš meču drugog pretkola UEFA Konferencijske lige. Ekipa sa Malte tako je sa ukupnih 2:0 izborila dalji plasman, dok je Velež završio takmičenje u Europi. Strijelac jedinog gola bio je Jonny u 15. minuti.

Fudbaleri Tuzla Cityja doživjeli su težak poraz u revanšu drugog pretkola UEFA Konferencijske lige od nizozemskog AZ Alkmaara rezultatom 4:0. Utakmica je odigrana na stadionu Grbavica a Tuzlaci su u ovaj meč ušli dosta hrabro jer su u prvom susretu na gostujućem terenu doživjeli minimalan poraz.

Ipak, AZ Alkmaar je odmah dao do znanja ko je kvalitetniji rival i došao je do vodstva u 34. minuti kada je gol za vodstvo postigao De Wit. S prednošću gostiju od 1:0 ekipe su otišle na pauzu, a nakon samo šest minuta igre u nastavku prednost gostiju povećao je Pavlidis i već tada je pitanje pobjednika bilo riješeno jer se Tuzla City pomirio s eliminacijom iz evropskih takmičenja. Lahdo je samo dva minuta kasnije povisio prednost AZ Alkmaara na 3:0, a konačan rezultat postavio je De Jong golom u 81. minuti.

I konačno, fudbaleri Zrinjskog izborili su plasman u treće pretkolo UEFA Konferencijske lige i tako su ostali jedini predstavnik BiH u Europi. Naš prvak je i u revanšu slavio protiv Tirane, ovaj put rezultatom 3:2, pa su tako sa ukupnih 4:2 izborili treće pretkolo.

Zrinjski je već u prvom poluvremenu sa dva gola praktično riješio pitanje daljeg plasmana. Janković u 25′ i Tičinović u 36′ bili su strijelci za ubjedljivo vodstvo ekipe iz Mostara, koja je već tada jednom nogom bila u narednoj fazi takmičenja.

Ipak, u nastavku su gosti zaigrali mnogo bolje i golom Ismailgecija u 51′ smanjili zaostatak, dok je Hasani nakon toga imao priliku za izjednačenje ali je promašio prazan gol. Svakako treba napomenuti da je gol Tirane postignut iz ofsajda, ali sudije to nisu vidjele pa je gol priznat.

U 81. minuti Ćuže je pogodio za 3:1 i time riješio sve dileme kada je u pitanju ishod ovog meča, a konačan rezultat 3:2 postavio je Xhixha u 84. minuti.

Zrinjski će u trećem pretkolu igrati protiv kazahstanskog Tobola i biće domaćini u prvom duelu.