Najava zaostalih utakmica: Široki pod većim pritiskom od Sarajeva, Zrinjski apsolutni favorit

Oba susreta igraju se u noćnom terminu, a derbi sa Pecare biće u direktnom prijenosu na platformi Moja TV.

U srijedu su na rasporedu dvije zaostale utakmice iz 4. kola Premijer lige BiH, a sastaju se Zrinjski – Zvijezda 09 i Široki Brijeg – Sarajevo. Mečevi su tada odgođeni zbog nastupa Zrinjskog i Sarajeva u evropskim utakmicama, a nakon njihovog odigravanja biće kompletirana tabela poslije šest kola. Oba susreta igraju se u noćnom terminu, a derbi sa Pecare biće u direktnom prijenosu na platformi Moja TV.

HŠK ZrinjskiFK Zvijezda 09

Zrinjski je nešto lošije ušao u prvenstvo i poslije prva 4 kola imali su isto toliko osvojenih bodova. Utisak su popravili prethodnog vikenda kada su na domaćem terenu savladali Borac sa ubjedljivih 4:0. Bila su to dva različita poluvremena u kojima je Zrinjski bio skoro pa bezopasan u prvom dijelu, da bi u nastavku za svega 4 minute postigli 3 pogotka i riješili utakmicu. Opet je dobar bio Govedarica, bivši igrač Zvijezde 09, koji je postigao gol i dodao asistenciju, ali i svi ostali igrači bili su na nivou u tom drugom poluvremenu u kojem je Zrinjski pokazao koliki je zaista njihov napadački potencijal. Sigurno je da je sa ramena Harija Vukasa spao pritisak nakon pobjede protiv Borca, ali i pobjeda protiv Zvijezde 09 nameće se kao imperativ i sve drugo bilo bi iznenađenje. Vukas nema problema sa sastavom, a ukoliko njegova ekipa osvoji 3 boda to će značiti i njihov skok na tabeli na 4. poziciju, sa bodom manje od ekipe Tuzla City i dva manje od Željezničara koji je na 2. poziciji. Zrinjski u subotu gostuje Mladosti što je lijepa prilika da vežu tri uzastopne pobjede i potpuno se priključe ekipama u vrhu tabele.

Pod Bijeli Brijeg stiže ekipa Zvijezda 09 koja trenutno zauzima posljednju poziciju na tabeli sa svega dva osvojena boda. Oba su osvojili na domaćem terenu, odigravši 1:1 protiv Mladosti i 2:2 protiv Čelika. Ekipa Borisa Savića je dva puta gostovala u ovoj sezoni i oba puta su poraženi sa minimalnih 1:0, od Borca i u prošlom kolu od Slobode. I na tom meču protiv Slobode, fudbaleri Zvijezde 09 su pri rezultatu 0:0 propustili dvije zaista izgledne situacije za koje su u kasnijoj fazi meča kažnjeni. Priča koja se za Zvijezdu ponavlja već nekoliko puta u ovoj sezoni. Trener Savić nema većih problema sa sastavljanjem ekipe za ovu utakmicu na kojoj će Zvijezda 09 pokušati osvojiti svoje prve bodove na gostovanju koji su im prijeko potrebni. Moguće je da će Savić pokušati i odmoriti neke igrače za subotu i domaću utakmicu protiv Širokog Brijega jer je realnije da Zvijezda do bodova može doći na tom meču nego na gostovanju u Mostaru. Prošle sezone na ovom stadionu izgubili su 5:2.

Međusobni dueli (od kada se igra zajednička PLBIH, sezona 02/03):

Ukupno utakmica: 3   Pobjede Zrinjski: 1   Neriješeno: 1      Pobjede Zvijezda 09: 1

Ukupna gol razlika: 5:3 Zrinjski    Utakmice u Mostaru: 1-0-0 uz gol razliku 5:2 za Zrinjski

Srijeda, 19:00

Sudija: Frano Jelić (Široki Brijeg)  Asistenti: Goran Dujak (Odžak), Emir Zahiragić (Sarajevo)

NK Široki BrijegFK Sarajevo

Široki Brijeg bilježi jedan od najlošijih startova ikada u Premijer ligi Bosne i Hercegovine. Ekipa se nalazi na 9. poziciji na tabeli (uz utakmicu manje), sa svega jednom pobjedom u pet mečeva. Proteklog vikenda imali su veliku priliku savladati Željezničar na domaćem terenu ali su ispustili vodstvo od 3:1 na poluvremenu i dopustili gostima da sa Pecare odnesu jedan bod. Utisak je da Široki Brijeg ove sezone može pobijediti svaku ekipu ali da isto tako može izgubiti bodove na bilo kojoj utakmici. Sigurno je da oni osjećaju veći pritisak uoči ove utakmice nego fudbaleri Sarajeva što je potvrdio i trener Ćorić koji je najavio da će njegova ekipa napasti od prve minute. Vjerovatno je da su širokobriježanima još uvijek svježa sjećanja na prošlu sezonu kada su oni napadali, a Sarajevo iz kontranapada postizalo golove i upisalo ubjedljivu pobjedu 0:3. Široki ove sezone na Pecari, osim remija sa Željezničarom, ima pobjedu protiv Radnika i poraz od Čelika. Na derbiju protiv Sarajeva neće biti kapitena Dine Ćorića zbog akumilirana tri žuta kartona. Navodno bi i Dražen Bagarić, najbolji napadač ekipe, trebao ostvariti transfer u Domžale što je još jedan udarac za ambicije Širokog Brijega u ovoj sezoni.

Akutelni šampioni su nakon domaće pobjede protiv Veleža u prošlom kolu zasjeli na lidersku poziciju na tabeli, iako imaju utakmicu manje u odnosu na rivale iz vrha. Sarajevo je osvojilo maksimalnih 12 bodova iz 4 domaće utakmice dok su na gostovanjima odigrali samo jedan susret gdje su remizirali sa Čelikom 0:0. U ovoj sedmici očekuju ih dva gostovanja u četiri dana, protiv Širokog Brijega i Željezničara, i sigurno da se i utakmica na Pecari posmatra u kontekstu gradskoj derbija koji je jedna od najbitnijih utakmica u sezoni za klub i navijače. Sarajevo ima mnoštvo problema sa povredama i izostancima i ekipa koja će istrčati u srijedu na Pecari biće skoro potpuno različita u odnosu na sastav koji je prošle sezone ostvario pomenutu ubjedljivu pobjedu 0:3. Zbog kartona neće biti Lazića i Gavrića dok je zbog povrede otpao i Tatar, a od ranije je povrijeđeno nekoliko bitnih igrača. U tim se vraća oporavljeni Dušan Hodžić. Gradski derbi u mislima je sigurno i Husrefu Musemiću i moguće je da i on na Pecari odmori neke igrače koji su evidentno iscrpljeni poslije pet utakmica u PLBIH i četiri utakmice u Evropi.

Ukupno utakmica: 37   Pobjede Široki Brijeg: 18    Neriješeno: 6   Pobjede Sarajevo: 13

Ukupna gol razlika: 47:46 Sarajevo   Utakmice u Širokom Brijegu: 15-2-1 uz gol razliku 29:11 u korist Širokog Brijega

Srijeda, 20:00, Moja TV

Suspenzije: Dino Ćorić (Široki Brijeg), Nebojša Gavrić i Darko Lazić (Sarajevo)

Sudija: Luka Bilbija (Prijedor)  Asistenti: Damir Lazić (Brčko), Stefan Tešanović (Istočno Sarajevo)

Dodatne sudije: Zoran Grbić (Prijedor), Aleksandar Njegomirović (Prnjavor)