PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

FC Sheriff, ruska (ne)sreća moldavskog fudbala

Moldavski Sheriff sastaje se sa Zrinjskim u prvom pretkolu Lige prvaka

foto: UEFA Champions League

Prvak Premijer lige BiH HŠK Zrinjski otvorit će fudbalsku sezonu 2022/23 za bosanskohercegovačke klubove utakmicom 1. kola kvalifikacija za Ligu prvaka 6. jula protiv FC Sheriff iz Tiraspolja. Bit će to četvrti međusobni duel klubova iz BiH i Moldavije, a u dosadašnja tri, samo je FK Željezničar 2011. u okviru 2. kola kvalifikacija za Evropa ligu uspio izbaciti istog protivnika. No, bilo bi izrazito pristrasno posmatrati Sheriff u kontekstu svih moldavskih klubova, obzirom da je Sheriff odigrao više utakmica u evropskim takmičenjima nego svi ostali moldavski klubovi zajedno, što rezultate BiH klubova u duelima sa moldavskim čini dodatno intrigantnijim i iznenađujućim.

Osvrnimo se najprije na okolnosti u kojima funkcioniše FC Sheriff, odnosno moldavski fudbal uopšte. Tiraspolj je glavni grad Pridnjestrovlja ili Transnistrije koja ima specifičan status unutar Moldavije. Vlast na ovom području ima proruska samoproglašena Pridnjestrovska Moldavska Republika. Iako na ovom području živi tek 30% Rusa, vlada u Kišinjevu nema apsolutno nikakav utjecaj, a pridnjestrovska diktatura upravlja vlastitim pravosudnim sistemom, policijom, vojskom, vlastitom valutom i sl. Moskva je u ovom dijelu Moldavije prisutna i vojno, ali još značajnije ekonomski, finansirajući čak 70% državnog budžeta. Moldavci nemaju čak ni manjinska prava i praktično su građani drugog reda.

Transnistrija je formalno dio Moldavije, ali ova paradržava ne polaže vladi u Kišinjevu nikakve račune i pravi ogromne probleme normalnom funkcionisanju države/foto: Emerging Europe

Ipak, Sheriff koristi igranje u moldavskoj ligi, jer je to jedina liga priznata od strane UEFA i u skladu s tim imaju direktnu korist. S druge strane, upitno je koliko moldavski fudbal ima koristi od ovog odnosa (osim satisfakcije Moldavcima da ipak nešto funkcioniše na cijeloj teritoriji), obzirom da Sheriff vrlo rijetko daje igrače za reprezentaciju Moldavije i uglavnom se ponaša kao klub koji nema veze sa Moldavijom, a klubovi iz Moldavije nerijetko imaju probleme na gostovanjima u Tiraspolju. Doduše, ti problemi su isključivo političke prirode i nisu odraz eventualne netrpeljivosti među narodima. Štaviše, kada je moldavska reprezentacija 2003. suočena sa nemogućnošću da igra utakmicu u Kišinjevu, uz velike napore UEFA i drugih posredika, dopušteno je da se utakmice kvalifikacija igraju u Tiraspolju.

Moldavski klub samo na papiru

Ne ulazeći u dalju analizu političke situacije u Moldaviji, koja je izrazito kompleksna i slobodno se može reći, koliko god to izgledalo nemoguće, kompleksnija nego u Bosni i Hercegovini, ključni detalj je vlasništvo nad fudbalskim klubom Sheriff, koje ima konglomeracija Šerif. Ova konglomeracija uključuje veliki broj kompanija koje podrazumijevaju lanac benzinskih pumpi, markete, građevinske kompanije, TV medij, izdavaštvo, zastupništva u autoindustriji, prehrambene kompanije, hemijske kompanije, marketinške agencije i brojne druge manje kompanije, zapošljavajući preko 15.000 ljudi.

Konglomeracija je usko povezana sa političim vrhom Pridnjestrovske Moldavske Republike, koja im omogućava monopol u većini industrija, a špekuliše se da su uključeni i u veliki broj nelegalnih poslova kao što je trgovina oružjem. Pojedina istraživanja pokazuju da čak trećina novca iz državnog budžeta bude uplaćena firmama u okviru ove konglomeracije. Ovi podaci su dovoljni kako bi se uočilo da Sheriff i drugi moldavski klubovi nisu imali istu osnovu za napredak, niti imaju iste mogućnosti danas. Još prije 20 godina, politički moćnici su na periferiji Tiraspolja odlučili napraviti sportski kompleks na više od 40 hektara, koji uključuje dvije moderne fudbalske arene, sportske dvorane, hotel, 13 pomoćnih fudbalskih terena, teniske terene, bazen, šoping centar, a koje danas koristi Sheriff.

Sportski rezultati nisu izostali. Sheriff je jedini moldavski klub koji je igrao evropska takmičenja svaki put od 1999. godine. Kako je klub osnovan 1997. godine, počeli su takmičenje u drugoj ligi, neprikosnoveno su je osvojili i u svojoj premijernoj sezoni u moldavskoj Super ligi  izborili nastup u kvalifikacijama za UEFA kup. Nakon toga, osvojili su čak 20 naslova, dva puta su bili viceprvaci i samo jednom kroz cilj prošli su treći. Kupom se nisu previše zamarali, osvojili su ga “samo” 11 puta. Međutim, da bi se u potpunosti shvatila dominacija Sheriffa moldavskim fudbalom najbolje je sagledati sljedeći podatak – njihov rezervni tim, Sheriff 2, rekorder je po svim parametrima u okviru druge lige. U 25 odigranih sezona, bili su prvaci 8 puta, a još 9 puta bili su na podiju. Sve u svemu, da pravila omogućavaju da se i rezervni tim takmiči u istoj ligi sa prvim, vjerovatno bi i Sheriff 2 bio vrlo često učesnik evropskih takmičenja. Ipak, ove dvije ekipe imaju jednu fundamentalnu razliku – prvi tim Sheriffa sastavljen je uglavnom od stranaca, dok je Sheriff 2 ekipa u kojoj, gotovo isključivo, igraju Moldavci.

Specifičan model

U Evropi su do sada skupili 135 nastupa, ostvarili 41 pobjedu, poraženi su 55 puta i u tom svom putešestviju susreli su se sa klubovima iz čak 41 fudbalske federacije, po čemu bi bili rekorderi da nema zagrebačkog Dinama (koji je imao priliku igrati sa klubovima iz 42 federacije, ali u značajno dužem periodu). Iako su u prvoj deceniji ovog stoljeća imali ne baš zapažene nastupe, ne uspjevši nikada proći više od jedne prepreke, Sheriff je na najbolji način iskoristio reformu UEFA klupskih takmičenja 2009. godine.

Već tada su uspjeli prirediti iznenađenje, izbaciti prašku Slaviju i plasirati se u grupe Evropske lige. Taj uspjeh ponovili su još 3 puta, a kruna je uslijedila prošle sezone, kada su se prvi put plasirali u grupnu fazu Lige prvaka. Naravno, prva asocijacija na Sheriff svakako je njihova prošlogodišnja pobjeda na Santiago Bernabeu, ali činjenica je da Sheriff i nema baš previše velikih skalpova. Oni svoje rezultate u Evropi najviše duguju činjenici da nemaju konkurenciju u Moldaviji i da su redovni učesnici evropskih takmičenja, a prije svega Lige prvaka.

U periodu od spomenute 2009. godine, Sheriff je izbacio Slaviju Prag, Crvenu Zvezdu, Vojvodinu i dva puta Dinamo Zagreb. Svi ostali klubovi koje su izbacili bili su apsolutni autsajderi (Inter Turku, Dinamo Tirana, Ulisses, Sutjeska Nikšić, Kukesi, Torpedo Kutaisi, Valur, Partizani, Fola Esch, Teuta i Alashkert). Međutim, nerijetko se desi i da ispadnu od ekipe koja ima slabiji koeficijent. Osim spomenutog ispadanja od FK Željezničar, podbacili su i protiv makedonske Shkendije, irskog Dundalka, gruzijskog Saburtala, norveškog Odda, izraelske Be’er Sheve, slovačkog Slovana, hrvatske Rijeke, nekoliko puta od azerbejdžanskog Qarabaga. Svakako, ovo su podaci koji šanse Zrinjskog, makar na papiru, čine većim.

Ipak, Zrinjski najveći dio svojih nadanja može polagati u činjenicu da Sheriff gotovo svake sezone mijenja sastav u kompletu, pa su rezultati iz prethodne sezone obično irelevantni. To nije izostalo ni ovaj put. Od 14 igrača koji su izborili najveći rezultat u klupskoj historiji, pobjedu na Bernabeu, danas su u sastavu Sheriffa tek trojica: lijevi bek Julien (Trinidad i Tobago), peruanski stoper Dulanto i zadnji vezni Addo (Gana). Dio ekipe bio je i naš Stjepan Radeljić, koji je nakon nemogućnosti da se nametne u NK Osijek i dobre sezone u NK Široki Brijeg, u januaru 2021. potpisao za Sheriff, a u narednoj sezoni nosit će i kapitensku traku ovog kluba. U klubu, recimo, neće igrati Sebastien Thill, ponajbolji igrač i autor ove majstorije protiv Real Madrida.

Pred ovu sezonu, u Sheriff su stigli napadači Akanbi iz Kocaelispora i Abou Outtara iz Valenciennesa, lijevi bek Heron iz danskog Vejlea i univerzalac Atiemwen koji je prošlu polusezonu proveo na posudbi u Gorici. Za sve ove igrače zajedničko je to što i nisu imali neku naročito značajnu ulogu u svojim klubovima prošle sezone, neki čak nisu pretjerano ni igrali, ali strategija Sheriffa vrlo često se i zasniva na dovođenju igrača ovog tipa koje nastoje integrisati u funkcionalnu cjelinu. Obično, od brzine tog procesa zavisi i njihov rezultat u Evropi. Istini za volju, Sheriff je tek dva puta ispadao na prvoj prepreci kvalifikacijama za Ligu prvaka (igrali su ga 20 puta), ali s druge strane, Zrinjski je, makar prema UEFA koeficijentu, najteži protivnik kojeg su ikada izvukli.

Nisu okolnosti u kojima se Sheriff sprema za Zrinjski toliko različite od onih u kojima su se spremali ranijih sezona za svoje evropske nastupe, kad su u pitanju odlasci igrača i dolasci novih. Međutim, teško se oteti dojmu da će ova sezona biti nepredvidiva čak i za Sheriff, kojem je funkcionisanje u haotičnim situacijama modus operandi. Rat u Ukrajini mnoge je stvari promijenio i podigao je tenzije i u Moldaviji, gdje se s velikom pažnjom motre dešavanja u bliskom komšiluku.

Sergej i Tomas

Ukrajinski trener Yuriy Vernydub, koji je Sheriff vodio u posljednjih godinu i po dana i koji je i kreirao senzacionalne rezultate u Evropi u prošloj sezoni, odlučio je napustiti klub i vratiti se u Ukrajinu, gdje se prvo pridružio oslobodilačkom ratu, a potom je preuzeo tamošnji Kryvbas. Iako je imao korektan odnos sa čelnicima kluba, pojavile su se brojne špekulacije da Vernydub jednostavno nije htio nastaviti raditi u proruskoj regiji i klubu usko povezanom sa vlastima u Transnistriji, a posljedično i sa režimom u Moskvi.

Potreslo je to Sheriff i više nego što bi u ovom klubu bili spremni priznati, a nakon dugog procesa selekcije, njihov izbor pao je na Stjepana Tomasa, Bugojanca koji je svojevremeno nastupao za reprezentaciju Hrvatske. Tomas je ostavio dubok trag igrajući u Turskoj i kasnije je godinama bio pomoćnik Okanu Buruku, a odnedavno je i sam počeo dobijati trenerske angažmane. Radio je u Antalyasporu, Caykur Rizesporu i Goztepeu, ali ovi su angažmani bili prilično neuspješni i pomalo je iznenađujuće da se Sheriff odlučio baš za njega. Zbog zategnute političke situacije, Sheriff možda nije ni mogao proći puno bolje, jer bilo kakav dugoročniji projekat, u političkoj situaciji u kojoj se Moldavija trenutno nalazi, trenerima je teško “prodati”.

Ta se situacija ogleda i u činjenici da će Sheriff svoj domaći meč protiv Zrinjskog vjerovatno morati da igra u Kišinjevu, ako ga UEFA naknadno ne izmjesti u potpunosti iz Moldavije, nakon što je već zabranila odigravanje utakmice u Tiraspolju.

Tomas i trener Zrinjskog Sergej Jakirović dobro se poznaju, o čemu je Jakirović i govorio za medije nakon imenovanja Tomasa u Sheriffu. Priznao je Jakirović da Zrinjski nema čime iznenaditi Sheriff, jer je Tomas i ranije pratio njegov rad. No, naprednu filozofiju igre kojom se mostarski tim ponosi nije lako implementirati i vrijeme je jedan od značajnih faktora u sprovođenju iste. Tomas, šta god da u Sheriffu nastoji napraviti, morat će se u potpunosti osloniti na individualni kvalitet svojih igrača, jer od 21. juna kada je službeno imenovan za trenera pa do danas, nije mogao prenijeti previše svojih zamisli na ekipu.

Tačno je da Sheriff svakog ljeta pravi velike rekonstrukcije igračkog kadra i da im to nije ništa novo, ali je isto tako tačno i da ih je, kao što je ranije u tekstu navedeno, veliki broj manjih ekipa u prvim pretkolima uspio iznenaditi, jer su, žargonski rečeno, uhvaćeni na prepad, nespremni i neuigrani. Stoga Zrinjski, iako ga nije realno proglasiti ničim osim autsajderom, itekako ima dobre šanse da iznenadi Sheriff i napravi ogroman korak naprijed. A u dualnoj prirodi fudbala, gdje se sukobljavaju novac i besmisleni kratkoročni ciljevi sa jedne strane i pažljivo kreirani strateški projekti, čija je vrijednost veća od novca koji je u njih uložen, sa druge strane, lijepo bi bilo vidjeti trijumf ovih drugih. Bosanskohercegovački fudbal se iz ispodprosječnosti svakako i može izdići samo kroz adekvatno planiranje i raspolaganje resursima, a nikako kroz suludo trošenje novca.

Stjepan Tomas nije dosad zabilježio značajnije uspjehe u trenerskoj karijeri

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.

Copyright PLBIH © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
P