PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

Kako se kroje spiskovi mlade reprezentacije BiH i ko garantuje za pojedine igrače?

Mnogo je logičkih nejasnoća na spisku selektora Slobodana Starčevića. Ukazujemo na samo neke od njih

Selektor mlade reprezentacije Bosne i Hercegovine Slobodan Starčević jučer je objavio spisak pozvanih igrača za naredne okupljanje ove selekcije. Nije naš selektor nikoga iznenadio svojim spiskom, iz prostog razloga što od našeg fudbala u posljednje vrijeme nismo navikli apsolutno ni na šta dobro.

Mlada reprezentacija BiH već nakon tri odigrana susreta kvalifikacija za Evropsko prvenstvo izgubila je skoro sve šanse da se tamo i nađe, jer je osvojila po bod protiv Crne Gore i Švedske, a poražena je kući od Irske. Do kraja kvalifikacija, naš tim će se po dva puta sastati sa Luksemburgom i Italijom, gostovat će Švedskoj i Irskoj i ugostit će Crnu Goru.

Prihvatimo li da plasman na Evropsko prvenstvo nikad nije ni trebao biti cilj naše mlade reprezentacije, zbog sistema takmičenja i činjenice da mi nemamo temelj za crpiti kvalitetne igrače U-21 uzrasta, onda se logičnim nameće da bi U-21, a posljedično tome i svaka mlađa selekcija, trebale biti isključivo poligon za razvoj mladih fudbalera od kojih bi nacionalni tim trebao u budućnosti imati korist.

Sve (ne)logičnosti spiska

Na spisku selektora Starčevića nalazi se 25 igrača. Ovako izgleda raspored po pozicijama.

Golmani: Nikola Ćetković (FK Borac), Belmin Dizdarević (FK Sarajevo), Luka Kačavenda (FK Velež)

Odbrana: Đorđe Milojević (FK Borac), Luka Malić (FK Željezničar), Adrian Leon Barišić (NK Osijek), Jovan Pavlović (FK Rudar Prijedor), Saša Marjanović (HNK Gorica), Amar Dedić (Wolfsberger), Nenad Nikić (FK Radnik), David Čolić (FK Leotar)

Vezni red: Milan Savić (FK Čukarički), Andrej Đokanović (FK Sarajevo), Amar Begić (FK Borac), Igor Savić (HŠK Zrinjski), Ivan Bašić (HŠK Zrinjski), Đani Salčin (FK Velež), Amar Tahrić (FK Radnik), Ivan Grgić (NK Široki Brijeg), Enver Kulašin (FK Borac), Belmin Mešinović (FK Tuzla City)

Napad: Anes Mašić (HŠK Zrinjski), Andrija Drljo (MTK), Faris Zubanović (FK Velež), Daniel Lukić (NK Široki Brijeg)

Starčević je pokazao da se ne libi pozvati igrače iz mlađih generacija, pa su se tako na njegovom spisku našli igrači sve u rasponu do 2003. godišta. Pozvao je devet fudbalera rođenih 2000. godine, osam igrača rođenih 2001. godine, šest igrača rođenih 2002. godine, te dva igrača rođena 2003. godine. A ako analiziramo spisak poimenično, doći ćemo do zanimljivih zaključaka.

Što se tiče golmanskih pozicija, teško je pronalaziti zamjerke Starčeviću, jer Bosna i Hercegovina nema na raspolaganju previše čuvara mreže u odgovarajućoj dobi da bi selektor mogao zamijeniti Nikolu Ćetkovića i Luku Kačavendu. Belmin Dizdarević trebao bi biti neupitni starter na svojoj poziciji.

Pravi problemi nastaju kad se analizira selekcija odbrambenih igrača. Đorđe Milojević kojem je Starčević dao kapitensku traku protiv reprezentacije Irske u porazu od 2:0 posljednji meč za Borac odigrao je 8. augusta. Početkom septembra je odigrao utakmice u dresu reprezentacije protiv Irske i Švedske i to su mu jedine dvije utakmice koje je odigrao od prošlog okupljanja do danas.

Adrian Leon Barišić iz drugog tima Osijeka upisao je jedini ovosezonski nastup u Drugoj hrvatskoj nogometnoj ligi 13. augusta, a onda je dobio poziv, odigrao dvije utakmice protiv Irske i Švedske, potom se vratio na klupu svog kluba i mirno čekao naredni poziv selektora Starčevića. Poređenja radi, otkad su svoje posljednje nastupe za klubove zabilježili Milojević i Barišić, Muharem Trako je za Sarajevo odigrao na istoj poziciji šest utakmica, a Mustafa Šukilović je za Tuzla City igrao pet puta. Oni su rođeni 2003. godine pa im valjda to može biti samo dodatni bonus. Još je igrača u Premijer ligi BiH koji igraju na pozicijama štopera, a koji imaju ove sezone redovnu minutažu. Prije svih su to Rijad Sadiku iz Rudar Prijedora i Vladimir Arsić iz Leotara, koji doslovno nije propustio niti minut u Premijer ligi BiH od početka sezone, a Leotarova odbrana ove sezone djeluje itekako dobro.

Vladimir Arsić (broj 22) je ove sezone stub odbrane Leotara i jedan od njegovih najboljih igrača. Ipak, njemu su vrata reprezentacije zasad zatvorena. O razlozima se može samo nagađati, ali očito igrački kvalitet sam po sebi nije dovoljan da vam garantuje poziv. foto:sport1.ba

“Slučaj” Alijagić

Vladimir Arsić inače isti je onaj igrač koji je prije nekoliko godina “otjeran” iz Borca jer nije htio potpisati ugovor kakav je potpisao Milojević. Je li slučajno postoji podudarnost između ovih stvari, pokazat će budućnost. Da li Starčević odluke donosi sam ili prema nečijem diktatu, manje je bitno od činjenice da će upropastiti vlastitu reputaciju ako se za godinu ili dvije “njegovi“ igrači pokažu lošijim od onih koji nisu bili na spisku.

Situacija je tek nešto bolja u veznom redu, gdje bi legitimno bilo postaviti pitanje o nepozivanju Tarika Ramića iz Sarajeva i Omara Beće iz Željezničara, ali za razliku od poziva pojedincima u odbrambenom redu, Starčević ovdje ima opravdanje u tome što igrači koje je pozvao dobijaju minutažu u svojim klubovima u posljednje vrijeme.

No, spisak napadača selektora još jednom ne prikazuje u dobrom svjetlu. Nije mlade igrače ugodno kritikovati, ali neke stvari moraju se reći. U ovom trenutku Faris Zubanović i Anes Mašić ne zaslužuju poziv u reprezentaciju, jer jednostavno ne daju golove. Ne ide ih, nisu u formi, i mjesto u U-21 selekciji ničim nisu u stanju da opravdaju. Da li će neko od njih eksplodirati pa do novembra postići pet golova, sasvim je druga stvar. Činjenično je stanje da u svojim klubovima ne mogu da se nametnu i da se na njih računa samo silom prilika, jer spadaju u “zaštićeno“ godište. A već od januara to bi se za obojicu moglo promijeniti. S druge strane, Daniel Lukić je svoj poziv zaslužio vjerovatno i ranije, a jasno je da on u ovakvom odnosu snaga mora biti prvi izbor.

Kako je moguće da se na spisku nije moglo naći mjesto za Adija Alića iz Slobode, koji je makar postigao jedan pogodak ove sezone, a dvije godine je mlađi od ovog dvojca i Sloboda na njega puno ozbiljnije računa? Upravo je taj Alić pozvan prošli put, tada nije imao na svom kontu nijedan pogodak, a dobio je šansu, u međuvremenu je, uslovno rečeno, napredovao, i sada je ostao bez poziva.

Također, pošto Starčević već poziva igrače rođene 2003. godine, zašto se na spisku nije našao vjerovatno najveći talenat ove generacije Denis Alijagić? On je prvi strijelac druge lige Češke i zasad neke stvari stiže uraditi brže nego ih je svojevremeno uradio Edin Džeko. Česi su toga svjesni i nakon nekoliko godina igranja za naše omladinske selekcije, pokušavaju da ga privole da zaigra za ovu reprezenaciju. Naravno, možda i ne postane novi Džeko, ali zar ne bi potencijalno vrhunskog igrača trebalo uvrstiti u rad odgovarajuće selekcije što prije? Naravno, pod uslovom da nije kasno i da se Alijagić nije već odlučio za Češku, a informacije iz tamošnjih medija upravo ukazuju na to.

Selektor Ivaylo Petev je jedan od rijetkih koji povlači koliko-toliko normalne poteze, pa ne ostavlja mlade igrače u U-21 selekciji sve dok prestanu imati pravo nastupa za nju, iako su već ranije kvalitetom zadovoljili zahtjeve seniorskog uzrasta. Tako je Jusufa Gazibegovića već uveliko uključio u seniorski tim, iako on i u ovom ciklusu ima pravo nastupa za mladu reprezentaciju. Isti pristup se mora napraviti i u mlađim selekcijama. Ako su najbolji igrači rođeni 2003. godine projektovani da postanu bolji od onih starijih, njihovo mjesto u timu mora biti zagarantovano.

Slobodan Starčević bi morao biti svjestan da neće pomoći ni reprezentaciji, ni sebi, a ni igračima koji svojim igrama ne zaslužuju poziv time što ih konstantno poziva. No, ono što bi mogao učiniti jeste bespovratno narušavanje vlastite reputacije. A to mu zaista ne treba.

Denis Alijagić je jedan od najvećih talenata u našim omladinskim kategorijama, ali upitno je hoće li na kraju odabrati reprezentaciju BiH ili Češku. Nije baš da se “naši” trude da ga pridobiju

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.

Copyright PLBIH © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
P