Amar Osim: Možda je tri razlike previše, ali je pobjeda zaslužena!

Trener Plavih Amar Osim itekako je imao razloga za zadovoljstvo poslije velike pobjede u gradskom derbiju.
Amar Osim

Željezničar je sinoć u fantastičnom ambijentu pred 11.000 gledalaca slavio sa, za sarajevski derbi, nestvarnih 5:2. Iako su primili gol u prvoj minuti, uspjeli su se vratiti i preokrenuti, a nije ih poremetio ni autogol u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena, kojim je Sarajevo stiglo do 2:2. Željezničar je u drugom poluvremenu bio odlučniji i konkretniji i zasluženo je slavio. Trener Plavih Amar Osim imao je razloga za zadovoljstvo.

“Utakmica je bila spektakularna, imali smo dva protivnika u dobrom ambijentu kojeg su stvorile obje navijačke skupine. Ovo je vjerovatno najbolji derbi poslije rata, u kojem smo mi bili spretniji, raspoloženiji, odmorniji i kompletniji, što je jako bitno naglasiti, i pobijedili smo, možda je tri razlike previše ali smo zaslužili pobjedu. Mislim da nije trebalo biti 2:2 na poluvremenu jer smo mi bili bolji. Prvi gol smo primili u prvoj minuti, drugi smo primili kad smo primili, i nama je jedina briga bila na poluvremenu da pokušamo, koliko god to bilo teško jer je derbi i pritisak, da nastavimo igrati na normalan način. Imali smo sreću da solidno nastavimo drugo poluvrijeme, da damo na vrijeme golove. Drugo poluvrijeme nije bilo puno drukčije od prvog jer smo mi i u prvom dominirali, imali bolje situacije i bolje smo igrali nego oni. U drugom poluvremenu smo jednostavno imali sreću da postignemo golove, a oni, iz nekih situacija koje su bile opasnije nego one iz kojih su dali golove, nisu dali golove. Atmosfera je bila dobra, spektakl, borba na terenu je bila u granicama korektnog, ovaj put smo mi bili sretniji, ali imamo još 26 kola da se, seljački rečeno, šopamo sa Zrinjskim i ostalim rivalima, i iskreno se tome radujem jer ovakve utakmice trebaju našem fudbalu“, rekao je Osim na konferenciji za novinare poslije utakmice.

Osim se osvrnuo na svoju ekipu, ali i na postavku Sarajeva u derbiju.

“Teško je poslije ovakve utakmice biti nezadovoljan. Primili smo golove kakve ne smijemo primiti ali pobijedili smo Sarajevo, sretni smo i pričati o nekim stvarima koje nisu bile OK je malo deplasirano. Isto kao i oni nas, i mi njih pratimo i gledamo sve utakmice. Nije imao sve igrače na raspolaganju za formaciju koju preferira, s kojom često igraju i stavio je igrače koji su najbolji. Da li je bilo šteta skinuti Handžića da bi igrao Ahmetović, jer je Handžić zadnjih par utakmica bio odličan? Ahmetović još nije u formi, ali ne možeš njega ne staviti u derbiju, i onda igraš sa dva špica. To je bila jedna od njihovih opcija, da li smo mi bili iznenađeni ili ne to nije ni bitno sada. Znali smo da će u nekim situacijama biti teže što igraju sa dva špica, u nekim će nam biti lakše što tako igraju, i ne mislim da je to odlučilo utakmicu. Igrali smo protiv dobre ekipe, mi smo to znali i iskoristili smo njihove slabosti uzrokovane umorom i nedostatkom nekih igrača. Oni su nas malo podcjenjivali na početku prvenstva, opravdano, jer kada završiš prošlo prvenstvo sa 20 bodova iza prvog i treba te podcjenjivati. Ja mislim da nas nakon večeras više niko ne podcjenjuje i to bi nama mogao biti problem. Vidjećemo kako ćemo se sa tim nositi”, zaključio je Osim.