PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

Borba protiv vjetrenjača

Da li će Don Kihotovska borba klubova protiv N/FSBiH i sudijskih nepravdi ovaj put dobiti drukčiji epilog?

Nije rijedak slučaj u svijetu fudbala da se sporne sudijske odluke više komentarišu i duže ostaju u sjećanju od lijepih poteza, golova i pobjeda. Naravno, oštećene ekipe su te koje će i pola vijeka kasnije spominjati odluke koje su donijete u korist protivnika. Engleska je svoju jedinu titulu prvaka svijeta osvojila na svom terenu 1966. godine, ali i danas se vodi polemika da li je lopta prešla gol liniju nakon udarca Geoffreyja Hursta. Argentina je osvojila Svjetsko prvenstvo u Meksiku 1986. godine, a Englezi se i danas pitaju da li bi stvari bile drugačije da je sudija Ali bin Naser iz Tunisa poništio gol koji je Maradona postigao rukom. Tom Henning Ovrebo se svojim greškama u polufinalnom duelu Lige prvaka između Chelseaja i Barcelone potrudio da ga navijači tima iz Londona pamte cijelog života, ali ne po dobru.

Za spominjanje svih sudijskih katastrofa u domaćem fudbalu bilo bi nam potrebno puno više od jednog teksta, sigurno bi nešto bilo izostavljeno a i nakon nekoliko redova postalo bi degutantno. Naravno, najžučnije rasprave se vode oko odluka koje uglavnom najviše i utiču na sam ishod mečeva, odnosno o spornim ofsajdima i jedanaestercima. Mnogi će reći da je suđenje u prvim sezonama Premijer lige BiH otkako se ona igra na području kompletne BiH bilo grozno i da su domaćini bili više zaštićeni od velikih pandi u Kini. I neće puno pogriješiti. U sezonama u kojima su se gostujuće utakmice uglavnom pratile putem radio prijemnika, “objektivni” domaći komentatori bi nam govorili o odličnom suđenju i ispravno donesenim odlukama, ali čak i kratki izvještaji od par minuta u sportskom pregledu mogli su potvrditi da nije baš sve čisto.

Povratak u mračno doba

Određeni klubovi su na najvišim pozicijama u N/FSBiH imali “svoje” ljude, pa bi tako npr. u pojedinim sezonama ekipe vjerovatno lakše dolazile do boda na Old Traffordu nego recimo u Orašju ili Modriči. Svi mi koji volimo Premijer ligu BiH naivno smo mislili da je “mračno doba” iza nas, da niko nije toliko bezobrazan da u utakmicama koje se emituju u direktnim prenosima svjesno sudi u korist jedne ekipe, ali ova sezona nas sve više podsjeća na najcrnje dane bh. fudbala.

Ipak, ono što je konstantno svih ovih godina jeste hipokrizija koja karakteriše kako navijače tako i rukovodstva domaćih klubova. Kada je jedan klub oštećen sudijskim odlukama navijači drugih klubova to iskoriste kao priliku za naslađivanje, dok se rukovodstva klubova ne oglašavaju, ili se oglašavaju jako rijetko. Sljedeće sedmice neka druga ekipa je oštećena, dok se ostali opet naslađuju, odnosno ne oglašavaju, i tako iz kola u kolo, iz sezone u sezonu. Djelimično opravdavanje za nedostatak solidarnosti među klubovima može se pronaći u strahu od “uzimanja na zub” jer, ako počnete glasno da govorite o sudijskim greškama, postoji rizik da ćete namjerno biti oštećeni u sljedećoj utakmici kako bi vam se pokazalo da ste nemoćni i da vam je bolje da šutite. I nije da se to nije dešavalo u historiji Premijer lige BiH.

Formiraš Udruženje, za kaznu “dobiješ” penal

Jedno od potencijalnih rješenja u borbi sa lošim suđenjem jeste formiranje Udruženja premijerligaša, ali godinama unazad to je uvijek ostajalo mrtvo slovo na papiru. Priča o formiranju Udruženja pokretala se nekoliko puta, uglavnom nakon nekih groznih sudijskih odluka, ali se nikada nije pomakla dalje od priče. Prije nekoliko dana FK Sarajevo je organizovao sastanak “u cilju pronalaska rješenja neregularnosti sa kojima se klubovi u svakom kolu, a koje direktno narušavaju integritet takmičenja”. Na kraju su se na sastanku pojavili predstavnici četiri kluba (Sarajevo, Velež, Mladost DK i Olimpik), a objavljeno je da su Sarajevo, Velež i Mladost (konačno) osnovali Udruženje premijerligaša i da se nadaju da će im se uskoro priključiti i ostali timovi, koji su iz raznih razloga odbili doći na sastanak.

U još uvijek nekompletnom 28. kolu (Olimpik i Tuzla City igraju danas) dosuđena su četiri jedanaesterca i, slučajno ili ne, tri su dosuđena protiv ekipa koje su osnovale Udruženje, te jedan protiv Radnika. Kolo su u petak otvorili Radnik i Sloboda, a sudija Mateo Musa je u 58. minuti dosudio jedanaesterac za Slobodu, oko kojeg nije bilo puno dileme. Ipak, drama je nastala nakon što je udarac Dženisa Beganovića odbranio golman Luka Bilobrk, ali je Musa, na insistiranje svog asistenta Davora Belje odlučio da ponovi izvođenje jedanaesterca jer je, prema Beljinom mišljenju, Bilobrk izašao sa linije te tako stekao prednost i odbranio jedanaesterac. Na usporenom snimku poprilično jasno se moglo vidjeti da je Bilobrk jednom nogom bio na liniji i da nije stekao prednost, te da je asistent Beljo napravio veliku grešku.

Nakon toga svoj meč su odigrali prije ovog kola prvoplasirana i trećeplasirana ekipa na tabeli, Borac i Velež. Velež je na svom terenu vodio sve do 89. minute, a onda je sudija Zoran Grbić jednu situaciju u kaznenom prostoru Veleža okarakterisao kao kazneni udarac, iz kojeg je kapiten gostiju Stojan Vranješ donio bod svojoj ekipi. O tome da li je ili nije bio prekršaj teško je suditi na osnovu jednog ugla kamere koji smo mogli vidjeti u ponovljenom snimku, ali je jasno da je Moraitisu lopta praktično pobjegla u gol aut i da se onakvi dueli skoro nigdje više ne karakterišu kao prekršaj.

I jedanaesterci dosuđeni protiv Mladosti i protiv Sarajeva su u najmanju ruku diskutabilni, jer čini se da je situacija u Krupi bila više faul u napadu nego prekršaj za jedanaesterac, dok su sudiju Kaljanca na Koševu vjerovatno “zavarala” dva igrača Sarajeva koja su bila u duelu sa Mujezinovićem, obzirom da se na usporenom snimku ne vidi kontakt između igrača Sarajeva i Mujezinovića.

U posljednjih 14 godina nije dosuđeno više jedanaesteraca

Jedanaesterac koji je dosudio Haris Kaljanac bio je ukupno 59. ove sezone u dosad odigranih 167 utakmica, što nas dovodi od brojke od 0.35 dosuđenih jedanaesteraca po utakmici. U sezoni 2010/11 također je dosuđeno 59 jedanaesteraca ali za čitavu sezonu, u kojoj je odigrano 240 utakmica.  Sa prosjekom od 0.35 penala po utakmici ova sezona je najgora još od sezone 2006/07, kada su sudije na bijelu tačku pokazivale 0.41 puta po utakmici. U sezoni 2005/06 ta brojka je iznosila 0.40 penala po utakmici, a u sezoni 2002/03 0.36 penala po utakmici.

Ukoliko premijerligaške sudije do kraja sezone dosude još 6 penala to će biti prosjek od 0.33 penala po utakmici, čime bi imali četvrtu najgoru sezonu u historiji Premijer lige BiH, a sve i da niti jednom do kraja sezone ne pokažu na bijelu tačku, imaćemo najgoru sezonu kada su u pitanju penali u posljednjih 14 sezona, sa prosjekom od 0.30 po utakmici. Istina, i prošla sezona, koja je prekinuta zbog korona virusa, je okončana sa prosjekom od 0.30 penala po utakmici, što nas opet vraća na početak priče o vraćanju u mračno doba domaćeg fudbala.

25 penala u 53 odigrane utakmice u nastavku sezone

Inače, Velež je ekipa za koju je ove sezone dosuđeno najviše jedanaesteraca, ukupno 9 (5 u jesenjem dijelu + 4 u nastavku), dok drugo mjesto dijele Borac (3+4), Olimpik (5+2) i Tuzla City (3+4), kojima je dosuđeno 7 jedanaesteraca. Na petom mjestu sa po 6 dosuđenih penala nalaze se Željezničar (3+3) i Krupa (2+4), sedmo mjesto sa po 4 penala dijele Zrinjski (3+1) i Široki Brijeg (3+1), deveti sa po 3 penala su Sarajevo (3+0) i Sloboda (2+1), za Mladost su dosuđena 2 a za Radnik samo 1 penal u dosadašnjem dijelu sezone. Oba penala za Mladost dosuđena su u jesenjem dijelu sezone, dok je 1 penal za Radnik pokazan u nastavku sezone. Ukupno su u 19 odigranih kola jesenjeg dijela dosuđena 34 penala (0.29 po utakmici), dok je u 53 odigrane utakmice na proljeće 25 puta pokazano na bijelu tačku (0.47), što je skoro pa penal na svakoj drugoj utakmici.

Kada su u pitanju jedanaesterci protiv neke ekipe, najviše ih je dosuđeno protiv Krupe, ukupno 9. Ono što je posebno zanimljivo jeste da protiv Krupe u proljetnom dijelu sezone nije dosuđen niti jedan kazneni udarac. Drugo mjesto sa po sedam dosuđenih penala protiv njih dijele Sloboda (1 u jesenjem dijelu + 6 u nastavku sezone) i Mladost (3+4). Na diobi četvrtog mjesta sa po šest dosuđenih penala protiv nalaze se Radnik (3+3) i Široki Brijeg (2+4), protiv Veleža je dosuđeno 5 penala (1+4), dok su po četiri penala dosuđena protiv Olimpika (3+1), Zrinjskog (4+0) i Borca (4+0). Na desetom mjestu nalazi se Sarajevo, protiv kojeg su dosuđena 3 penala (1+2), dok je najmanje jedanaesteraca, po 2, dosuđeno protiv Željezničara (1+1) i Tuzla Cityja (2+0).

Mora se priznati da je kvalitet igrača Krupe u proljetnom dijelu fascinantan, jer kako drugačije opisati ekipu koja je u prvom dijelu sezone skrivila 9, a u drugom niti jedan penal, odnosno za koju su u jesenjem dijelu svirana 2 a u proljetnom dijelu 4 penala. Svakako da treba pohvaliti i igrače Borca, koji još uvijek u proljetnom dijelu nisu skrivili jedanaesterac. Naravno, nije svaki jedanaesterac dosuđen za ili protiv bilo koje ekipe sporan, ali svakako se i iz ovih brojki mogu izvući neki zaključci, posebno kada je u pitanju proljetni dio.

Baš kao i mnogo puta do sada, i ovaj put je upitno hoće li Don Kihotovska borba klubova protiv sudijskih nepravdi išta donijeti. Ipak, jedan korak je napravljen, formirano je dugo očekivano Udruženje premijerligaša i sada je na njima da prvo privole sve klubove da postanu članovi, a potom i da nađu rješenje za probleme koji se godinama gomilaju u domaćem fudbalu.

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.

Copyright PLBIH © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
P