Ćosić ispisao lijepu stranicu Veležove historije

Mehmed Ćosić, strijelac drugog gola u pobjedi nad Čelikom, strijelac je 400-tog gola Veleža u zajedničkoj Premijer ligi BiH.
FK Velež

Velež je na gostovanju u Zenici kod Čelika upisao svoju petu pobjedu ove sezone, a sa nova tri boda sada je na tabeli pretekao upravo svog večerašnjeg domaćina. Prvi gol djelo je večeras fantastičnog Samira Zeljkovića, koji je odlično reagovao nakon prekida na prebačenu loptu kapitena Zvonića, a drugi su duboko u sudijskoj nadoknadi kreirali rezervisti Behram i Ćosić. Behram je odličnim dodavanjem u gol šansu “izbacio” Ćosića, koji je istrčao pedesetak metara i savladao Pavlovića. Ono što izdvaja ovaj gol od ostalih je da je on bio jubilarni 400-ti gol Veleža u zajedničkoj Premijer ligi BiH.

Rođeni igraju svoju dvanaestu sezonu u zajedničkoj PLBiH, a u dosadašnjih jedanaest postigli su 385 golova. Velež je prvi put nastupio u zajedničkoj ligi u njenoj prvoj sezoni, sezoni 2002/2003. U toj sezoni igralo se ukupno 38 kola, a igrači Veleža su postigli 47 golova, što im je do sada najveći broj postignutih golova u jednoj sezoni. Međutim, gledano po omjeru postignutih golova po utakmici, ta sezona im je šesta po uspješnosti (1.24 gola po utakmici).

Tri puta su u sezonama u kojima se igralo 30 kola postizali 42 gola, što je 1.4 gola po utakmici. Ono što je svakako zanimljivo je da Velež niti jednu od do sad jedanaest odigranih sezona nije završio sa pozitivnom gol razlikom. Najbliži tome bili su u sezonama 2006/2007 i 2014/2015, kada su sezone završavali sa gol razlikom -1. Interesantno, u obje te sezone prvak je bio Fudbalski klub Sarajevo.

Strijelac prvog gola za Velež u Premijer ligi BiH bio je Igor Remetić, koji je pogodio u prvom kolu sezone 2002/2003 u porazu od Širokog Brijega rezultatom 2:1. Strijelac jubilarnog stotog gola u zajedničkoj Premijer ligi za ekipu Veleža bio je Anel Delalić. Bilo je to u utakmici šestog kola protiv Slavije, odigranoj u sezoni 2007/2008. Velež je slavio sa 4:0, a Delalić je postigao posljednji gol na utakmici, u devedesetoj minuti.

Strijelac jubilarnog 200-tog gola za Velež u PLBiH bio je Admir Velagić. Igralo se 20. kolo u sezoni 2009/2010 a Velež je na stadionu u Vrapčićima ugostio trebinjski Leotar. Mostarci su slavili visoku pobjedu rezultatom 6:2, a prvi gol na utakmici djelo je Admira Velagića u prvoj minuti, i upravo taj gol je bio jubilarni.

Ševko Okić je večeras igrao za Čelik protiv svog bivšeg kluba, a upravo je Okić strijelac 300-tog gola Veleža u Premijer ligi BiH. Bilo je to u utakmici 26. kola u sezoni 2012/2013 u kojoj su Mostarci ugostili ekipu Borca iz Banja Luke, i u kojoj su slavili pobjedu rezultatom 1:0 golom u 73. minuti. Današnji kapiten Veleža Denis Zvonić bio je akter te utakmice, i odigrao je svih 90 minuta.