Mala, ali odabrana ekipa: Strijelci među golmanima i golmani među strijelcima

Istražili smo koliko golmana je postiglo pogodak u zajedničkoj Premijer ligi BiH, te ko je najbolji strijelac među golmanima.
Vedran Kjosevski

Golmani su često junaci zbog svojih odbrana, ali se povremeno zna desiti i da zatresu mrežu svog kolege na protivničkoj strani. Većina osoba koje prate fudbal sjećaju se golova koje su postizali Ceni, Higuita, Chilavert, Butt i mnogi drugi. Upravo je Brazilac Rogerio Ceni najbolji strijelac među golmanima, a postigao je 131 pogodak u svojoj karijeri (iz penala i slobodnih udaraca), što je brojka nedostižna i za mnoge napadače.

Vjerovatno je svima u sjećanju pogodak koji je postigao golman Željezničara Vedran Kjosevski prije dvije godine protiv Širokog Brijega. Odlučili smo da istražimo koliko golmana je postiglo pogodak u zajedničkoj Premijer ligi BiH, te ko je najbolji strijelac među golmanima. Ćetiri golmana su se u dosadašnjih osamnaest sezona zajedničke Premijer lige BiH upisali u strijelce i postigli su ukupno pet golova, tri iz igre i dva iz jedanaesteraca.

Prvi golman koji se upisao u strijelce u zajedničkoj Premijer ligi BiH bio je golman Borca Jovo Šmanja. Bilo je to 14. maja 2005. godine u utakmici 28. kola PLBiH, u kojoj su Banjalučani slavili protiv Travnika rezultatom 3:0. Igrala se treća minuta sudijske nadoknade kada je u kaznenom prostoru gostiju oboren Dragan Benić, a sudija Lazo Aleksić je pokazao na bijelu tačku. Odgovornost je preuzeo golman Šmanja i pogodio je za 1:0, a to je bio 120. gol Borca u PLBiH. Do kraja su gol gostiju pogađali još Miodrag Babić i Boris Raspudić.

Dvije sedmice poslije, u utakmici posljednjeg kola, Šmanja se opet upisao u strijelce, i opet iz jedanaesterca. Ovaj put protivnik Borcu bila je ekipa Posušja, a domaći su slavili rezultatom 4:3. U 72. minuti utakmice fauliran je Tadić, a sudija Rusmir Mrković je dosudio kazneni udarac. Šmanja je bio siguran za 4:2 u tom trenutku, a do kraja je Posušje uspjelo ublažiti poraz. Jovo Šmanja je sa dva postignuta gola ujedno i najbolji strijelac među golmanima u PLBiH.

Jovo Šmanja i Asmir Avdukić
Golmanske legende FK Borac, Jovo Šmanja i Asmir Avdukić

Na sljedeći golmanov gol čekalo se nešto manje od dvije godine, odnosno do 17. marta 2007. godine. U utakmici 19. kola na stadionu u Vrapčićima sastali su se Velež i Jedinstvo iz Bihaća. Od samog početka Velež je dominirao utakmicom i bio puno bolji rival, ali nije mogao stići do gola. Koliko su Mostarci dominirali pokazuje omjer šuteva prema golu (22:1), a pored toga Velež je izveo i 22 kornera. Ipak, u 68. minuti gosti su sa igračem manje, zbog isključenja Hodžića, istrčali kontranapad, Admir Mirvić je pronašao usamljenog Vernesa Selimovića koji je pogodio za 0:1. Velež nije odustajao, a izjednačujući gol postigli su u četvrtoj minuti sudijske nadoknade. Nakon jednog kornera, lopta se “odbijala” po kaznenom prostoru gostiju, a na kraju je najprisebniji bio golman Emir Hadžiđulbić, koji je postigao gol vrijedan jednog boda.

Samo sedam mjeseci kasnije, 27.10.2007. godine, još jedan golman se upisao u strijelce. U Trebinju su u okviru 11. kola snage odmjerili domaći Leotar i kasniji šampion Modriča Maksima. Uslovi nisu bili idealni i kiša je dosta otežavala igru, ali je sa druge strane pomogla golmanu gostiju Bojanu Tripiću. Pred sami kraj prvog poluvremena, u 43. minuti, Tripić je iz svog kaznenog prostora degažirao loptu koja je na 16 metara od gola Leotara odskočila, dobila ubrzanje i prevarila istrčalog golmana Vukmira Mijanovića. Leotar je uspio izjednačiti početkom drugog poluvremena preko Golubovića, ali je pobjedu gostima u 85. minuti donio Đorđe Savić. Gol koji je postigao Bojan Tripić je ujedno i gol postignut sa najveće udaljenosti u Premijer ligi BiH.

I konačno, stižemo i do ranije pomenutog Vedrana Kjosevskog. Željezničar je nakon 25 odigranih kola bio lider na tabeli sa 4 boda više od Zrinjskog, a na Grbavicu je 7. aprila 2018. godine stigao tradicionalno neugodni Široki Brijeg. Bagarić je doveo goste u vodstvo u 36. minuti i taj rezultat je stajao na semaforu sve do sudijske nadoknade drugog poluvremena. Igrala se treća minuta dodatnog vremena kada je golman Plavih sa Grbavice ispucao jednu loptu duboko sa svoje polovine, ona je odskočila u kaznenom prostoru i prevarila pokojnog Krešimira Bandića, koji je tada stajao na golu Širokog Brijega. Željezničar je nakon te utakmice imao dva boda prednosti nad Zrinjskim, ali je sve prokockao u naredna tri kola, kada je od mogućih 9 osvojio samo 2 boda, pa je titula na kraju sezone završila u Mostaru. Ipak, gol Kjosevskog će se pamtiti vječno, a za utjehu Željezničaru ostaje i osvojeni Kup BiH te sezone.