Na današnji dan: Nemanja Bilbija postavio rekord!

Nemanja Bilbija je jedan od najboljih igrača Premijer lige BiH svih vremena, a na današnji dan prije sedam godina postavio je jedan rekord.
NEmanja Bilbija

Na današnji dan odigrano je šesnaest ligaških utakmica, osam u sezoni 2012/13, te po četiri u sezonama 2013/14 i 2018/19. Tog 30. marta 2013. godine igralo se 19. kolo Premijer lige BiH, i do 19 sati bile su odigrane sve utakmice, osim utakmice Željezničar – GOŠK, koja je počela u 18:30 (rezultat 2:0), te utakmice Borac – Zrinjski, koja je počela u 19 sati. Travnik, Leotar i Sarajevo su upisali domaće pobjede nad Radnikom, Rudarom iz Prijedora i Olimpicom, Velež i Gradina, odnosno Zvijezda i Slavija su remizirali, a Čelik je upisao svoju jedinu pobjedu u Širokom Brijegu.

Nemanja Bilbija je nesumnjivo jedan od najboljih igrača Premijer lige BiH svih vremena, i igrač koji je na neki način ostavio trag u svakoj ekipi u kojoj je igrao. Sa Borcem nije osvojio trofej ali je bio dio ekipe u prvom dijelu sezone 2009/10, u kojoj je osvojen Kup BiH. Sa Sarajevom je osvojio Kup BiH i titulu prvaka, a navijači Bordo tima će zauvijek pamtiti dva gola protiv Atromitosa u Grčkoj. Ono što je Bilbija uradio sa Zrinjskim donijelo mu je status legende u Mostaru, ali i status jednog od najboljih igrača PLBiH. Tri titule zaredom sa Plemićima, te prvo mjesto na listi strijelaca Zrinjskog svih vremena, dovoljno govore sami za sebe.

Te hladne martovske večeri 2013. godine Borac je ugostio Zrinjski. Igrala se 19. minuta kada je sada pokojni Goran Marković fantastičnim golom sa preko 30 metara donio vodstvo Zrinjskom, a onda je na scenu stupio Nemanja Bilbija. U razmaku od 5 minuta Bilbija je postigao tri gola, te je tako postao igrač koji je postigao najbrži hat-trick u Premijer ligi BiH. Prvi gol je postigao na isteku 25. minute (24:43), a treći na isteku 30. minute (29:43). Početkom drugog poluvremena postigao je još jedan gol, čime je dodatno uljepšao ionako savršenu partiju. Prva dva gola je postigao glavom, treći desnom nogom, a četvrti lijevom nogom. Osim što je vlasnik najbržeg hat-tricka u Premijer ligi BiH, Bilbija je i igrač koji je najviše puta (4) postigao tri ili više golova na jednoj utakmici.

Na današnji dan 2014. godine odigrane su četiri utakmice 24. kola Premijer lige BiH. Domaće pobjede ostvarili su Velež protiv Rudara iz Prijedora (1:0), Mladost iz Velike Obarske protiv Zvijezde iz Gradačca (2:0), te Široki Brijeg protiv Radnika (4:0), dok je Zrinjski slavio sa 0:2 na gostovanju u Istočnom Sarajevu.

Još četiri utakmice odigrane su 30. marta, a bilo je to prošle godine. Također se igralo 24. kolo, tri utakmice su završene bez pobjednika (Krupa – Radnik 2:2, Tuzla City – Sloboda 1:1 i Zvijezda 09 – Široki Brijeg 1:1), dok je Zrinjski slavio sa 0:1 na stadionu Asim Ferhatović Hase protiv Sarajeva.