Na današnji dan: Samo četiri ekipe su do sada igrale utakmicu 29. februara

Samo jedan igrač koji trenutno igra u PLBiH je rođen na današnji dan, a do sada su samo četiri ekipe igrale ligašku utakmicu na ovaj datum.
Armin Hodžić

29. dan februara je dan koji je sam po sebi zanimljiv, posebno osobama koje na taj dan slave rođendan. Od igrača koji trenutno nastupaju u Premijer ligi BiH, svoj rođendan danas će proslaviti Armin Hodžić iz Slobode, koji je rođen prije dvadeset godina.

Kada su u pitanju utakmice na današnji dan, u historiji zajedničke Premijer lige BiH samo su dvije utakmice odigrane 29. februara, a bilo je to u sezoni 2003/2004. Igralo se prvo proljetno kolo pomenute sezone, deset ekipa je svoje utakmice odigralo dan ranije, dok je susret između Leotara i Sarajeva prekinut zbog nevremena, i odigrao se deset dana poslije. Posušje i Travnik, odnosno Široki Brijeg i Rudar iz Ugljevika su do ove sezone bile jedine ekipe koje su igrale utakmicu 29. februara.

Široki Brijeg je slavio laganu pobjedu protiv gostiju iz Ugljevika rezultatom 4:0. Utakmicu je obilježio sjajni napadač Domagoj Abramović, koji je postigao sva četiri pogotka u prvom poluvremenu. Abramović je pogodio iz penala u 2. minuti, a potom u 19., 21. i 37. minuti. Svih 90. minuta za ekipu iz Ugljevika odigrao je današnji trener Zrinjskog Mladen Žižović.

Posušje i Travnik su na Mokrom docu odigrali neriješeno, 2:2, a strijelci su bili Denis Ljuta i Goran Jagić za Posušje, odnosno Amel Balta i Elvedin Beganović za Travnik. Svakako je zanimljivo da je za Posušje svih 90 minuta odigrao Josip Barišić, dok je za Travnik svih 90 minuta odigrao Elvedin Beganović. Oni će se danas ponovo susresti, ali u različitim ulogama. Barišić će vrlo vjerovatno zauzeti poziciju na lijevom boku Širokog Brijega, dok je Elvedin Beganović pomoćni trener Mladosti iz Doboja kod Kaknja.

Široki Brijeg je još uvijek član elitnog razreda domaćeg fudbala, Travnik i Posušje su već godinama u nižem rangu, dok je Rudar iz Ugljevika prije nekoliko godina ugašen.