PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

(NAŠA DJECA) Hoće li Zrinjski ponoviti greške Željezničara?

Juniori Zrinjskog danas su domaćin ekipi MTK iz Budimpešte u okviru UEFA Omladinske lige, no pored rezultata iz ove utakmice, postoje i drugi bitni faktori o kojima u mostarskom klubu moraju razmišljati

Mostarski Zrinjski je danas domaćin budimpeštanskom MTK u susretu prve eliminacione faze UEFA Omladinske lige, inačice Lige prvaka za juniorski uzrast, u kojoj šansu za takmičenje u određenim uslovima dobijaju i bh. klubovi.

Nakon prve utakmice odigrane u Mađarskoj, Zrinjski se u Mostar vratio sa odličnih 1:1, što domaćima daje nadu da mogu napraviti dobar posao i na svom terenu te se plasirati u naredno kolo takmičenja. Tamo ih čeka bolji iz skandinavskog duela Elfsborg – Midtjylland.

Neobičan format takmičenja

UEFA Omladinska liga (UEFA Youth League) je vrlo zanimljivo i pomalo složeno UEFA-ino takmičenje, koje ima za cilj promociju omladinskog fudbala širom kontinenta, ali konceptualno još nije do kraja regulisano kako bi trebalo biti.

Suština je da svi klubovi čiji seniorski timovi izbore učešće u Ligi prvaka istovremeno dobiju mjesto i za svoj omladinski pogon u UEFA Omladinskoj ligi, što znači da imamo identičnu grupnu fazu seniorskog i omladinskog takmičenja, sa po 32 kluba učesnika podijeljena u osam grupa.

No, nije to kompletna UEFA Omladinska liga, te zato i nosi drugačije ime od Lige prvaka. U UEFA-i su bili svjesni da dobri rezultati seniorskog pogona ne oslikavaju nužno i kvalitetan rad sa omladinom. Klubove koji već izbore Ligu prvaka nisu kažnjavali i njihovo takmičenje je ostalo nepromijenjeno, ali su uvedena još 32 mjesta za omladinske prvake svojih država čiji seniorski pogoni nisu bili ni izbliza tako uspješni.

Poređenja radi, prvak Engleske ove sezone je Derby County, čiji seniori igraju u Championshipu, drugom rangu engleskog fudbala. Derby nije dobio mjesto u grupnoj fazi Lige prvaka, ali dobio je mjesto među 32 ekipe koje su se našle u fazi eliminacije, slično kao i Zrinjski. No, problem sa ovakvim sistemom takmičenja, barem za klubove iz Bosne i Hercegovine, leži u tome što ne postoji garancija da će dobiti nastup i za to im je prije svega potrebna sreća.

Željezničar je sa generacijom 1998/1999 u sezoni 2017/2018 eliminisao Ludogorets i zagrebačku Lokomotivu, a potom je na Grbavici poražen od Atletico Madrida, a naredne sezone prvak naše zemlje, FK Sarajevo, nije dobio priliku da nastupi u Evropi, s obzirom na to da mu splet okolnosti nije ušao u korist, kako je to ranije bio slučaj sa Željezničarom i kako je to ove sezone slučaj sa Zrinjskim.

Naime, prema UEFA-inim pravilima, 32 mjesta u eliminacionoj fazi Lige prvaka dobijaju isključivo prvaci svojih zemalja, a ona se dodjeljuju prema UEFA-inoj rang listi državnog koeficijenta tih zemalja. To u suštini znači da garanciju učešća svojih prvaka u ovom takmičenju imaju 32 najjače zemlje na UEFA listi, dok ostale moraju čekati rezultatska poklapanja. U slučaju da je seniorski tim nekog od omladinskih prvaka svoje države izborio grupnu fazu Lige prvaka, onda će juniori igrati grupnu fazu UEFA Omladinske lige, a samim tim, otvorit će se jedno mjesto za prvake iz liga ispod 32. mjesta UEFA-ine rang liste u eliminacionoj fazi takmičenja.

Bosna i Hercegovina je po koeficijentu 40. nacionalna asocijacija na UEFA-inoj rang listi. To znači da je Zrinjskom trebalo poklapanje takvo da seniori osam prvaka u omladinskim kategorijama istovremeno izbore i grupnu fazu Lige prvaka. To se na kraju i desilo, a Zrinjski može zahvaliti Atalanti, Borussiji Dortmund, moskovskom Lokomotivu, Genku, Galatasarayu, Red Bull Salzburgu, praškoj Slaviji, Ajaxu te zagrebačkom Dinamu za ovu veliku pomoć.

Ovu nešto drukčiju verziju Lige prvaka igraju igrači koji su još dio juniorskih pogona, tako da oni koji su je praktično izborili i nemaju u potpunosti pravo da je igraju. Naime, u ovoj sezoni pravo nastupa imaju igrači rođeni 1. januara 2001. godine i kasnije, što znači da su to ovosezonski juniori. Izuzetak je pet igrača rođenih između 1. januara i 31. decembra 2000. godine koji se mogu prijaviti u sastav od 40 igrača, a može ih se koristiti maksimalno trojica po utakmici. To u praksi znači da dobar dio onih koji su izborili Ligu prvaka svoje mjesto u istoj prepušta mlađoj generaciji. Takav je slučaj bio i sa FK Željezničar, gdje su ovo takmičenje igrali mladići rođeni 1999. godine i kasnije, uz izuzetak odličnog trojca Haris Hajdarević, Denis Žerić i Ajdin Mujagić, koji je nosio igru tima sa Grbavice.

Portovi juniori prošle sezone su prvi put u historiji postali prvak Evrope, savladavši u finalu Chelsea, koji jedini uz Barcelonu ima dva naslova u ovom takmičenju/foto: uefa.com

Izgubljena generacija

Nastup Željezničara iz sezon 2017/2018 morao bi biti Zrinjskom, ali i kompletnom bh. fudbalu, adekvatna vodilja. Naime, baš su mečevi sa Ludogoretsom i Lokomotivom iz Zagreba pokazali koliko stvari se u našem fudbalu radi dobro, a širi kontekst ove utakmice pokazao je i koliko se stvari radi loše.

Nije akcenat na prolasku Željezničara dalje, već na načinu na koji je on izboren. Plavi su ostvarili apsolutnu dominaciju u mečevima sa bugarskim i hrvatskim prvakom, a čak su se solidno držali i protiv nadmoćnog Atletico Madrida. Moglo se desiti da Željezničar ispadne i protiv Ludogoretsa i protiv Lokomotive, ali to ne bi promijenilo činjenicu da su u vidljivim elementima modernog fudbala omladinci Željezničara djelovali svjetlosnu godinu ispred svojih rivala. Držali su visoko zadnju liniju, igrali su visoki presing i držali posjed lopte, te su gradili napade jako kvalitetno.

Nepune dvije godine kasnije, ovako izgleda razvojni put omladinaca Željezničara iz te generacije. Golman Filip Dujmović je bez kluba i bez seniorskog nastupa, Enio Zilić je odigrao nekoliko utakmica za Željezničar i sada je rezerva Čelika, a Amir Velić se sa Orašjem bori za opstanak u Prvoj ligi Federacije BiH. Aldin Šehić ima pola sezone igranja u Prvoj ligi Federacije BiH, a Amar Beširević još i dobro stoji, jer je standardan igrač Olimpika, s kojim bi trebao ući u Premijer ligu BiH.

Anel Šabanadžović nije dobio niti jedan minut u AEK-u, ali i u slučaju odlaska sigurno može naći solidan klub, dok njegov partner iz veznog reda Haris Hajdarević stagnira i sa 21 godinom igra za Željezničar mnogo manje nego je igrao sa 19. Semir Dacić nije ostavio previše dubok trag na posudbi u TOŠK-u, a za seniore Željezničara je odigrao 14 minuta ove sezone. Eldar Šehić je standardan u TOŠK-u, a Alen Nuhanović u Jedinstvu. Dženan Osmanović je standardan u Radniku iz Hadžića.

Ajdin Mujagić igra za švicarskog niželigaša NK Pajde i od ozbiljnijeg nivoa za njega vjerovatno neće biti ništa, a Denis Žerić je vjerovatno najbolji veznjak Prve lige Federacije BiH ove sezone. Kemal Mujarić je rezerva Mladosti, ali još i sabira određenu minutažu, Dražen Dubačkić je bez kluba i bez značajnije perspektive, a Ahmed Hasanović solidno igra za Goražde.

Kompletan saldo? Od 16 nabrojanih igrača, dvojica su bez kluba. Semir Dacić, Aldin Šehić, Enio Zilić se samo vode kao premijerligaški fudbaleri, dok Kemal Mujarić i Haris Hajdarević bilježe kakvu-takvu minuažu. Anel Šabanadžović ima ozbiljan klub u inostranstvu, ali tamo još uvijek ne igra, dok Ajdin Mujagić igra amaterski fudbal. Preostalih sedam igrača (Velić, Beširević, Šehić, Osmanović, Nuhanović, Žerić, Hasanović) igraju standardan fudbal, ali na nivou nižem od onog na kojem su trebali biti.

Bila je to najtalentovanija generacija Željezničara u nekoliko posljednjih sezona, a evidentno je da ste nešto radili dobro ako momci od 19 godina koji su već skoro formirani igrači apsolutno razbiju prvake Hrvatske u dvomeču, makar to konačan rezultat ne pokazivao. No, taj prvak Hrvatske već je etablirao jednog sjajnog mladog igrača. Lirim Kastrati je već debitovao za Kosovo, a ove sezone igra jako zapaženu ulogu u Hrvatskoj nogometnoj ligi.

Atletico Madrid, koji ima kudikamo teži zadatak u promociji mladih fudbalera, posijao je mnoge produkte svog omladinskog tima iz te generacije po nižim ligama, a defanzivac Francisco Montero igra sjajno na posudbi za Deportivo La Corunu, mladi je reprezentativac Španije i vjerovatno buduća zvijezda španskog fudbala. Borja Garces i Rodrigo Riquelme također bi mogli napraviti velike stvari.

Anel Šabanadžović nije još uvijek debitovao za AEK, ali to ne mora nužno biti pokazatelj da neće napraviti ozbiljniju karijeru. Marko Mihojević je dugo čekao da zaigra za PAOK, na kraju je i posuđen, ali sada igra redovno i uspio je doći do reprezentacije BiH.

Potrebna promjena kursa

Zašto je bilo bitno istaći primjer Željezničara u priči o Zrinjskom? Zato što, ma koliko bio bitan rezultat u UEFA Omladinskoj ligi, kao i ponos koji bi fudbaleri, ali i čelnici Zrinjskog sigurno osjećali eventualnim ponavljanjem uspjeha Željezničara, u Mostaru moraju biti svjesni da sam rezultat po sebi ništa ne znači. Željezničar kao jako turbulentna sredina u proteklih nekoliko sezona nije bio plodno tlo za razvoj mladih igrača i njihovi uspjesi nisu bili dio sistemskog uspjeha koliko slučajnosti, a gotovo da se na prste jedne ruke mogu nabrojati i svi kvalitetni fudbaleri koje je tokom godina stvorio Zrinjski.

Mostarski klub je u posljednjih nekoliko sezona mnogo unaprijedio rad u omladinskom pogonu, ali i dalje je minutažom koju daje mladim igračima, pogotovo onima iz vlastitog pogona, jako daleko od premijerligaškog prosjeka.

Čelno mjesto na listi strijelaca Prve lige Federacije BiH drži Anes Mašić, koji je za GOŠK postigao osam pogodaka u devet utakmica. Posuđen je iz Zrinjskog, čiji napadači Ivan Lendrić i Petar Kunić zajedno imaju 30 odigranih utakmica, uz sedam postignutih golova. Naravno, nivo na kojem igraju je sigurno viši, ali svojim nastupima i Mašić potvrđuje da zaslužuje viši nivo od Prve lige Federacije BiH. Mostarski klub mora takvim igračima ukazati povjerenje, želi li nastaviti svoj razvoj i napredak. U suprotnom neće biti bitno šta danas mogu napraviti Gabrijel Čoko, Mateo Ramljak, Nikša Šilić i njihovi ostali saigrači.

Anes Mašić je u sjajnoj formi i praktično je nezaustavljiv u Prvoj ligi Federacije BiH. Vjerovatno ne bi bio jednako učinkovit u dresu Zrinjskog, ali vjerovatno bi i Zrinjski od njega imao više koristi nego od svojih napadača

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.

Copyright PLBIH © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
P