(PLBiH 2022/23) Hoće li Posušje biti najugodnije iznenađenje naredne sezone?

foto: HŠK Posušje
Nakon sezone u kojoj su impresionirali svojim pristupom i odnosom prema drugim ekipama, ali najviše kvalitetnim fudbalom, u Posušju nisu mirovali i odlučili su dodatno nadograditi ekipu, koja je doduše pretrpjela i određene važne odlaske.
Posušje je prošlu sezonu okončalo na osmom mjestu na tabeli, unaprijedilo je stadion Mokri dolac, i definitivno se ni u jednom momentu nije postavilo kao klub koji je samo prolaznik u Premijer ligi BiH. Ipak, i takvi klubovi koji nisu prolaznici često upadnu u krize nakon uspješne sezone, jer je teško definisati ambicije na adekvatan način i uz veliku fluktuaciju u igračkom kadru dovesti prave zamjene za one koji odlaze. Čini se da je sportski direktor Posušja uspio u tome.
Golmana Dinka Horkaša, koji je i ove sezone trebao braniti gol Posušja prije nego je iznenada otišao, zamijenio je Luka Kukić, koji ima premijerligaško iskustvo iz Slobode i Zrinjskog, i koji definitivno posjeduje određen kvalitet, a sada će imati priliku da ga u kontinuitetu pokaže.
Odbrana koju su uglavnom činili Kenan Horić i Dario Krišto sada je dodatno osnažena Jovanom Vladimirom Pavlovićem, koji je stigao nakon individualno odlične sezone u Rudaru iz Prijedora, te Posušje ima i opcije za rotaciju. Odlasci Frane Maglice i Josipa Barišića koji se oprostio amortizovani su dovođenjem Josipa Bešlića i Tomislava Dadića. Posušje od ranije na pozicijama bekova ima Luku Lučića i Ivana Bešlića koji je u pojedinim utakmicama igrao desnog beka, pa se može reći da hercegovački tim na obje pozicije ima po dva igrača.
Vezni red je prošao najveće promjene jer su otišli Tino Blaž Lauš i Silvio Ilinković, koji su prošle sezone bili ključni igrači. Nisu u Posušju mirno gledali ove odlaske, stigli su Zvonimir Begić, Marko Hanuljak i Arijan Brković, a tu je i iskusni Davor Landeka, te mladi Nikša Šilić, koji bi prostor za igru trebao dobiti zbog činjenice da je U-21 igrač.
Osnažene su i ofanzivne i krilne pozicije, pored iskusnog Josipa Serdarušića, Slobodana Milanovića ,Zvonimira Vukoje i Luke Begića tu su sada i Gabrijel Boban i Toni Jović. U vrhu napada je ostao iskusni Dario Pavković, koji je prošle sezone pokazao da ima kvalitet i da može predvoditi ofanzivnu liniju Posušja i u najjačim utakmicama.
“Ključ” ekipe u ruke je dobio hrvatski stručnjak Ferdo Milin, koji je vodio Posušje u samo dvije pripremne utakmice, zbog čega bi ekipa mogla imati malo problema sa uigravanjem na otvorenju sezone. S druge strane, problem bi moglo predstavljati i U-21 pravilo, jer Posušje nema previše mladih igrača koji bi trebali imati minutažu.
Stoga bi početni sastav mogao izgledati ovako:
Kukić, I. Bešlić, Lučić, Horić, Pavlović, Landeka, Begić, Brković, Šilić, Milanović, Pavković.
Ipak, prostora za rotacije je jako mnogo i Posušje bez dileme neće ostaviti po strani igrače poput Jovića, Bobana, Hanuljka ili Krište.
Koji je realan plasman ove ekipe? Teško je reći, ali Posušje bi prema svemu dosad napravljenom trebalo biti puno bliže borbi za plasman u Evropu, nego borbi za opstanak, makar direktno ne učestvovalo ni u jednoj od te dvije borbe. U svakom slučaju, ekipa ima potencijal za ozbiljne stvari.
U nastavku, pogledajte kako je Posušje trgovalo u ovom prelaznom roku.
Dolasci: Ferdo Milin (trener), Zvonimir Begić (NK Široki Brijeg, slobodan igrač), Josip Bešlić (NK Croatia Zmijavci, Hrvatska, slobodan igrač), Toni Jović (FK Borac, slobodan igrač), Marko Hanuljak (NK Osijek, Hrvatska), Jovan Vladimir Pavlović (FK Rudar Prijedor, slobodan igrač), Tomislav Dadić (NK Solin, Hrvatska, slobodan igrač), Arijan Brković (NK Slaven Belupo, Hrvatska), Luka Kukić (dolazak na posudbu – HŠK Zrinjski), Nikša Šilić (HŠK Zrinjski, slobodan igrač), Marko Galić (povratak sa posudbe – HNK Tomislav), Gabrijel Boban (slobodan igrač)
Odlasci: Toni Karačić (trener), Frane Maglica (HŠK Zrinjski), Leo Janković (FK Sloga Doboj, slobodan igrač), Josip Barišić (oproštaj od fudbala), Anes Mašić (završetak posudbe – HŠK Zrinjski), Silvio Ilinković (završetak posudbe – HNK Rijeka, Hrvatska), Tino Blaž Lauš (završetak posudbe – HNK Hajduk Split, Hrvatska), Riad Šuta (NK GOŠK Gabela, slobodan igrač), Sinan Ramović (istek ugovora), Nikola Leko (istek ugovora), Mateo Božić (istek ugovora), Tomislav Barišić (istek ugovora), Dinko Horkaš (završetak posudbe – GNK Dinamo), Marko Galić (slobodan igrač)
*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.