Plus i minus 17. kola PLBIH

U rubrici “Plus i minus” u kratkim crtama pročitajte pozitivne i negativne utiske nakon utakmica 17. kola PLBIH.

Plusevi

+1. Velibor Đurić i Mahir Karić 2×3

Radnik je kao gost savladao ekipu Mladosti sa visokih 0:4, a utakmicu su obilježili iskusni Mahir Karić i Velibor Đurić. Đurić je postigao hat-trick, njegov drugi u sezoni i drugi u karijeri uopšte u PLBIH. Interesantno je da je i prvi postigao nešto ranije ove sezone upravo protiv ekipe Mladosti koja mu očigledno itekako leži. Đurić je na ovaj način ušao u historiju i postao prvi igrač u historiji PLBIH koji je dva puta u jednoj sezoni postigao hat-trick protiv iste ekipe. Poslije utakmice skromno je konstatovao da je najbolji igrač utakmice mogao biti i njegov kolega Mahir Karić koji je protiv Mladosti upisao čak 3 asistencije. Tako su Karić i Đurić na najbolji mogući način poželjeli Slobodanu Starčeviću dobrodošlicu na klupu tima iz Bijeljine.

+2. Gosti osvojili 11 od mogućih 18 bodova

Godinama unazad je Premijer liga Bosne i Hercegovine važila za “domaćinsku”, odnosno za ligu u kojoj je skoro pa nemoguće ostvariti pobjedu na gostovanju zbog više različitih faktora. To se u posljednjih par sezona mijenja i bar sa te strane PLBIH može rame uz rame sa nekim mnogo razvijenijim ligama. Lijepo je vidjeti da su u ovom kolu gostujuće ekipe ostvarile čak tri trijumfa i ukupno osvojile mnogo više bodova nego domaćini. Ostaje još “samo” da na svim terenima dočekamo kvalitetne travnjake i onda za kvalitetne ekipe zaista neće bitno da li igraju kod kuće ili u gostima.

+3. Sarajevo preuzelo vrh i produžilo seriju

Sarajevo je nakon dugo vremena odigralo jednu kvalitetnu utakmicu na gostovanjima i vratilo se kući sa punim plijenom. Posebno dobro odigrali su prvo poluvrijeme protiv Veleža, stvorili su nekoliko sjajnih prilika, ali su propustili postići još poneki pogodak i mirnije privesti utakmicu kraju. Ovim trijumfom Sarajevo je postalo prvi klub u ovoj sezoni koji je stigao do deset pobjeda, a produžili su i seriju bez poraza u prvenstvu koja sada iznosi osam utakmica. Posljednji put poraženi su prije više od dva mjeseca na gostovanju kod ekipe Tuzla City. Ovim trijumfom osamili su se na liderskoj poziciji na tabeli sa 3 boda više od Željezničara kojeg dočekuju u narednom kolu.

+4. Široki Brijeg voli Grbavicu

Kroz čitavu sezonu gvorimo o nekonstantnosti Širokog Brijega i činjenici da ne mogu povezati par dobrih utakmica i ta konstatacija i dalje stoji. Ove sezone naročito skromne partije pružaju na gostovanjima ali je indikativno da su jedina dva gostujuća trijumfa ostvarili u gostima protiv Zrinjskog i Željezničara, što svakako govori da u ekipi Širokog Brijega postoji određeni kvalitet, vjerovatno i veći nego što to trenutna pozicija na tabeli pokazuje. Zapanjujuće zvuči podatak da je ovo bila peta uzastopna utakmica na stadionu Grbavica u PLBIH sa koje se Široki Brijeg vratio neporažen. U tom periodu ostvarili su dvije pobjede, a tri utakmice završile su neriješeno.

+5. Pohvala sudijama

Nekoliko puta ranije u ovoj sezoni kritikovali smo sudije koje su svojim greškama direktno uticale na rezultate određenih utakmica, a sada je došao red i da ih pohvalimo. Utakmice Velež – Sarajevo, Borac – Zrinjski  i Željezničar – Široki Brijeg bile su poprilično teške za suđenje ali su sudijske postave (ne samo glavni suci) sjajno odradile svoj posao i donijele ispravne odluke u svim situacijama koje su se smatrale spornim na pomenuta tri meča. Možda je akcija “VAR” koju sprovodi SIPA dodatno pojačala sva osjetila kod sudija u BiH.

Minusi

-1. Prvi domaći poraz Željezničara

Željezničar je prvi put u ovoj sezoni poražen pred svojim navijačima na utakmici protiv Širokog Brijega koja je završena rezultatom 1:2. Imali su domaćini mnoštvo prilika, čak su promašili i penal, ali su na kraju stadion napustili pognute glave i na taj način izgubili su lidersku poziciju na tabeli uoči derbija protiv Sarajeva koji ih očekuje naredne subote. Bio je to njihov prvi domaći poraz u sezoni i sada su kod kuće na omjeru 6-2-1 uz gol razliku 21:7.

-2. Sloboda produžila negativan niz

Sloboda opet nije uspjela ostvariti pobjedu iako su igrali protiv nominalno najslabije ekipe u ligi. Tuzlaci su na gostovanju protiv Zvijezde 09 odigrali 1:1 i na taj način ostali na 10. poziciji na tabeli sa 3 boda više od Mladosti koja se nalazi na poziciji koja vodi u niži rang. Bila je to čak deveta uzastopna utakmica u PLBIH u kojoj Sloboda nije došla do sva 3 boda. U tom period ostvarilli su četiri remija i pet poraza. Posljednju pobjedu ostvarili su 14. septembra kod kuće protiv ekipe Borca.

-3. Čelik bez udarca u okvir gola

Čelik je poražen na gostovanju kod ekipe Tuzla City rezultatom 1:0 što je njihov ukupno osmi poraz od početka sezone, a čak šesti uzastopni na gostujućim utakmicama. Nisu uspjeli iskoristiti činjenicu da je Tuzla City igrala bez 5 standardnih prvotimaca. Naprotiv, odigrali su očajnu utakmicu, a o tome najbolje svjedoči podatak da za 90 minuta nisu uputili niti jedan udarac u okvir gola Azira Muminovića.

-4. Mladost izgubila za 20 minuta

Nije iznenađenje što je ekipa Radnika odnijela sva tri boda iz Doboja kod Kaknja, ali je iznenađujuće koliko lagano su gosti postizali golove, kao i činjenica da je sve bilo riješeno već u prvom poluvremenu. Radnik je za 20 minuta (od 18. do 38.) postigao tri pogotka i sve ostalo što se gledalo u nastavku bilo je samo puko odrađivanje utakmice od strane gostujućih fudbalera. Bila je to već peta utakmica na domaćem terenu u ovoj sezoni na kojoj Mladost nije postigla pogodak.

-5. U Banja Luci se očekivalo mnogo više

Utakmica Borac – Zrinjski je najveće razočarenje 17. kola PLBIH. Umjesto dobrog fudbala gledali smo lošu utakmicu koju je obilježila pretjerana nervoza svih aktera. Bukvalno od prvih minuta gledali smo verbalne duele, naguravanja, a izostajale su lijepe akcije i golovi. Naravno da se na derbi utakmici poput ove ne može očekivati pretjerana ljubav između fudbalera na terenu, ali utisak je da je većina aktera na ovoj utakmici pretjerala sa ispoljavanjem nervoze zbog sudijskih odluka ali i ponašanja protivničkih igrača, što su na kraju potencirali i treneri obje ekipe optužujući jedni druge za takvu atmosferu na terenu.