Plus i minus 2. kola PLBIH

U rubrici "Plus i minus" u kratkim crtama pročitajte pozitivne i negativne utiske nakon 2. kola PLBIH.

Plusevi

+1. Rekordna posjeta u 2. kolu

Na šest utakmica odigranih u okviru 2. kola ukupno je bilo prisutno 28.000 gledalaca odnosno 4.667 u prosjeku. Ovo je najveća prosječna posjeta u jednom kolu PLBIH u posljednjih 5 sezona. Usporedbe radi, najveća posjeta u jednom kolu prošle sezone iznosila je 20.700 gledalaca odnosno 3.450 po utakmici.

+2. Velibor Đurić ne stari

Velibor Đurić je sa 37 godina jedan od najboljih veznih igrača lige. Protiv Tuzla City je odigrao još jednu fantastičnu utakmicu i nosio svoju ekipu do sigurne pobjede. Teško se odlučiti da li je ljepša asistencija za 1-0 ili pogodak koji je postigao sa distance za konačnih 3-0.

+3. Mladen Lučić i Bojan Pavlović

Iskusni golmani Lučić (34) i Pavlović (32) najzaslužniji su što njihove ekipe u ovom kolu nisu primile pogodak. Lučić je protiv Zvijezde 09 kod rezultata 0:0 imao par sjajnih odbrana i spriječio da utakmica ode u neželjenom pravcu za Borac. Pavlović je u drugom poluvremenu protiv Sarajeva skinuo tri zicera, dva Gedeonu Guzini i jedan Benjaminu Tataru, i tako donio svojoj ekipi vrijedan bod.

+4. Odbrane Željezničara i Sarajeva

Željezničar i Sarajevo su u prva dva kola osvojili po 4 boda a ono što ulijeva povjerenje trenerima i navijačima ovih klubova jeste čvrsta odbrana. Borac i Mladost nisu ozbiljnije ugrozili gol Filipa Erića u prva dva kola zahvaljući odgovornoj defanzivi svih igrača. S druge strane, Vladan Kovačević je bio malo zaposleniji na derbiju protiv Zrinjskog ali generalni utisak na otvaranju sezone (računajući i utakmice u Evropi) jeste da je Besim Šerbečić sjajna zamjena za Nihada Mujakića.

+5. Zanimljiv mostarski gradski derbi

Zrinjski i Velež odigrali su gradski derbi u PLBIH prvi put nakon 3 sezone. Na osnovu domaćeg poraza Veleža od Mladosti u 1. kolu mnogi su očekivali da derbi bude „jednosmjerna ulica“, ali fudbaleri Veleža odigrali su ravnopravnu utakmicu i vjerovatno zaslužili osvojiti jedan bod. Ovakva utakmica definitivno je nešto što je nedostajalo u PLBIH u prethodne tri godine.

Minusi

-1. Autogol Denisa Zvonića

Kapiten Veleža je u gradskom derbiju protiv Zrinjskog postigao jedan od najbizarnijih autogolova ikada viđenih na terenima PLBIH. Na kraju se ispostavilo da je taj trenutak odlučio pobjednika derbija.

-2. Navijači Veleža nisu gledali cijelu utakmicu

Organizatori derbija u Mostaru, odnosno oni koji su zaduženi za sigurnost svih prisutnih na stadionu, nisu mogli ili nisu željeli obezbijediti navijačima Veleža da pogledaju utakmicu od početka do kraja, u svom gradu. Ništa novo kada je u pitanju PLBIH ali je nešto o čemu se mora pisati i pričati u nadi da će savez i klubovi pokazati malo više sluha za ljude zbog kojih se na kraju krajeva fudbal i igra. Da je Beriša u 89. minuti pogodio za 1-1, navijači Veleža bi gol proslavili u autobusima.

-3. Zvijezda stvara šanse ali ne postiže golove

Zvijezda 09 nakon dva kola nema niti jedan bod na svom kontu ali daleko od toga da ekipa Borisa Savića nije pokazala ništa na utakmicama protiv Tuzla City i Borca. Na oba meča kod rezultata 0:0 igrači Zvijezde propustili su nekoliko sjajnih šansi i sigurno da 0 bodova i gol razlika 1:6 ne odražavaju stvarni odnos snage i kvalitete ovog tima, bar na osnovu viđenog u prva 2 kola.

-4. Široki primio golove u sudijskoj nadoknadi

Široki Brijeg je dva puta vodio na gostovanju protiv Slobode u Tuzli ali su oba puta dozvolili Slobodi da im postigne golove u najgorem mogućem trenutku. Sloboda je na 1-1 izjednačila u 2. minuti sudijske nadoknade prvog poluvremena da bi Maksimović pogodak za 2-2 postigao u 94. minuti utakmice. Umor, neiskustvo ili nešto treće otkriće nam vjerovatno nastavak sezone.

-5. Pokušaj „Panenke“ Ermina Zeca

Napadač Željezničara, Ermin Zec, izveo je jedan od najgorih penala ikada viđenih u PLBIH. Njegova „Panenka“ završila je preko gola i jedina olakšavajuća okolnost za Zeca jeste da se promašaj desio kada je već bilo jasno da će njegov tim ostvariti pobjedu. Amar Osim je nakon utakmice izjavio da Zec više neće šutirati penale.