PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

Polusezona iz snova za Tuzla City

Tuzla City je polusezonu završio na odličnom četvrtom mjestu, i jedina su ekipa koja je, uz Sarajevo i Željezničar, bila na vrhu tabele.

Kada jedan fudbalski klub u BiH ima predsjednika čiji je imovinski karton „težak“ 60-ak miliona KM, jasno je kakve su i ambicije tog kluba, pogotovo što su razlike među ekipama često jako male. Azmir Husić je zanimljivo ime u bh. fudbalu, prije svega zbog novca koji ulaže, prvo u Slobodu, a potom u Slogu, koja će pred početak svoje premijerne sezone u PLBiH promijeniti ime u Tuzla City. Međutim, i ta ulaganja često su blago rečeno nerazumna i nejasna, kao i način na koji se odnosi prema igračima i trenerima, ali to sada nije ni bitno.

Klub iz Siminog Hana, mjesne zajednice u općini Tuzla, je u Premijer ligu ušao prošle sezone. U sezoni 2017/2018 Sloga je uspjela da završi ispred Olimpika, a sezonu su obilježile brojne kontroverze i sporne sudijske odluke. Husić je klub preuzeo sezonu ranije i nije uspio da se plasira u najviši rang, ali je u svojoj drugoj sezoni znatno pojačao igrački kadar iskusnim premijerligaškim igračima, i konačno je uspio u svojoj namjeri.

U prvoj sezoni u Premijer ligi BiH Tuzla City je završio na 10. mjestu, prvom iznad crte, a opstanak su izborili 3 kola prije kraja, pobijedivši kasnijeg prvaka Sarajevo. Bez obzira na veliki novac i ulaganje u igrače, klub je trebao proći sezonu prilagodbe na ligu koja je znatno drugačija od Prve lige Federacije BiH. Već tada je bilo jasno da je Husić pretplatio neke igrače i da će morati promijeniti pristup, kako bi dobio željeni rezultat. Pred početak ove sezone na mjesto sportskog direktora došao je nekadašnji reprezentativac BiH Samir Muratović, koji je, to će se poslije pokazati, uradio poprilično dobar posao.

Sjajno otvaranje sezone

Sezona je otvorena visokom gostujućom pobjedom (1:5) protiv Zvijezde 09 u Ugljeviku, ali je otriježnjenje stiglo već naredni vikend, kada je Radnik bio bolji rezultatom 3:0. Nakon toga uslijedio je niz od šest utakmica bez poraza, a posebno se izdvajaju pobjeda u gradskom derbiju protiv Slobode (2:1), te velika pobjeda u Širokom Brijegu (1:3). Tuzla City se tako nakon 8 odigranih kola našao na vrhu tabele, sa istim brojem bodova kao i Sarajevo, ali sa boljom gol razlikom.

Upravo je deveto kolo Premijer lige BiH donijelo veliki derbi sa Sarajevom u Tuzli, a domaći su poveli rano, u osmoj minuti, da bi na 2:0 povećali na samom početku drugog poluvremena. Na kraju je Ahmetović postigao gol u samom finišu utakmice, pa je tako Tuzla City slavio veliku pobjedu nad prvakom BiH. Pobjeda nad Sarajevom nije potvrđena u Mostaru protiv Veleža, jer su Rođeni slavili sa 2:1.

U posljednjem kolu prve trećine prvenstva na Tušnju je gostovao Željezničar, a Tuzlaci su osvojili jedan bod, iako su dva puta u toku utakmice imali vodstvo. Ono što je zanimljivo jeste da Tuzla City nije izgubio utakmicu protiv klubova iz velike četvorke domaćeg fudbala (Sarajevo, Željezničar, Široki Brijeg, Zrinjski), odnosno da su protiv četiri tradicionalno najjače ekipe osvojili 8 bodova.

Iznenađujuća smjena trenera

Poslije utakmice sa Željezničarom ekipu je, kako je navedeno zbog porodičnih problema, napustio dotadašnji trener Milenko Bošnjaković, a mjesto šefa stručnog štaba preuzela je legenda reprezentacije BIH Elvir Baljić. Baljićeva prva utakmica na klupi bila je protiv Zvijezde 09, a Tuzlaci su slavili sa visokih 3:0, iako bi se stvari sigurno drukčije odvijale da sudija nije napravio grešku jer je propustio isključiti golmana Muminovića zbog neopreznog starta.

Dobra stvar za novog trenera je što je poslije te utakmice nastupila reprezentativna pauza na koju su Tuzlaci otišli sa prvog mjesta, a Baljić je imao vremena da se upozna sa ekipom i pripremi ih za nastavak sezone. Ipak, nakon reprezentativne pauze Tuzla City je poražen dva puta zaredom, a ekipa koja je do tada postigla 21 gol ne uspijeva postići gol u dvije utakmice, a prima ih čak 5.

Ipak, u narednih pet kola, posljednjih u prvom dijelu, Tuzlaci su upisali tri pobjede, remi i jedan poraz, pa su tako sa odličnog četvrtog mjesta otišli na zimsku pauzu. Osim odlične polusezone u Premijer ligi BiH, ekipa je ostvarila plasman u četvrtfinale Kupa BiH, gdje su u prvom kolu nakon jedanaesteraca eliminasli Krupu, a potom sa minimalnih 1:0 ekipu Veleža. Ovi rezultati sigurno ostavljaju prostor za optimizam i nadu da bi se, uz određena pojačanja, Tuzlaci mogli boriti za trofej.

Tuzla City u brojkama

Tuzla City je prvu polusezonu završio na četvrtom mjestu sa 34 osvojena boda. Tuzla City je u 19 jesenjih kola upisao 10 pobjeda, 4 remija i 5 poraza, od čega jedan na domaćem terenu, te četiri na gostovanjima. Sa 23 osvojena boda na Tušnju Tuzla City je četvrti domaćin lige, sa omjerom 7-2-1 i gol razlikom 14:8. Kada su u pitanju gostovanja, Tuzlaci su peti, osvojili su 11 bodova i imaju omjer 3-2-4, uz gol razliku 11:14.

Ekipa Tuzla Cityja je u prvom dijelu postigla 25 golova, što ih stavlja na diobu petog mjesta po broju postignutih golova sa još dvije ekipe. Odbrana je nešto slabiji segment ekipe jer su primili 22 gola u 19 kola, i sa Veležom dijele sedmo mjesto u tom segmentu.

Najbolji strijelac Tuzla Cityja je ujedno i na diobi prvog mjesta liste strijelaca u kompletnoj ligi. Naravno, radi se o fantastičnom Voji Ubiparipu, koji je postigao 12 golova, od čega šest iz jedanaesteraca. Njegov prvi pratilac na klupskoj listi strijelaca je Nermin Crnkić sa 4 gola, potom slijedi Mirsad Ramić sa 2 postignuta gola, dok su po jedan postigli Nukić, Burić, Kojić, Husejinović i Beganović. Igrači Zvijezde 09 su u dva susreta protiv Tuzla Cityja postigli po jedan autogol.

Gol ekipe sa Tušnja u prvom dijelu sezone branili su Nevres Fejzić (11) i Azir Muminović (9). Fejzić je primio 13 golova, a Muminović 9. Golmani Tuzla Cityja su 7 puta sačuvali svoju mrežu, 5 puta kući i 2 puta na gostovanjima. Fejzić je 3 puta sačuvao svoju mrežu, a Muminović 4 puta.

Igrači Tuzla Cityja su u prvom poluvremenu postigli 9 golova, a u drugom 16. Do 10. minute, te između 11. i 20. minute postigli su po 1 gol, od 21. do 30. minute 2 gola, od 31. do 40. minute 4 gola, od 41. do 50. minute 3 gola, od 51. do 60. minute 5 golova, od 61. do 70. minute 4 gola, od 71. do 80. minute 2 gola, te od 81. do 90. minute 3 gola. Tuzlaci su najefikasniji u intervalu od 51. do 60. minute.

Kada su u pitanju primljeni golovi, Tuzla City je u prvom poluvremenu primio 9, a u drugom 13 golova. Gledano po intervalima, do 10. minute primili su 2 gola, od 11. do 20. minute 3 gola, od 21. do 30. minute nisu primili gol, od 31. do 40. minute 3 gola, od 41. do 50. minute 2 gola, od 51. do 60. minute 1 gol, od 61. do 70. minute, te od 71. do 80. minute 4 gola, i od 81. do 90. minute 3 gola. Najviše golova Tuzla City prima od 61. do 70. minute, odnosno od 71. do 80. minute, po četiri gola.

Ekipu Tuzla Cityja u Premijer ligi BiH su vodila dva trenera, Milenko Bošnjaković (11) i Elvir Baljić (8), a jednom je na klupi u Kupu BiH sjedio pomoćni trener Samir Adanalić. Bošnjaković i Baljić su u domaćem prvenstvu koristili 24 igrača. Jovo Kojić i Ivan Sesar su odigrali svih 19 utakmica, dok su po jednu manje odigrali Mirsad Ramić i Vojo Ubiparip. Za razliku od Kojića, koji je odigrao sve minute (1710), Sesar ima 1661. odigranu minutu. Na trećem mjestu po broju odigranih minuta je Vojo Ubiparip (1608), a četvrti je kapiten Samir Efendić (1392).

Said Husejinović je igrač koji je odigrao 16 utakmica, a čak 14 puta je zamijenjen. Nermin Crnkić je igru napustio 7 puta, dok je Mirsad Hasanović zamijenjen 6 puta. Ako posmatramo ulaske sa klupe, Mirsad Ramić je tu lider, jer je 11 puta ušao u igru. Na drugom mjestu nalazi se iskusni Nemanja Stjepanović, koji je ušao 8 puta, a treći je sada već bivši igrač Tuzlaka Nassim Zitouni, koji je 6 puta dobio šansu sa klupe.

Najviše žutih kartona u prvih 19 kola dobio je Ajdin Nukić (8), a prate ga Borislav Terzić, Mirsad Hasanović i Samir Efendić sa po 5 žutih kartona. Sedam igrača nije dobilo niti jedan žuti karton u prvom dijelu (Sesar, Husejinović, Karjašević, Burić, Šarčević, Kovčić, Musić). Samir Efendić je jedini igrač koji je u ovoj polusezoni dobio crveni karton.

Na utakmicama Tuzla Cityja jednom je viđeno 6 golova, tri puta 4 gola, sedam puta 3 gola, dva puta 2 gola, četiri puta 1 gol, dok su dvije utakmice završene bez golova. Za Tuzla City je dosuđeno šest jedanaesteraca, a svih šest je u gol pretvorio Vojo Ubiparip. Protiv Tuzla Cityja dosuđena su četiri jedanaesterca, a sva četiri su realizirana (Radnik dva puta, Željezničar, Borac).

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.