Sarajevo je jesenji prvak, ali…

Sarajevo je uz puno problema na kraju ipak stiglo do titule jesenjeg prvaka Premijer lige BiH, ali je na kraju zbog svih dešavanja tokom polusezone u ustima ostao gorak okus.

Kada je sudija Zoran Grbić iz Prijedora označio kraj utakmice 19. kola Premijer lige BiH između Zvijezde 09 i Sarajeva u Ugljeviku, većina navijača gostiju bila je razočarana, što zbog činjenice da njihov tim nije uspio pobijediti posljednjeplasiranu ekipu na tabeli, što zbog sasvim realnog scenarija da Željezničar na Grbavici savlada Velež i tako na zimsku pauzu ode sa dva boda prednosti u odnosu na gradskog rivala. Međutim, Velež je uspio slaviti sa 2:0 i tako prometnuti Sarajevo u jesenjeg prvaka, sa jednim bodom više od Željezničara, te banjalučkog Borca. Sigurno da su i osjećanja navijača zbog svega što se dešavalo u toku polusezone, a posebno na samom kraju, pomiješana, a mnogi će reći da Sarajevo nije zaslužilo da bude prvo na kraju polusezone. Sa druge strane, ko ima pravo reći da prošlosezonski osvajač duple krune nije zaslužio prvo mjesto nakon 19 kola?

Problemi od početka sezone

Sarajevo je sezonu otvorilo utakmicama pretkola Lige prvaka sa slavnim Celticom. Iako je, očekivano, škotski velikan slavio u oba susreta, Bordo tim je pružio dvije vrlo dobre partije, a posebno dobro je bilo prvo poluvrijeme na domaćem terenu. Međutim, već poslije tog dvomeča krenuli su problemi sa povredama, koji će Sarajevo pratiti skoro do kraja polusezone. Pojačanje Mirko Oremuš trebao je biti jedan od glavnih igrača Sarajeva, ali se povrijedio u Glasgowu, baš kao i jedan od najboljih igrača iz prethodne sezone, Amar Rahmanović, te povratnik sa posudbe Dušan Hodžić, koji je bio odličan u dvomeču sa Celticom. Koliko je problema Sarajevo imalo sa povredama najbolje pokazuje podatak da niti jednu utakmicu u prvom dijelu sezone nije počelo u istom sastavu.

Prvenstvo je otvoreno minimalnom pobjedom nad Zrinjskim, u partiji u kojoj su Mostarci možda čak i bili favoriti i u kojoj su imali veći posjed lopte, ali nisu uspjeli postići pogodak. Derbi protiv Čelika završen je remijem, i to je bila najbolja utakmica koju je Sarajevo odigralo u jesenjem dijelu. I treće kolo i utakmica protiv Slobode ukazala je na mnoge slabosti, i bez obzira na visokih 3:0, meč je vrlo lako mogao otići u drugom smjeru. Sarajevo je bilo prvo, sa istim brojem bodova kao Željezničar i Čelik.

Nakon tri prvenstvene utakmice uslijedio je dvomeč sa ekipom BATE Borisov u Europa ligi. Po prvi put u historiji Sarajevo je jednu međunarodnu utakmicu kao domaćin moralo igrati van Sarajeva, a izbor je pao na Zenicu. Opet je Sarajevo poraženo na domaćem terenu, ali ovaj put su igrači naivno reagovali kod primljenih golova, a iz jedinog upućenog šuta prema golu postigli su gol. U revanšu je Sarajevo bilo dosta bolje, ali nedostatak sreće i koncentracije u završnici razlog je što je europska avantura okončana sredinom augusta.

Nastupi u europskim utakmicama davali su nadu navijačima da Sarajevo ne bi trebalo imati puno problema u domaćem prvenstvu, ali realnost je ipak bila drugačija. Bodovno, Sarajevo je izvuklo skoro pa maksimum, obzirom na dvije domaće pobjede (Radnik i Velež po 2:1), te bod na uvijek neugodnom gostovanju u Širokom Brijegu. Međutim, igra koju su prikazali igrači u bordo dresovima u te tri utakmice tek je na momente ličila na onu iz šampionske sezone.

Prvi derbi ogolio nedostatke

Sarajevo je dočekalo gradski derbi na prvom mjestu sa 14 bodova, dva više od drugoplasiranog Željezničara. Jasno je da bi pobjedom već u ranoj fazi prvenstva Sarajevo otišlo na pet bodova prednosti, ali je derbi otkrio sve slabosti Sarajeva. Iako je golom Hebibovića gost na Grbavici poveo već u prvoj minuti, do kraja će postići još jedan ali i primiti pet golova i tako doživjeti težak poraz. Na igračima Sarajeva bio je vidljiv umor od ranijih napora, i izgledalo je kao da samo čekaju da se završi derbi i da konačno dobiju nekoliko dana odmora.

Nakon reprezentativne pauze na Koševu je gostovao fenjeraš Zvijezda 09, a Sarajevo opet nije blistalo. Istva stvar ponovila se i tri dana kasnije u Kupu BiH, kada je Bordo tim dva puta gubio u gostima kod Ljubuškog, uspio izjednačiti na 2:2 u 64. minuti, a tek u 79. i 87. minuti stići do pobjede od 4:2. U međuvremenu je lidersku poziciju preuzela ekipa Tuzla City, a u 9. kolu Sarajevo je u Tuzli poraženo upravo od Tuzla Cityja. U narednim kolima, odnosno do kraja prvenstva, skoro pa svako kolo na vrhu su se ispočetka smjenjivali Tuzla City, Sarajevo i Željezničar, a poslije toga samo sarajevski rivali.

Do druge reprezentativne pauze Sarajevo je u prvenstvu osvojilo sedam bodova, savladavši kući Borac i u gostima Mladost, te remiziravši u gostima sa Zrinjskim. U Kupu BiH Sarajevo je dobilo po njih najneugodnijeg protivnika, Široki Brijeg na Pecari. Za razliku od prvog susreta, u ovom je Sarajevo, istina nakon primljenog gola u 30. minuti, djelovalo puno ozbiljnije i konkretnije, a u 59. minuti stigli su do vodstva od 2:1. Međutim, oko 70. minute utakmica je prekinuta zbog ubacivanja predmeta u teren koji su pogodili igrača Sarajeva Anela Hebibovića, a odmah po njenom nastavku Sarajevo prima dva brza gola i tako se oprašta od Kupa BiH već u osmini finala.

Kratki bljesak fantastičnog kvarteta

Nakon druge reprezentativne pauze Sarajevo je u prvenstvu osvojilo 8 bodova, pobijedivši Čelik i Široki Brijeg, te odigravši neriješeno u gostima sa Slobodom i Radnikom. Utakmica protiv Širokog Brijega bila je ubjedljivo najbolja utakmica Sarajeva ove sezone, u kojoj su igrači Sarajeva bili borbeni, rastrčani i efikasni, ali već su u narednom kolu protiv Radnika opet djelovali nezainteresovano, iako su spretno došli do vodstva i imali su sve u svojim rukama. Na treću reprezentativnu pauzu Sarajevo je otišlo bodovno poravnato na vrhu sa Željezničarom, ali sa slabijom gol razlikom.

Prva utakmica poslije pauze bila je gostujuća u Mostaru, protiv Veleža. U toj utakmici prvi put ove sezone zaigrao je ubojiti kvartet iz trijumfalne prošle sezone, Rahmanović – Velkoski – Tatar – Ahmetović, i odigrali su fantastično prvo poluvrijeme u kojem su stvorili veliki broj prilika i dva puta pogodili okvir gola. Upravo su ova četvorica zaslužna za oba gola. Kod prvog, asistent Velkoskom bio je Ahmetović, a kod drugog je Rahmanović izborio jedanaesterac koji je realizovao Benjamin Tatar.

Poslije Mostara na rasporedu je bio drugi gradski derbi ove sezone, ovaj put na stadionu Asim Ferhatović Hase. Sarajevo je bilo željno osvete, ali kao da ih je taj pritisak sputao, pa su i drugi put poraženi. Baš kao i na Grbavici, i ovaj put je Sarajevo povelo u ranoj fazi utakmice, ali je fantastični Semir Štilić odveo utakmicu u drugom smjeru. Poraz od Željezničara značio je i kraj za trenera Husrefa Musemića. Da li je Musemić trebao biti smijenjen ili ne je priča za sebe i priča u kojoj će svako imati argumente za ili protiv, ali način na koji je došlo do smjene, prije posljednje prvenstvene utakmice, je za svaku osudu. U tako mučnoj atmosferi, sa velikim brojem povrijeđenih igrača, došla je i na početku pomenuta utakmica sa Zvijezdom 09, kojom je Bordo tim okončao jesenji dio prvenstva.

Lider u oku statistike

Sarajevo je u prvom dijelu sezone osvojilo 36 bodova. U 19 odigranih utakmica ekipa Sarajeva upisala je 10 pobjeda, 6 remija i 3 poraza, od čega dva od Željezničara, te jedan od Tuzla Cityja. Ako posmatramo domaću tabelu, Sarajevo ima omjer 8-0-1 uz gol razliku 17:5 i dijeli prvo mjesto sa Borcem, koji ima utakmicu više, dok je na gostujućoj tabeli Sarajevo sa 12 osvojenih bodova na diobi četvrte pozicije sa Radnikom, a ima omjer 2-6-2 i gol razliku 11:11.

Igrači Sarajeva postigli su ukupno 28 golova, a primili su 16. Čak polovinu primljenih golova golmanima Sarajeva Kovačeviću i Džafiću postigli su igrači Željezničara, a još je jedino Tuzla City postigao više od jednog gola golmanima Sarajeva, ne računajući utakmice u Kupu BiH. Zrinjski, Čelik, Široki Brijeg, Borac i Mladost još uvijek ove sezone nisu uspjeli postići gol protiv Sarajeva.

Najbolji strijelac Sarajeva u jesenjem dijelu Premijer lige BiH je Mersudin Ahmetović, koji je postigao 10 golova, slijede ga Hebibović i Rahmanović sa po 3, po 2 su postigli Šerbečić, Handžić, Tatar i Velkoski, a po jedan Mustafić i Milanović, dok su Enes Sipović iz Željezničara i Miloš Simonović iz Radnika protiv Sarajeva zatresli vlastitu mrežu. Kada su u pitanju asistenti, po 3 asistencije imaju Hebibović, Hodžić i Tatar, po 2 Đokanović i Handžić, a po jednom su za gol asistirali Šabanović, Letić, Rahmanović, Velkoski, Ahmetović, Milanović i Guzina.

Golman Sarajeva Vladan Kovačević je branio na 17 utakmica, a na njih 10 je uspio sačuvati svoju mrežu netaknutom, šest puta na domaćem terenu i četiri puta na gostujućem. Elvis Džafić je dva puta stajao na golu, i nije uspio sačuvati svoju mrežu.

Igrači Sarajeva su u prvom poluvremenu postigli 12, a u drugom 16 golova. Do 10. Minute utakmice Sarajevo je postiglo 3 gola, od 11-20 minute 4 gola, od 21. do 30. minute 1 gol, od 31. do 40. minute 2 gola, od 41. do 50. minute 4 gola, od 51. do 60. minute 4 gola, od 61. do 70. minute 2 gola, od 71. do 80. minute 3 gola, te od 81. do 90. minute 5 golova, što je ujedno i interval u kojem Sarajevo postiže najviše golova.

Sarajevo je primilo ukupno 16 golova, 5 u prvom i 11 u drugom poluvremenu. Do 10. minute primili su 2 gola, od 11. do 20. minute nisu primili gol, od 21. do 30. minute primili su 2 gola, od 31. do 40. minute 1 gol, od 41. do 50. minute 3 gola, od 51. do 60. minute 2 gola, od 61. do 70. minute 3 gola, od 71. do 80. minute 2 gola, te od 81. do 90. minute 1 gol.

Treneri Sarajeva Husref Musemić i Dženis Ćosić u prvih 19 kola PLBiH koristili su 24 igrača. Najviše utakmica odigrali su Besim Šerbečić i Mersudin Ahmetović, po 18, a po 17 su odigrali Vladan Kovačević, Slobodan Milanović i Krste Velkoski. Najviše minuta sakupili su Besim Šerbečić (1618), Vladan Kovačević (1530), Mersudin Ahmetović (1456), Darko Lazić (1350), te Slobodan Milanović (1278).

Slobodan Milanović je igrač koji je najviše puta zamijenjen u ekipi Sarajeva ove sezone (8), a po 6 puta su zamijenjeni Hebibović i Gavrić. Haris Handžić je igrač koji je najviše puta ušao sa klupe (6), a po 5 puta su šansu sa klupe dobili Đokanović, Guzina, Šišić i Stanojević.

Najviše žutih kartona, 10, dobio je Darko Lazić, a 5 igrača nije dobilo niti jedan žuti karton ove sezone (Kovačević, Šišić, Kurdić, Džafić i Nathan). Igrači Sarajeva isključeni su tri puta, po jednom Šerbečić, Hebibović i Šabanović.

Po tri puta utakmice Sarajeva su završene rezultatima 0:0, 1:1, 2:1 i 3:0, po dva puta rezultatima 1:0 i 2:0, te po jednom rezultatima 1:2, 1:3 i 2:5. Za ekipu Sarajeva su dosuđena tri jedanaesterca (Ahmetović i Tatar pogodili, Velkoskom golman Mladosti odbranio udarac), a protiv Sarajeva su dosuđena dva jedanaesterca, i oba su realizovana (Tuzla City i Željezničar).