Sarajevo napokon dočekalo slavlje pred Vječnom vatrom

Sarajevo je 2007. godine osvojilo svoju četvrtu titulu prvaka države.

Scena je sljedeća: gužva u šesnaestercu, jedan igrač Sarajeva odigrava povratni pas, na loptu na jedanaest metara od gola natrčava Emir Obuća i lijevom, slabijom nogom, pogađa gol Ratka Dujkovića. Emocije se više ne mogu kontrolisati, Obuća skida dres i trči prema tribini sa svojim navijačima, pred tribinom pada na koljena dok mu saigrači čestitaju. Više od 1000 navijača Sarajeva koji su došli u Lukavicu je u transu, jer znaju da je ovo gol vrijedan titule prvaka BiH.

Sigurno je da nema navijača Sarajeva koji se neće prisjetiti ovog, ali i mnogih drugih golova Emira Obuće, koji je puno puta bio ključni igrač Bordo tima. Zanimljivo, najvažniju utakmicu prvenstva je počeo na klupi, a ušao je na poluvremenu umjesto štopera Suljevića, i na najbolji mogući način se zahvalio stručnom štabu za ukazano povjerenje. Emir će do kraja karijere stići do brojke od 89 golova u dresu Sarajeva i postaće četvrti najbolji strijelac kluba svih vremena. Sjetiće se navijači njegovih europskih golova, posebno Bešiktašu i Rapidu, gola u 66. minuti utakmice protiv Olimpica na 66. rođendan kluba, a posebno će se pamtiti ovaj u Lukavici, za titulu. A ko zna šta bi bilo da nije bilo određenih nepravdi koje su prema njemu učinjene od strane čelnika kluba u par navrata, sigurno je da bi i rekord legendarnog Asima Ferhatovića bio ugrožen.

Sarajevo je sezonu započelo takmičenjem u Kupu UEFA, a u prvih šest utakmica sezone su upisali isto toliko pobjeda, tri u Europi i tri u prvenstvu. Posebno dojmljiva je bila pobjeda protiv Rapida na domaćem terenu, golom Obuće u 90. minuti. Prvi poraz doživljen u sezoni je bio bolan, obzirom na to da je Sarajevo u Bukureštu primilo gol u sudijskoj nadoknadi drugog poluvremena, kada je Moldovan pogodio za 2:0 i eliminisao Sarajevo iz Europe. Ipak, ispadanje iz Europe jeste uzdrmalo igrače Sarajeva, ali su nakon dva remija uvezali još osam utakmica bez poraza u svim takmičenjima (sedam pobjeda i jedan remi, u Kupu).

Igralo se 11. kolo prvenstva kada je Sarajevo doživjelo prvi poraz u prvenstvu, od Modriče u gostima 2:0. Do kraja polusezone će Sarajevo doživjeti još dva poraza, ali će jesenji dio završiti na prvom mjestu, sa četiri boda prednosti ispred Zrinjskog. Slavija je na kraju jesenjeg dijela zauzimala sedmu poziciju, a za jesenjim prvakom je kasnila 11 bodova.

Nerijetko je Sarajevo u proljetnom dijelu znalo slabije krenuti i prokockati prednost koju su imali. Drugi dio prvenstva otvoren je sa dva gostujuća remija, u Bihaću i u Mostaru. Najveće pojačanje Sarajeva u zimskom prelaznom roku, reprezentativac BiH Vladan Grujić, u Bihaću je u 87. minuti promašio penal, odnosno Mujkić je odbranio njegov šut. Baš kao i u Bihaću, i u Mostaru kod Zrinjskog je Sarajevo stizalo rezultat, nakon što je u 11. minuti pogodio Džidić. Sarajevo je opet imalo penal, ali ovaj put je Brazilac Marciano bio precizan u 75. minuti za veliki bod kod direktnog konkurenta za prvo mjesto.

U narednih pet kola Sarajevo će doživjeti dva poraza, od Slobode i od Borca, ali će povećati prednost na šest bodova u odnosu na Zrinjski. Već tada je i Slavija postala konkurentna, jer je u sedam kola osvojila 16 bodova, i dijelila je drugo mjesto sa Mostarcima. Sljedeće, 23. kolo, donijelo je novi poraz Sarajeva, ovaj put od Posušja, a Slavija se probila na drugo mjesto i postala legitimni kandidat za titulu. Zrinjski je gostovao u Orašju, a domaćini su od samog starta krenuli sa grubostima. Navodno su bili nezadovoljni odnosom Plemića u prvom susretu u jesenjem dijelu prvenstva pa su željeli da se osvete, a sudija Almir Alijagić iz Bihaća im je sve dozvoljavao. Domaći igrači su pravili brutalne prekršaje, dok su gosti za sitnice dobijali kartone. Nakon jedne takve sitnice u 83. minuti, trener Zrinjskog Blaž Slišković je povukao ekipu sa terena, kod rezultata 3:2. Epilog: 3:0 za domaćine i oduzimanje jednog boda Zrinjskom, koji ga ostavlja na sedam bodova iza Sarajeva.

Četiri kola prije kraja igrao se derbi koji je odlučivao prvenstvo. Slavija je u međuvremenu prišla na bod zaostatka i imali su priliku da u direktnom okršaju na svom terenu pobjedom preteknu Sarajevo. Utakmica nije mogla bolje početi. Sedma minuta – Doktor Sretko Vuksanović ubacuje iz kornera a Ivan Stanković je viši od svih i to je 1:0 za Slaviju. Već u sljedećem napadu Kokot je mogao udvostručiti prednost, ali je slabo šutirao iz odlične pozicije. Nakon toga je Sarajevo preuzelo inicijativu i do kraja poluvremena ima tri solidne prilike, koje je Dujković odbranio bez većih problema. U nastavku se igralo u intervalima, ekipe su se smjenjivale u šansama i posjedu, ali je ipak Slavija imala ozbiljnije prilike. Posljednjih 15 minuta Sarajevo kreće ofanzivnije, znajući šta im eventualni bod donosi. Rezervista Šaranović u 80. minuti izlazi sam pred golmana Slavije, ali loše šutira. I onda scena sa početka teksta.

Obzirom na raspored do kraja prvenstva, bilo je svima jasno da Sarajevo neće prokockati prednost, a čak su sebi dozvolili luksuz da na susret pretposljednjeg kola u Trebinju pošalju veliki broj juniora, koji će doživjeti katastrofu. Međutim, Radnik koji je odavno ispao iz lige je bio savršen protivnik za kraj. Oko 20.000 ljudi na našem najvećem stadionu je došlo da pozdravi nove šampione i da proslavi dugo čekanu titulu i prvu proslavu pred Vječnom vatrom, nakon što su nekoliko puta gradski rivali okupirali glavnu ulicu u Sarajevu. Istina, Sarajevo je osvojilo prvo mjesto 1999. godine a tada se trebao igrati play-off sa klubovima iz NS HB za prvaka. Međutim, zbog toga što Veležu nije dozvoljeno da igra na stadionu Pod Bijelim brijegom, play-off nije odigran i Sarajevo je proglašeno prvakom BiH, a izostalo je slavlje pred Vječnom vatrom.

Zrinjski će na kraju biti viceprvak, dok će Slavija završiti na trećem mjestu i ostaće bez nastupa u Kupu UEFA,  a za utjehu im je ostao nastup u Intertoto kupu sljedeće sezone. Sarajevo je do titule vodio toliko puta spomenuti Emir Obuća, koji je postigao šest golova. Turković, Šaranović, Duro i Maksumić su dodali po 5, a posljednja dvojica su na polusezoni napustili ekipu. Obuća i Ihtijarević su odigrali najviše utakmica, po 27, a golman Alaim i lijevi bočni Damir Hadžić su odigrali po 26 utakmica.

Naš šampion je u sljedećoj sezoni imao odličan nastup u pretkolima Lige prvaka. Prvo je izbačen slabašni Marsaxlokk sa Malte ukupnim rezultatom 9:1. Drugo pretkolo za protivnika je donijelo belgijski Gent. Očekivalo se lagano ispadanje Sarajeva, ali tako nisu mislili igrači i šef Husref Musemić. Lob Veldina Muharemovića u 86. minuti bio je vrijedan gostujuće pobjede 1:2, i bez obzira na pobjedu Genka od 0:1 na Koševu Sarajevo je ostvarilo najveći uspjeh u poslijeratnoj historiji, kada su u pitanju nastupi u europskim takmičenjima. Kijevski Dynamo je ipak bio prejak, pa je Sarajevo ostalo na pragu grupne faze. Nakon toga će uslijediti previranja u klubu i katastrofa od Basela, ali pobjeda nad Genkom i plasman u treće pretkolo su nešto što će se dugo prepričavati.