Stanuje li football ponovo na Grbavici?

Željezničar je polusezonu završio na drugom mjestu i evidentno je da, nakon dugo vremena, ponovo igra dobro, ali problem predstavljaju utakmice na domaćem terenu.

FK Željezničar je prošlu sezonu završio na četvrtom mjestu na tabeli, i po plasmanu je izborio učešće u Europa ligi, obzirom da je Sarajevo osvojilo i prvenstvo i Kup BiH. Međutim, već poznati problemi sa dugovanjem prema bivšem treneru Slavku Petroviću imali su za posljedicu neigranje europskih takmičenja, što je bio veliki udar za ekipu. Pored toga, pripreme su odrađene u BiH, u Livnu, a ni dobri rezultati i visoke pobjede u pripremnim utakmicama nisu bile dovoljne za veći optimizam.

Optimizam se vratio na Grbavicu

Prvo kolo i remi na Grbavici protiv povratnika u ligu, banjalučkog Borca, uprkos dobroj igri i velikom broju stvorenih prilika, išli su u prilog ranijoj tvrdnji. Međutim, tri uvezane pobjede i povratak Semira Štilića podigli su optimizam kod navijača, a i ekipa je počela igrati jako dobro. Posebno se izdvaja pobjeda u Zenici protiv Čelika, u uslovima koji su u jednom momentu bili sve samo ne fudbalski. Do gradskog derbija Željezničar je odigrao dva puta neriješeno, na Grbavici protiv Slobode (2:2), te u Širokom Brijegu (3:3). Utakmicu u Širokom Brijegu obilježio je veliki povratak Željezničara, nakon što su gubili 3:1 stigli su do remija, a da je bilo više koncentracije u završnici vrlo lako su mogli stići do pobjede.

Prije prve reprezentativne pauze odigran je veliki gradski derbi. Svim navijačima, ali i igračima i stručnom štabu Željezničara, friško u sjećanju bio je posljednji odigrani derbi na Grbavici, u kojem je Sarajevo slavilo sa visokih 0:3. Plavi su željeli da se osvete za taj poraz, ali nisu podlegli pritisku, nego su se pametno postavili i znali su iskoristiti sve mane koje je Sarajevo imalo. Trener Osim je iskoristio oslabljeni vezni red Sarajeva i iznenadio je sa Bojom na desnom krilu, koji je, bez obzira na poziciju na kojoj je bio, odradio strašan posao u defanzivi, i bio je taj faktor iznenađenja za trenera Musemića. Osim toga, Željezničar je primio dva gola u trenucima koji često demotiviraju ekipe, u prvoj, te u posljednjoj minuti prvog poluvremena, međutim ekipa je pokazala psihičku stabilnost i s razlogom su slavili sa uvjerljivih 5:2, te su tako preuzeli prvo mjesto na tabeli.

Semir Štilić je bio karika koja je nedostajala Željezničaru

Osmo kolo Premijer lige BiH, koje se igralo poslije pauze, donijelo je duel u Mostaru sa Veležom. Remi na teškom gostovanju obilježio je povratak Semira Štilića. Istina, Štilić je dobio desetak minuta u derbiju sa Sarajevom, ali ozbiljnije minute dobio je u Mostaru. Štilić je u igru ušao na početku drugog poluvremena, i upisao je asistenciju za izjednačujući gol koji je postigao Petar Bojo. Poslije Veleža uslijedila je rutinska pobjeda u Kupu BiH protiv Tekstilca u Derventi, a susret sa Radnikom odlučio je fantastični gol Mehmeda Alispahića. Visokih 6:0 protiv Zvijezde 09 najviše su zasluga Semira Štilića, koji je postigao gol i upisao dvije asistencije.

Željezničar je prvi dio prvenstva, odnosno prvih 11. kola, završio bez poraza, jer su u Tuzli remizirali sa iznenađenjem prvenstva, ekipom Tuzla City. Prije utakmice sa Borcem Plavi su odigrali utakmicu Kupa BiH protiv Mladosti, koju su deklasirali rezultatom 6:1. Nakon toga uslijedio je prvi poraz, a Borac je slavio sa 3:0. Taj poraz je Plave pred reprezentativnu pauzu gurnuo na treće mjesto na tabeli, sa bodom manje od Tuzla Cityja i Sarajeva. Borac je u potpunosti pročitao igru Željezničara, a ni izmjena na poluvremenu koju je uradio Osim, kada je na klupi ostavio Osmankovića a na njegovo mjesto stavio Sadikovića, nije donijela puno Plavima.

Domaći teren je uzeo danak

Poslije druge reprezentativne pauze savladana je Mladost na Grbavici. Željezničar je gubio na poluvremenu, ali je preokrenuo, na pogon Semira Štilića, koji je postigao gol i namjestio drugi. Nakon ove utakmice uslijedio je derbi u Mostaru protiv Zrinjskog, a svoju klasu opet je pokazao Semir Štilić, postigavši gol i pogodivši stativu. Međutim, njegova lucidnost nije bila dovoljna da se izbjegne poraz, obzirom na dva s(p)retna gola Petra Kunića. O neodigranoj utakmici protiv Čelika sve se zna, a kolo poslije toga Plavi su demonstrirali silu u Tuzli protiv Slobode, gdje su slavili sa visokih 0:4. Gol Osmankovića petom i solo dionica Štilića i lob sa 16 metara su ono što će se dugo pamtiti iz ove utakmice. Plavi su tako nakon Tuzle peti put u sezoni preuzeli prvo mjesto i otišli su na novu reprezentativnu pauzu sa liderske pozicije.

Čini se kako ta posljednja pauza baš i nije godila Željezničaru, jer su, unatoč ponovnom slavlju u velikom sarajevskom derbiju, dva puta poraženi na svom terenu. Prvo je Široki Brijeg slavio na Grbavici golom u posljednjoj minuti utakmice iz jedanaesterca, a bodove je odnio i Velež, u posljednjem jesenjem kolu. Iako su između te dvije utakmice opet izdominirali protiv Sarajeva i slavili sa 1:3, opet na krilima Semira Štilića, nisu uspjeli iskoristiti kiks Sarajeva u Ugljeviku i tako prezimiti na prvom mjestu, uprkos tome što su najviše kola ove sezone (8) bili na vrhu tabele.

Polusezona Željezničara u brojkama

Generalno, iza Željezničara je odlična polusezona koju su na kraju pokvarila dva domaća poraza. Željezničar je osvojio 35 bodova, uz omjer od 10 pobjeda, 5 remija i 4 poraza, po dva na domaćem i gostujućem terenu. Upravo domaće utakmice su za Plave bile veliki problem, jer su kući imali omjer 6-2-2, koji je dovoljan za tek peto mjesto na domaćoj tabeli. Ipak, Željezničar je prvi na gostujućoj tabeli sa 15 osvojenih bodova iz 9 odigranih utakmica, sa omjerom 4-3-2 i gol razlikom 18:12.

Ne računajući utakmicu protiv Čelika koja je registrovana službenim rezultatom 3:0, igrači Željezničara su opet najefikasniji sa 36 postignutih golova, ali sa 21. primljenim golom dijele peto mjesto u tom segmentu. Čelik, Zvijezda 09 i Radnik su tri ekipe koje nisu postigle gol golmanima Željezničara u prvenstvu.

Najbolji strijelac Željezničara je Sulejman Krpić sa 12 golova, a on je ujedno i na diobi prvog mjesta liste strijelaca PLBiH sa Vojom Ubiparipom. Iza Krpića je Semir Štilić, koji je postigao 7 golova, Alispahić, Zajmović, Asim Zec, Bojo i Sadiković su postigli po 2 gola, dok su po jedan postigli Sipović, Veselinović, Hajdarević, Bogičević, Osmanković i Ermin Zec. Aleksandar Vojnović iz Zvijezde 09 bio je strijelac autogola protiv Željezničara na Grbavici. Štilić je upisao 6 asistencija za svoje saigrače, drugi je Mladen Veselinović sa 5, Ramović i Pavić imaju po 4 asistencije, Ermin Zec 3, Zajmović i Sadiković po 2, dok su po jednom asistirali Hajdarević, Mujezinović i Subašić.

Golman Filip Erić je branio na 16 utakmica, a u posljednje dvije zamijenio ga je nekadašnji reprezentativac BiH Vedran Kjosevski. Erić je primio 18 golova i 7 puta je sačuvao svoju mrežu netaknutom, 4 puta kući i 3 puta u gostima. Kjosevski je primio 3 gola, a nije nijednom sačuvao mrežu.

Igrai Željezničara su u prvom poluvremenu postigli 12 golova, a u drugom duplo više, 24. Do 10. minute utakmice igrači Željezničara su postigli 2 gola, od 11. do 20. minute 4 gola, od 21. do 30. minute 1 gol, od 31. do 40. minute 3 gola, od 41. do 50. minute 5 golova, od 51. do 60. minute 7 golova, od 61. do 70. minute 4 gola, od 71. do 80. minute 7 golova, te od 81. do 90. minute 3 gola. Najviše golova Željezničar je postizao od 51. do 60. minute, te od 71. do 80. minute.

Kada su u pitanju primljeni golovi, Željezničar je primio 14 golova u prvom poluvremenu, a duplo manje, 7, u drugom pluvremenu. U prvih 10 minuta Željezničar je primio 3 gola, od 11. do 20. minute 2 gola, od 21. do 30. minute 4 gola, od 31. do 40. minute 4 gola, od 41. do 50., 51. do 60. te 61. do 70. minute po 1 gol, od 71. do 80. minute 2 gola, te od 81. do 90. minute 3 gola.

Trener Željezničara Amar Osim ukupno je koristio 22 igrača u prvih 19 kola Premijer lige BiH. Sve utakmice u prvenstvu, njih 18, odigrao je kapiten Sulejman Krpić, Alispahić i Sadiković su odigrali po 17, dok su Erić, Bojo, Osmanković i Veselinović odigrali po 16 utakmica. Krpić je ujedno i igrač sa najviše odigranih minuta u polusezoni, 1554, a prate ga Erić (1440), Alispahić (1416), Sadiković (1397), te Osmanković (1395).

Krilni napadač Mladen Veselinović je igrač koji je najviše puta zamijenjen u ekipi Željezničara, 9 puta, dok su po 6 puta zamijenjeni Alispahić i Ermin Zec. Dženan Zajmović je odigrao ukupno 13 utakmica, a u čak njih 11 je ušao sa klupe. Mustafa Mujezinović je 7 puta ušao u igru, a Sinan Ramović 6 puta.

Najviše žutih kartona u ekipi Željezničara dobio je Enes Sipović, 8, a čak osam igrača nije dobilo niti jedan karton (braća Zec, Mujezinović, Hajdarević, Subašić, Dacić, Erić i Kjosevski). Jedini isključeni igrač Željezničara u prvoj polusezoni bio je Petar Bojo, koji je dobio crveni karton u svom debiju. Pored njega, crveni karton dobio je i trener golmana Adnan Gušo.

Željezničar je odigrao jednu utakmicu bez golova, na dvije utakmice viđen je jedan gol, na pet utakmica postignuta su dva gola, tri puta su postignuta tri gola, četiri puta četiri gola, dva puta je na utakmicama Željezničara viđeno šest golova (3:3 u Širokom Brijegu, 6:0 protiv Zvijezde 09), te jednom sedam golova (5:2 protiv Sarajeva). Za Željezničar su dosuđena četiri jedanaesterca (Krpić jednom pogodio i jednom promašio, Štilić pogodio, Ermin Zec promašio), dok su protiv Željezničara dosuđena dva jedanaesterca, i oba su realizovana (Široki Brijeg dva puta).