Sve o fudbalu u BiH

Tim 11. kola: Miloš Filipović kao nekad, briljirao i Lendrić

Pogledajte ko se sve našao u našem timu kola.

Jedanaesto kolo Premijer lige BiH je iza nas, a osim sjajnih partija Miloša Filipovića i Ivana Lendrića, obilježio ga je i derbi meč Sarajeva i Širokog Brijega. Ipak, derbi je ostao u sjeni problema sa korona virusom koji su snašli Široki Brijeg, a za nadati se da će svi akteri subotnjeg meča iz istog izaći bez posljedica.

Pogledajte kako izgleda tim 11. kola Premijer lige BiH po našem izboru, uz napomenu da smo krilne napadače pomjerili unazad za jednu poziciju, kako bi formacija imala smisla.

Golman: Vasilije Kolak (FK Krupa)

Iako šest golmana u ovom kolu nije primilo gol, ipak se u timu kola našao golman ekipe koja je minimalno poražena, i to iz jedanaesterca. U pitanju je golman Krupe Vasilije Kolak, koji je imao nekoliko fantastičnih intervencija tokom svih 90 minuta i koji je svojim odbranama unosio nervozu među igrače Mladosti. Na kraju je kapitulirao iz jedanaesterca, ali može se reći da je on najzaslužniji za to što je Krupa meč završila sa samo jednim primljenim pogotkom.

Lijevi bek: Dejan Koraksić (FK Radnik)

Borac je u meč protiv Radnika ušao kao veliki favorit, bez obzira na činjenicu što su igrali bez kapitena Stojana Vranješa, te napadača Jove Lukića. Najveće nade polagane su u Zakarića i Ziljkića, ali ovaj dvojac nije uspio puno toga napraviti. Lijevi bek domaćih Dejan Koraksić je do trenutka dok nije napustio igru bio vjerna sjenka Goranu Zakariću, koji je samo jednom uspio kreirati šansu svojim saigračima. Koraksić je svoj posao u defanzivi odradio skoro savršeno, a razumljivo je zašto ga nije bilo mnogo na protivničkoj polovini.

Štoper: Frane Ikić (FK Željezničar)

Defanzivac Željezničara nakon problema sa korona virusom i povredama sve više dobija priliku za igru, a na ukazanom povjerenju se zahvaljuje na najbolji način. Bez obzira na to što Olimpik zauzima posljednje mjesto na tabeli, ima u fazi napada veliki broj kvalitetnih pojedinaca koji svakoj ekipi mogu napraviti probleme. Štoperski par Ikić – Kosorić je odigrao dobru utakmicu a zanimljivo je da su se oba štopera Željezničara upisala u asistente, jer je Kosorić asistirao za prvi, a Ikić za drugi gol, kada je sjajnim dodavanjem sa svoje polovine pronašao Lendrića.

Štoper: Amer Dupovac (FK Sarajevo)

Amer Dupovac spada u red igrača koji su često na meti kritika navijača Sarajeva, bez nekog pretjeranog razloga. Mnogi navijači još uvijek njegove igre posmatraju kroz nekoliko grešaka koje je napravio u mlađim danima, ali Amer Dupovac je ove sezone najkonstantniji igrač Sarajeva u zadnjoj liniji. Sama činjenica da na klupi sjedi mladi reprezentativac Besim Šerbečić jasan je pokazatelj u kakvoj formi igra povremeni kapiten Sarajeva. U jednoj čudnoj utakmici protiv Širokog Brijega odbrana Sarajeva na čelu sa Dupovcem nije dozvolila gostima nijednu ozbiljniju šansu, a osim toga Dupovac je često započinjao napade svoje ekipe iz zadnje linije.

Desni bek: Josip Ćorluka (HŠK Zrinjski)

Na utakmici protiv Tuzla Cityja lijevi bek Mostaraca Mario Tičinović je ubilježio asistenciju, ali smo u naš tim kola stavili desnog beka Josipa Ćorluku. Desna strana Zrinjskog je izuzetno opasna, a to su itekako demonstrirali protiv Tuzla Cityja. Ćorluka se konstantno ubacivao na protivničku polovinu i sa Filipovićem kreirao višak na desnoj strani, a kao posljedica takve igre i odlične saradnje stigla su i tri gola Miloša Filipovića. Ćorluka polako pronalazi pravu formu i sigurno je da bi u nastavku sezone mogao postati jedan od važnijih igrača Zrinjskog.

Lijevi vezni: Krste Velkoski (FK Sarajevo)

Baš poput Amera Dupovca, i Krste Velkoski je često na meti kritika navijača Sarajeva. Velkoski jeste bio u nešto slabijoj formi, ali uvijek na utakmicama daje svoj maksimum i svojom borbenošću i zalaganjem daje primjer saigračima na terenu i pokazuje kako se kapiten treba ponašati na terenu. U posljednje vrijeme nije dobijao puno minuta, ali je protiv Širokog Brijega zaigrao od početka i odigrao je odličnu utakmicu. U 39. minuti asistirao je Handžiću za prvi gol na utakmici, a generalno se jako puno kretao, ubacivao u sredinu i nudio na mnogo lopti, a imao je i dvije odlične prilike koje nije uspio realizovati.

Centralni vezni: Samir Radovac (FK Velež)

Veznjak Veleža Samir Radovac postaje jedan od najvažnijih igrača trenera Feđe Dudića i sve češče nalazi svoje mjesto u našem timu kola. Utakmica protiv Slobode nije bila nimalo lagana, jer Tuzlaci su ekipa koja se zna organizovano braniti i vršiti pritisak na veznjake protivničkih ekipa. Radovac je još jednom pokazao mirnoću i sposobnost kontrolisanja tempa utakmica, a sjajnu igru krunisao je asistencijom i golom. Prvo je u 58. minuti sjajno skočio i glavom prebacio loptu do Anđušića koji je pogodio za 2:0, a zatim je u 83. minuti odličnim udarcem sa 18 metara pogodio za konačnih 3:0.

Desni vezni: Miloš Filipović (HŠK Zrinjski)

Prvo što će vam pasti na pamet nakon utakmice u Tuzli je da se trio Bilbija – Todorović – Filipović definitivno vratio. Bilbija je asistirao za jedan gol, Todorović je upisao asistenciju i postigao gol, a Filipović je postigao prvi hat-trick u Premijer ligi BiH ove sezone. Mostarci su od početka znali šta žele, tako su se postavili na terenu i iskoristili su većinu prilika koje su im se ukazale. Filipović je, osim tri postignuta gola, još nekoliko puta bio u odličnim prilikama i iznenađenje je što meč nije završio sa još ponekim golom na svom kontu, a zbog maestralne partije izabrali smo ga za igrača 11. kola.

Napadač: Milan Vušurović (FK Radnik)

Radnik je praktično bio otpisan prije početka utakmice sa Borcem, a nije bilo nimalo jednostavno debitovati u takvoj atmosferi. Milan Vušurović je tek nedavno stigao u Bijeljinu i protiv Borca je imao vatreno krštenje, a ako je suditi po prvom meču, Radnik je dobio veliko pojačanje. U prvom poluvremenu domaći su bili uglavnom orjentisani na odbranu, ali su u nastavku odlučili da zaigraju ofanzivnije, što im se isplatilo. Vušurović je par minuta prije gola isprobao svoj udarac, ali je to golman Bojan Pavlović odbranio. Međutim, u 66. minuti mu nije bilo spasa, a Vušurović je tim golom podsjetio na čuveni gol Marca Van Bastena u finalu Europskog prvenstva 1988. godine.

Napadač: Ivan Lendrić (FK Željezničar)

Nerijetko se igra Ivana Lendrića upoređuje sa igrom legendarnog napadača Filippa Inzaghija, a protiv Olimpika je postigao dva gola upravo u Inzaghijevom stilu. Prvo je pred kraj prvog poluvremena u petercu sjajno reagovao na povratni pas kapitena Kosorića, da bi u nastavku odlično primio dubinsku loptu Ikića, predriblao golmana i pogodio za u tom trenutku 0:2. Lendrić je u utakmici protiv Olimpika ubilježio dva jubileja, odigrao je stotu utakmicu u Premijer ligi BiH i postigao je pedeseti gol, što je odličan prosjek i za europske uslove, a ne samo za PLBiH.

Napadač: Nedim Hadžić (FK Mladost)

Ekipa iz Doboja kod Kaknja je sa puno problema ušla u sezonu i mnogi su ih otpisali već nakon prvog kola i debakla u Banjaluci. U Mladosti su šutili i radili, i kvalitetan rad im se isplaćuje, jer imaju više bodova od nekih ekipa koje su ušle sa puno više očekivanja u sezonu. Jedan od najzaslužnijih za to je mladi napadač Nedim Hadžić, koji je opet svojim golom donio tri boda ekipi. Iako je imao nekoliko dobrih prilika, golman Kolak je bio na visini zadatka, ali je na kraju uspio da ga savlada sa bijele tačke. U nedostatku kapitena Amera Hiroša preuzeo je odgovornost i pogodio za velika tri boda u borbi za opstanak protiv jednog od konkurenata.

Trener kola: Toni Karačić (NK Široki Brijeg)

Znamo da je neobično za trenera kola proglasiti trenera ekipe koja je izgubila utakmicu, posebno nakon sjajnih partija Zrinjskog i Radnika, ali odlučili smo se za to u duhu fair playa. Široki Brijeg je u Sarajevo stigao bez devetorice povrijeđenih igrača, odnosno sa samo sedamnaest igrača na raspolaganju. Pred samu utakmicu pojavile su se informacije da nisu svi igrači povrijeđeni već da je u pitanju korona virus, te da su još četvorica na dan utakmice osjetila simptome. Širokobriježani su tražili odgodu barem za 24 sata, navodno su i iz Sarajeva bili na to pristali ali je Savez odlučio da se utakmica odigra. Trener Karačić je sastavio solidnih prvih 11, a na klupi su ostali samo golman Džidić i mladi Medić. Široki Brijeg je odigrao vrlo dobru utakmicu ali nije uspio ostvariti ništa više od časnog poraza, a Karačić nije krio svoje razočarenje ni prije ni nakon utakmice. Nejasna pravila u ovakvim situacijama dovela su u rizik sve aktere na terenu i to je bio jedini razlog zašto je Karačić tražio odgodu. Nije bilo nimalo lako u takvoj atmosferi odigrati utakmicu nijednoj ekipi, i zato treba čestitati svim akterima subotnjeg meča.

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.