Velika ulaganja su se (zasad) isplatila

FK Borac je polusezonu završio na trećem mjestu, što je za neke iznenađujući rezultat. Ipak, u ekipu je uloženo mnogo novca, što se za sada isplatilo.
Borac - Zvijezda

Fudbalski klub Borac je jedan od onih klubova za koje se nerijetko koristi izraz “klub sa tradicijom”. U svojoj dugogodišnjoj historiji klub je puno puta prolazio kroz razne turbulencije, ali je uvijek imao svoj identitet. Velikan iz Platonove je i u zajedničkoj Premijer ligi BiH često bio u problemima, ali bi skoro uvijek našao način da iz njih izađe jači. U sezoni 2007/2008 Borac je igrao Prvu ligu RS-a, u sezoni 2008/2009 se vratio u PLBiH, da bi u dvije sezone nakon toga osvojio prvo Kup BiH, a potom i šampionsku titulu.

Nekoliko godina nakon toga Borac će (opet) ispasti iz Premijer lige BiH, ekspresno se vratiti i potom biti izbačen zbog neplaćenih dugovanja, iako su na zelenom terenu izborili opstanak. Suvereno su pokorili Prvu ligu RS i vratili su se u najviši rang bh. fudbala, gdje nakon 19 odigranih kola zauzimaju treće mjesto, sa istim brojem bodova kao drugoplasirani Željezničar, odnosno sa jednim bodom manje od jesenjeg prvaka Sarajeva.

Skupa pojačanja su sporo ušla u sezonu

U povratničku sezonu Borac je ušao sa dosta sličnim sastavom sa kojim se prošetao Prvom ligom RS-a, te sa nekoliko skupih pojačanja kao što su Jovanović, Mirić i Vujaklija. Upravo činjenica da je ekipa uigrana, te pojačana provjerenim imenima, bila je razlog za optimizam uoči početka sezone. Osvojeni bod na Grbavici dodatno je pojačao taj optimizam, iako je Borac bio u podređenom položaju svih 90 minuta. Protiv Zvijezde 09 je upisana minimalna pobjeda na domaćem terenu, ali su gosti stvorili veliki broj prilika koje nisu iskoristili. U trećem kolu došao je i prvi poraz, od Tuzla Cityja, nakon čega su Banjalučani slavili u Bijeljini kasnim golom Saše Kajkuta.

Da stvari ne idu onako kako su u Borcu očekivali pokazala su dva naredna meča. Prvo je bod iz Banja Luke odnijela ekipa Mladosti, a u šestom kolu je Zrinjski deklasirao Borac rezultatom 4:0, iako je nakon prvog poluvremena moglo biti 0:2 ili 0:3. Kao što to obično biva kod nas, nakon nekoliko slabijih rezultata počelo se špekulisati o smjeni trenera Branislava Krunića. Mediji su špekulisali, a uprava Borca se nije pretjerano oglašavala po tom pitanju, pa su tako prećutno stali iza svog trenera. Treba priznati da je i Krunić na početku sezone na gostovanjima igrao poprilično defanzivno, te da mu je bilo bitno da ne primi gol, a naprijed “šta bude”, što je i on sam izjavljivao prije i poslije nekih utakmica. Također, previše je vjerovao skupim pojačanjima Miriću i Vujakliji, koji nisu prikazivali igre kakve su se očekivale od igrača njihovog renomea. Kada je u prvih 11 počeo forsirati Sašu Kajkuta, krenuli su i bolji rezultati.

Nakon šest odigranih kola već je bilo jasno da igra Borca ovisi o raspoloženju Stojana Vranješa, koji je postigao tri od četiri gola Borca do tada. Oscilacije u rezultatima će se nastaviti i u naredna četiri kola, kada je kući pobijeđen Čelik rezultatom 3:1, uz dva gola Vranješa, potom je uslijedio poraz od Slobode u Tuzli (3:1), remi kući sa Širokim Brijegom (1:1), te poraz od Sarajeva rezultatom 1:0, kasnim golom Mersudina Ahmetovića. Između utakmica sa Slobodom i Širokim Brijegom savladano je Orašje u Kupu BiH rezultatom 4:0. Borac je nakon deset odigranih kola imao samo 12 osvojenih bodova, kao i Sloboda i Čelik, i dijelio je sa njima šesto mjesto. U tom trenutku lider na tabeli bio je Željezničar, koji je imao 10 bodova više od Borca.

Ostavljanje Krunića na klupi je bio pravi potez

Od 11. do 15. kola Borac upisuje 5 prvenstvenih pobjeda uz gol razliku 12:1, a poslije 11. kola u Kupu BiH je savladana Zvijezda 09 rezultatom 0:6. Istina, neke utakmice obilježile su sporne sudijske odluke i dosuđeni jedanaesterci za ekipu Borca, zbog čega je dobra igra Vranješa i njegovih saigrača pala u drugi plan. U nizu od šest pobjeda redom su savladani Velež (3:1), Zvijezda 09 (0:6), Željezničar (3:0), opet Zvijezda 09 (0:2), Tuzla City (2:0), te Radnik (2:0), a samo protiv Željezničara nije sviran jedanaesterac za Borac. Utakmica protiv Željezničara je bila vjerovatno i najbolja utakmica Borca ove polusezone. Krunić je u potpunosti uspio da nadmudri Amara Osima, prepustivši Željezničaru inicijativu na sredini terena, iz koje Plavi nisu napravili ništa konkretno, a Borac je na taj način uspio da iskoristi sve slabe strane odbrane Željezničara.

Do kraja polusezone Borac je odigrao još četiri utakmice u kojima je ostao neporažen, te je trenutno u nizu od devet utakmica bez poraza. Prvo su upisana dva remija, protiv Mladosti u Doboju kod Kaknja (1:1) i kući protiv Zrinjskog (0:0), te dvije pobjede rezultatom 2:1, u gostima protiv Čelika i kući protiv Slobode. Sredinom novembra uprava Borca je odlučila da produži ugovor treneru Branislavu Kruniću, kao znak zahvalnosti za odlične rezultate ekipe. Ukoliko Stojan Vranješ i na proljeće zadrži formu kakvu je imao, te ako se dovede nekoliko pojačanja, izvjesno je da će se Borac biti legitimni kandidat za šampionsku titulu.

Statistika Borca u prvih 19 kola

Borac je polusezonu završio na trećem mjestu sa 35 osvojenih bodova. U 19 odigranih kola ekipa iz Banja Luke je upisala 10 pobjeda, 5 neriješenih rezultata i 4 poraza, sva 4 na gostujućim terenima. Borac je najbolji domaćin lige sa 24 osvojena boda i omjerom 7-3-0, te gol razlikom 17:4. I Sarajevo je osvojilo isti broj bodova iz 9 utakmica, ali ima slabiju gol razliku. Borac je na 9 gostujućih utakmica osvojio 11 bodova, ostvarili su 3 pobjede, 2 remija i već pomenuta 4 poraza, uz gol razliku 9:13.

Igrači Borca su u prvom dijelu sezone postigli 26 golova, što ih stavlja na četvrto mjesto najefikasnijih ekipa u Premijer ligi BiH. Sa 17 primljenih golova Borac je treća ekipa po broju primljenih golova, a manje su primili samo Zrinjski (11) i Sarajevo (16).

Najbolji strijelac Borca je fantastični Stojan Vranješ, koji je postigao 11 golova. Slijedi ga iskusni Saša Kajkut, koji je postigao 5 golova, po 2 su postigli Jovanović, Crnov i Vujaklija, a po jedan Mirić, Jakupović i Milutinović. Miloš Simonović iz Radnika je na utakmici u Banja Luci savladao vlastitog golmana.

Osim na listi strijelaca, Vranješ je vodeći i na listi asistenata u Borcu sa 7 asistencija, po 3 asistencije imaju Crnov i Almedin Ziljkić, 2 puta je asistirao Vujaklija, a po jednom Kajkut, Jovanović, Mirić, Milutinović i Janičić.

Golman Mladen Lučić je branio na svih 19 utakmica u prvenstvu. U tim utakmicama primio je 17 golova, a svoju mrežu je sačuvao 8 puta, 6 puta kući i 2 puta u gostima.

Fudbaleri Borca su u prvom poluvremenu postigli 10 golova, a u drugom 16. U prvih 10 minuta tresli su mrežu protivnika 3 puta, od 11. do 20. minute 1 put, od 21. do 30. minute 4 puta, od 31. do 40. minute 1 put, od 41. do 50. minute 3 puta, od 51. do 60. minute također 3 puta, od 61. do 70. minute 2 puta, od 71. do 80. minute 3 puta, te od 81. do 90. minute 6 puta, što je i interval u kojem postižu najviše golova.

Kada govorimo o primljenim golovima, Borac je u prvom poluvremenu primio 7, a u drugom 10 golova. Do 10. minute, te od 11. do 20. minute, primili su po 2 gola, od 21. do 30. minute niti jedan, od 31. do 40. minute 1 gol, od 41. do 50. minute 4 gola, od 51. do 60., te od 61. do 70. minute po jedan gol, od 71. do 80. minute 2 gola, te od 81. do 90. minute 4 gola, što je ujedno interval u kojem primaju najviše golova.

Trener Borca Branislav Krunić je u jesenjoj polusezoni koristio ukupno 23 igrača. Tri igrača su odigrala sve utakmice u prvom dijelu sezone, a to su Mladen Lučić, Đorđe Ćosić i Stojan Vranješ, dok su jednu manje odigrali Crnov, Danilović i Jovanović. Lučić i Ćosić su igrači koji su odigrali sve minute (1710), dok Vranješ ima jednu minutu manje, jer je jednom zamijenjen u posljednjoj minuti utakmice. Marko Jovanović je skupio 1589 minuta, a mladi reprezentativac BiH Vladan Danilović 1334 minute.

Ivan Crnov je igrač koji je najviše puta zamijenjen u ekipi Borca, 11 puta, Saša Kajkut je zamijenjen 8 puta, a Vladan Danilović 7 puta. Srđan Vujaklija je 8 puta ušao sa klupe u igru, Aleksandar Radulović je sedam puta ušao u igru, a po šest puta su priliku sa klupe dobili Kajkut i Demir Jakupović.

Štoper Nemanja Janičić je dobio najviše žutih kartona u Borcu, šest, a Crnov, Marković, Turanjanin, Subić i Čavić nisu dobili niti jedan karton. Za posljednju četvoricu je razumljivo zašto nisu dobili karton, jer ukupno imaju 8 odigranih utakmica i 287 minuta, od čega je 240 odigrao Subić, dok je Crnov odigrao 18 utakmica bez žutog kartona. Marko Jovanović je jedini igrač Borca koji je u jesenjem dijelu dobio crveni karton.

Najčešći rezultati na utakmicama Borca su 0:0, 2:0 i 2:1, jer su po tri utakmice završene tim rezultatima. Po dvije utakmice su završene rezultatima 1:1 i 3:1, a po jednom rezultatom 1:0, 3:0, 0:1, 0:4, 1:2 i 1:3. Za Borac je u 19 kola dosuđeno 6 jedanaesteraca, a svih 6 je u gol pretvorio kapiten Stojan Vranješ. Protiv Borca su dosuđena dva jedanaesterca, i oba su realizovana (Radnik i Sloboda).