Ko je strijelac najbržeg hat-tricka u PLBiH?

Postići hat-trick nije lako, zato on izaziva posebnu emociju i kod igrača i kod navijača. Mnogo je igrača postizalo tri gola na jednoj utakmici, a znate li kome je to najbrže uspjelo?

Iako je fudbal kompleksna igra u kojoj je važno jako puno faktora, često se kaže kako se igra zbog golova. U suštini, to na kraju i jeste tako jer su golovi ono što donosi radost i igračima i navijačima, i ono što donosi pobjede i bodove. Postići pogodak je želja svakog igrača na terenu, a nerijetko se i oni igrači čiji je posao prvenstveno odbrana svoga gola upišu u listu strijelaca. Međutim, postizanje hat-tricka je nešto što uglavnom rade napadači, te vezni igrači. Postići hat-trick nije lako, zato on izaziva posebnu emociju i kod igrača i kod navijača.

Za nekoliko dana počinje 18. sezona zajedničke Premijer lige BiH, a u dosadašnjih 17 gledaoci na tribinama naših stadiona mogli su vidjeti 105 hat-trickova. Najviše ih je viđeno, što je i logično, u sezoni 2002/03, prvoj zajedničkoj kada je ligu igralo 20 klubova. Igrači su u toj sezoni 14 puta postizali hat-trick, a dvocifreni su bili još samo u sezoni 2007/08, kada je 11 puta viđen hat-trick. Samo 3 puta hat-trick je viđen u sezonama 2005/06, 2006/07, 2014/15 i 2016/17.

Premijer ligu BiH igralo je ukupno 38 klubova, a igrači iz 26 ekipa su postizali hat-trick. Preostalih 12 ekipa za koje igrači nisu pogodili 3 puta u jednoj utakmici su Drina, Glasinac, Mladost Doboj-Kakanj, Mladost Velika Obarska, Radnik, Rudar Prijedor, Tuzla City, Bosna, Brotnjo, Jedinstvo, Metalleghe i Gradina. Zanimljivo, čak tri ekipe će naredne sezone igrati u najvišem rangu bh. fudbala (Mladost DK, Radnik i Tuzla City), te će imati priliku da „sklone“ svoje ime sa ove liste.

Od ukupno 105 postignutih hat-trickova, 90 su postigle ekipe koje su bile domaćini, a 15 ekipe koje su bile gosti. Željezničar je ekipa čiji su igrači najviše puta uspjeli postići hat-trick, a to im je uspjelo 14 puta. Iza njih su Sarajevo i Široki, čiji su igrači pogodili 11 puta, a potom slijede Zrinjski i Leotar sa 8. Igrači Sarajeva, Željezničara i Širokog su jedini uspjeli postići hat-trick dva puta na gostujućim terenima.

Kada su u pitanju igrači, 79 različitih igrača je uspjelo postići tri ili više golova na jednoj utakmici. Najviše puta je to uspjelo Nemanji Bilbiji, koji je noseći dresove Borca i Zrinjskog četiri puta upisao hat-trick. Iza njega je nekoliko igrača kojima je to uspjelo tri puta, a to su Eldin Adilović, Emir Hadžić, Ivan Krstanović, Emir Obuća i Nenad Stojanović. Veliki je broj igrača koji su postigli dva hat-tricka, a od onih koji će moći poboljšati svoj učinak sljedeće sezone tu su Nusmir Fajić, Haris Handžić i Ivan Lendrić.

Najbolji strijelac Premijer lige BiH svih vremena Wagner Santos Lago, koji je postigao 125 golova, samo dva puta je bio strijelac 3 gola na jednoj utakmici, po jednom u dresu Posušja i Širokog Brijega. Pored Brazilca Wagnera, još jedan Brazilac Rafael Pereira Godoi, Senegalac Boubacar Dialiba i igrač iz Obale Slonovače Germain Kouadio, su strani igrači koji ne dolaze sa područja Balkana a koji su postigli hat-trick u domaćem prvenstvu.

Osim što je postigao najviše puta hat-trick, Nemanja Bilbija je i vlasnik najbržeg hat-tricka u domaćem prvenstvu. Bilbija je u sezoni 2012/2013 u utakmici 19. kola njegovog tadašnjeg kluba Borca protiv Zrinjskog u razmaku od 5 minuta postigao tri gola. Prvi gol je postigao na isteku 25. minute (24:43), a treći na isteku 30. minute (29:43). Početkom drugog poluvremena postigao je još jedan gol, čime je dodatno uljepšao ionako savršenu partiju. Drugoplasirani na ovoj listi je igrač Rudara iz Ugljevika Mladen Petričević, kojem je za tri gola trebalo 7 minuta (od 54. do 61. minute), a treći je Elvir Čolić, koji je u dresu Veleža za 8 minuta postigao tri gola (od 82. do 90. minute).

Ako posmatramo period od početka utakmice, Stevo Nikolić je igrač koji je najbrže stigao do hat-tricka. Igralo se samo 17 minuta utakmice između Zrinjskog i Radnika, a Nikolić je na svom kontu imao tri pogotka, koje je postigao u razmaku od 4. do 17. minute. Napadač Širokog Domagoj Abramović je do 21. minute utakmice postigao 3 gola (od 2. do 21. minute), a napadač Sarajeva Emir Hadžić je do 24. minute uspio postići 3 gola, u posljednjem kolu sezone 2012/13 protiv Radnika.

Kad već spominjemo tu utakmicu, Hadžić je na njoj postigao 5 golova, i jedini je igrač kojem je to pošlo za rukom na jednoj utakmici PLBiH. Osam igrača je uspjelo postići četiri gola na jednoj utakmici, a to su Domagoj Abramović, Eldin Adilović, Nemanja Bilbija, Haris Handžić, Krešimir Kordić, Siniša Mulina, Nenad Stojanović i Damir Tosunović. Nemanja Bilbija je i ovdje vlasnik jednog rekorda, jer je jedini igrač koji je dva puta postizao četiri gola na jednoj utakmici.

Niti jedan igrač nije postigao hat-trick za više od dvije ekipe. Devet igrača je uspjelo postići hat-trick za dvije različite ekipe, a svakako treba spomenuti Admira Raščića, kojem je to uspjelo i u dresu Željezničara i u dresu Sarajeva. Uz ranije pomenute Bilbiju i Wagnera, Fajić je pogađao za Travnik i Krupu, Emir Hadžić za Čelik i Sarajevo, Krešimir Kordić za Široki i Zrinjski, Ivan Krstanović za Posušje i Široki, Stevo Nikolić za Borac i Zrinjski, te Damir Tosunović za Orašje i Zvijezdu.

Jedini odbrambeni igrač koji je postigao tri gola na jednoj utakmici u PLBiH je Dino Ćorić iz Širokog Brijega, ali ni on nije klasični odbrambeni igrač, jer nerijetko igra na krilnoj poziciji. Aldin Đidić i Elvir Čolić su također odbrambeni igrači koji su uspjeli postići hat-trick, međutim oni su ranije u svojoj karijeri igrali mnogo ofanzivnije, a tada im je ovo i uspjelo za nogom, tako da praktično nemamo klasičnog odbrambenog igrača koji je stigao do ovog uspjeha. Možda baš u sezoni koja je pred nama dočekamo prvog defanzivca koji će uspjeti postići tri pogotka na jednoj utakmici.