Tim 18. kola PLBiH: Vezni red Željezničara održao čas fudbala veznjacima Sarajeva

Kolo su, osim igrača Željezničara, svakako obilježili i igrači Širokog Brijega, koji su napokon odigrali u skladu sa očekivanjima.

U 18. kolu Premijer lige BiH fokus kompletne javnosti bio je na velikom gradskom derbiju koji su na Koševu odigrali Sarajevo i Željezničar. Upravo iz pobjedničke ekipe su tri igrača našla svoje mjesto u timu kola, a bolji od ostalih svakako su bili i igrači Širokog Brijega i Veleža. Apsolutno ne bi bilo nezasluženo da su svoje mjesto u timu kola našli recimo Cipetić ili Ćorić, odnosno Zvonić ili Manev, ali mjesta ima samo za jedanaest igrača. Pogledajte kako izgleda tim 18. kola PLBiH po našem izboru.

Golman

Antonio Soldo

Zrinjski nije uspio savladati Mladost na svom terenu, a da na golu nisu imali raspoloženog Soldu sigurno ne bi osvojili niti bod. Prvo poluvrijeme utakmice u Mostaru završeno je bez udarca u okvir gola, a u nastavku je Mladost bila ekipa koja je više prijetila. Soldo je na početku drugog poluvremena zaustavio sjajan šut Fanima sa vrha šesnaesterca, a odlično je reagovao u još par situacija, pogotovo u situaciji jedan na jedan sa Hadžićem. Za primljeni gol ne snosi krivicu, jer su njegovi saigrači nakon prekida ostavili Vazdu samog na nekoliko metara od gola.

Lijevi bek

Josip Kvesić

Kompletna ekipa Širokog Brijega je nakon dugo vremena odigrala odličnu utakmicu, u kojoj navijači nisu morali da strahuju do posljednjeg trenutka za ishod. Osim dvostrukog strijelca Angelova, bolji od ostalih svakako je bio pouzdani lijevi bek Josip Kvesić. Kvesić je bio odličan u oba pravca i učestvovao je u velikom broju napada svoje ekipe, a na kraju je upisao i asistenciju za treći gol na utakmici.

Štoper

Enes Sipović

Štoper Željezničara postigao je u prvom gradskom derbiju ove sezone autogol, ali je i pored toga odigrao vrlo dobru partiju. U subotu je na Koševu odigrao još bolje nego prvi put. Istina, odbrana je “pukla” dva puta, ali niti jednom ne njegovom krivicom. Prvi put je Ahmetović postigao pogodak, nakon što je varkom tijela izbacio Osmankovića, a drugi put kada je jedan od igrača Željezničara ispao iz linije u pravljenju ofsajd zamke, ali je Oremuš promašio prazan gol.

Štoper

Šerif Hasić

Vjerovatno su svi oni koji prate domaću ligu otpisali Mladost pred gostovanje u Mostaru, ali je ekipa iz Doboja kod Kaknja uspjela izvući bod, a da nije bilo jako diskutabilnog jedanaesterca u 90. minuti odnijeli bi kući i sva tri boda. Odličnu partiju u zadnjoj liniji odigrao je štoper Šerif Hasić, koji je u paru sa kapitenom Isakovićem djelovao fantastično. Koliko je dobru utakmicu odigrala zadnja linija Mladosti najbolje pokazuje podatak da je Zrinjski imao samo jedan šut u okvir gola, a to je bio šut iz jedanaesterca.

Desni bek

Mehmed Ćosić

Ćosić je po vokaciji veznjak, ali je u Bijeljini zbog izostanaka igrača morao igrati na poziciji desnog beka, i odlično se snašao. Svih 90 minuta bio je koncentrisan u odbrani i nije ostavljao puno prostora Bradonjiću i Radoviću, te poslije ni Maksimoviću, a svoju odličnu partiju krunisao je asistencijom za Edu Vehabovića, nakon sjajnog prodora i povratne lopte na vrh šesnaesterca.

Zadnji vezni

Mehmed Alispahić

Za ovog iskusnog veznjaka mnogi su govorili kako je, još nakon odlaska iz Sarajeva, završio sa ozbiljnim fudbalom. Ipak, pod vodstvom Amara Osima Alispahić igra fantastično. Iako igra bliže protivničkom golu, Osim ga je povukao malo nazad kako bi Semir Štilić imao više prostora, a Alispahić se u potpunosti podredio kolektivu i ispunjava zadatke koji su postavljeni pred njega. Tako je bilo i na Koševu u derbiju, kada je vezni red Željezničara potpuno nadigrao vezni red Sarajeva. U sastavu je vrlo lako mogao biti i Sadiković, ali smo se ipak odlučili za Alispahića.

Lijevo krilo

Anes Vazda

Anes Vazda je po vokaciji ofanzivni vezni, ali smo ga, za potrebe tima kola, prebacili na lijevo krilo. Kada je trener Mladosti Fahro Šolbić u izjavi prije utakmice rekao kako njegova ekipa ide na pobjedu u Mostaru, sigurno je da su se svi oni koji su to čuli odmah počeli smijati. Ipak, ekipa Mladosti se odlično postavila na terenu i prijetila je iz kontri i iz prekida. Upravo nakon jednog prekida Vazda se odlično kretao i ostao je sam na nekoliko metara od gola, i bez problema je savladao Soldu.

Ofanzivni vezni

Semir Štilić

Koji god epitet da se iskoristi da se opiše igra Semira Štilića u subotu navečer neće biti pogrešan. Postaje deplasirano pisati o igračkim kvalitetima iskusnog fantaziste iz sedmice u sedmicu, jer to nije ništa nepoznato. Željezničar je u prethodnih nekoliko sezona dva puta bio na korak do titule, ali ga nisu uspjeli napraviti. Ukoliko Štilić i u proljetnom dijelu nastavi barem sa ovakvim partijama, sigurno je da bi se mogao pokazati karikom koja je nedostajala na putu do titule. Obzirom na važnost utakmice i na sve što je pokazao, jasno je da je Semir Štilić igrač kola po našem izboru.

Edo Vehabović

Vehabović je ove sezone jedan od zapaženijih igrača Veleža, igrač koji jako puno učestvuje u igri u oba pravca, bez obzira na kojoj poziciji igra. Protiv Radnika je igrao odmah iza Fajića, ali je nerijetko pomagao odbrani Veleža. Rođeni su se od starta postavili čvrsto i čekali su svoju priliku iz kontre, a jednu takvu je iskoristio Vehabović, koji je lijepo pogodio sa vrha šesnaesterca nakon dodavanja Ćosića.

Desno krilo

Demir Jakupović

Jakupović ove sezone nije dobijao puno prostora za igru, obzirom da na njegovoj prirodnoj poziciji, lijevom krilu, igraju Ivan Crnov i Almedin Ziljkić. U Zenici je dobio priliku u nastavku igre umjesto Crnova, na desnom krilu, i bio je inicijator preokreta svoje ekipe. U 84. minuti je odličnim udarcem iskoristio nespretnu reakciju odbrane Čelika i poravnao je rezultat na 1:1, što je Borcu dalo krila, pa je Vujaklija u sudijskoj nadoknadi iskoristio još jednu grešku i donio tri boda Banjalučanima.

Napadač

Viktor Angelov

Makedonac Angelov u Široki Brijeg je stigao u toku sezone, i čini se kako tek sada, kada se bliži kraj, hvata pravu formu. U posljednje vrijeme igra vrlo dobro, a protiv Zvijezde 09 je bio jako ubojit. Prvo je u 7. minuti utakmice iskoristio odličan prizemni centaršut Cipetića sa desne strane, a potom je u 68. minuti na skoro identičan način pogodio za 3:0. U pitanju je skoro identičan gol kao i prvi, samo što je sada centaršut bio upućen od strane lijevog beka Josipa Kvesića.

Trener kola

Amar Osim

Trener Željezničara Amar Osim je drugi put ove sezone održao fudbalsku lekciju treneru Sarajeva Husrefu Musemiću. Ekipe su u meč ušle u različitim raspoloženjima, Sarajevo nakon pobjede u Mostaru i sa 3 boda razlike, kao i sa željom za revanšom, a Željezničar nakon domaćeg poraza od Širokog i gubitka prve pozicije, ali je Osim uspio okrenuti sve u svoju korist. Da stvari budu još gore, nakon desetak minuta igre njegova ekipa je gubila, ali su se uspjeli vratiti i do kraja utakmice nadigrati svog rivala.