Osmo kolo Premijer lige nije donijelo neke spektakularne akcije ili golove, ali smo izdvojili tri zanimljive situacije. Dekoncentracija Veselinovića u Mostaru, sjajna tranzicija po osvojenoj lopti ekipe Tuzla City u Širokom Brijegu, i dobra akcija Borca na gostovanju Slobodi.

Velež i Željezničar remizirali su 1-1 na stadionu “Rođeni”, a Velež je u vodstvo došao u 25. minuti utakmice. Strijelac je bio Brandao, na asistenciju Mehmeda Ćosića. U ovoj situaciji vidi se koliko su jedna ili dvije sekunde nepažnje odnosno dekoncentracije dovoljne da se postigne ili primi pogodak. Činilo se da Veselinović dobro pokriva Ćosića, ali par sekundi kasnije Ćosić je sam pred golom Erića i rezultat je 1-0 za Velež.

Ekipa Tuzla City je pobjedom u Širokom Brijegu zasjela na lidersku poziciju na tabeli. Gosti su se vratili nakon rezultatskog minusa i izjednačili sa penala u 39. minuti utakmice. Potpuni preokret desio se u 51. minuti kada je Said Husejinović na asistenciju Voje Ubiparipa postigao pogodak za 1-2 nakon sjajne tranzicije po osvojenoj lopti. U ovoj situaciji vidi se koliko je bitno kretanje igrača bez lopte i koliko oni mogu uticati na pogodak bez dodira sa loptom.

Borac je u Tuzli poražen od Slobode rezultatom 3-1, ali je ekipa iz Banja Luke u 21. minuti postigla lijep pogodak u napadu koji je krenuo od golmana Lučića. Strijelac je bio Vujaklija na asistenciju Ivana Crnova. Gosti su odlično iskoritstili vezane greške igrača Slobode, desni bek Beganović je “ispao” pa su stoperi Jusić i Uzelac pokušali zakrpiti rupe na desnoj strani , a centralni vezni nisu dobro ispratili čitavu akciju i rezultat je pogodak nakon lijepe akcije.

Još je mnogo faktora koji su uticali na sva tri pogotka koja su prikazana u ovoj analizi, ali ove situacije samo potvrđuju mantru koju veliki svjetski treneri ponavljaju iz sedmice u sedmicu, u fudbalskoj taktici nema “sitnih” i nebitnih stvari jer će svaka minimalna greška i nepažnja biti kažnjena, naročito na top nivou u najjačim ligama svijeta.