(MLADE NADE) Gasal na putu iskupljenja, Varešanović izrasta u zvijezdu Sarajeva

Mladi igrači bi mogli imati mnogo veću ulogu ove sezone

Prošli vikend donio je duele drugog kola Premijer lige BiH, njih ukupno četiri, a sve ekipe osim Tuzla Cityja zasad su izlazile na premijerligaške terene, mada je dosta onih koji su odigrali samo po jedan meč.

Kolo je bilo zanimljivo rezultatski, ali bilo je zanimljivo i sa aspekta minutaže mladih igrača. Najviše minuta dalo im je Sarajevo, koje je u početnom sastavu imalo četiri igrača uzrasta do 21 godine, koji su, skupa sa rezervistom Irfanom Ramićem, sakupili ukupno 333 minute u ovom kolu, što je zasad najveća minutaža jedne ekipe u kolu.

Zadovoljni minutažom i nastupima mladih igrača mogu biti i u Širokom Brijegu, te Željezničaru, dok se može reći da je i Sloboda obezbijedila veliku minutažu mladim fudbalerima.

FK Leotar – 135 minuta – ukupno dva igrača

Možemo napraviti i tabelu klubova dosadašnjeg dijela sezone po minutaži mladih igrača, a ona izgleda ovako.

FK Igman Konjic – 135 minuta – jedna utakmica

U dosad odigranim susretima drugog kola, čak su 33 mlada igrača dobila minutažu, što je značajno povećanje u odnosu na prvo kolo, kada su igrala 22 fudbalera. Od 33 igrača koja su nastupila, Moris Valinčić, Niko Janković i Clerismario ne igraju pod bh. zastavom, što znači da je nastupilo 30 domaćih fudbalera.

Može se već sada naslutiti i koji bi klubovi mogli imati probleme sa mladim igračima. Trebinjski Leotar je u dvije utakmice ispunio samo minimum na koji je obavezan, a koristio je samo dva igrača. Već je evidentno da će Dragan Matković biti glavni igrač Leotara u narednoj sezoni, a mogla bi ekipa upasti u ozbiljne probleme ne bude li Matković uvijek dostupan struci.

Pozitivna su i dešavanja u najvećim klubovima, mada je takvo što još uvijek rano tvrditi. Ipak, minutaža koju mlađim igračima daju Sarajevo, Željezničar i Zrinjski, kao i njihova brojnost u svakoj utakmici, čini se pozitivnim primjerom. U ovu se kategoriju svakako može dodati i Široki Brijeg, u kojem mlađi igrači, uz nekoliko iskusnijih poput sjajnog Bože Vukoje, u velikoj mjeri doprinose dobrom otvorenju sezone i imaju konkretan učinak.

Već je sada evidentno da bi u sezoni pred nama značajno veći broj mladih igrača trebao dobiti šansu nego je to ranije bio slučaj, najvećim dijelom zbog pravila o minimalnih 135 minuta po utakmici. Klubovima je generalno teže obezbijediti baš tih 135 minuta nego više od toga, jer jednom kad imate mlade igrače u koje vjerujete, šansu ćete im svakako dati. U suprotnom, ako baš ciljate samo da imate 135 minuta, mladi igrači su vam teret u ekipi zbog kojeg pravite slabije rezultate.

Tarik Jašarević, Matej Šakota, Božo Prusina i Irfan Ramić su još uvijek juniori. Njih četvorica u ovom su kolu upisala nastup za svoje timove, koji dugoročno ne mora ništa značiti, ali svakako je pozitivno da ih se priprema na velike izazove. Doduše, Jašarević i Prusina ušli su u igru u samom finišu kad su mečevi njihovih timova već bili riješeni, Ramić je ušao osam minuta prije kraja pri još uvijek aktivnom rezultatu u utakmici Borca i Sarajeva, dok je Šakota ušao 25 minuta prije kraja, kada je Zrinjski nastojao doći do poravnanja protiv Željezničara. Ovaj put nisu ostavili značajniji utisak, ali već idući put mogli bi napraviti više.

Franko Sabljić, Vinko Rozić, Eldar Mehmedović, Tarik Kapetanović, Dejan Popara, Enver Kulašin i Tarik Ramić tek su završili omladinski staž. Svi su, uz izuzetak Kulašina, započeli utakmice svojih timova, a Kulašin je dobio šansu da Borcu pomogne da se vrati u meč protiv Sarajeva. I na njih se vjerovatno ozbiljno računa ove sezone i moći će dati ozbiljniji doprinos igri svojih timova.

Vrijedi analizirati i pojedinačni učinak nekih igrača.

Tri strijelca u U-21 generaciji

Dal Varešanović rođen 23. maja 2001. godine odigrao je sjajan meč u Bosanskom Novom, gdje je Sarajevo sa 3:1 savladalo Borac. Varešanović je postigao prvi gol za svoj tim, a nedugo nakon utakmice potpisao je i novi ugovor sa Sarajevom. U klubu ga ističu kao najvećeg talenta, koji bi mogao napraviti veliku karijeru.

Vinko Rozić je rođen 1. augusta 2003. godine, a mladiću koji je prošao omladinsku školu zagrebačkog Dinama, meč protiv Slobode bio je šesti u dresu Širokog Brijega. Postigao je pogodak i pokazao da na njega vrijedi ozbiljnije računati. Doduše, Širokobriježani su toga već svjesni i Rozić bi mogao značajan u predstojećoj sezoni.

Hamza Gasal rođen 16. decembra 2002. godine bio je mnogo osporavan u posljednje vrijeme jer nikako nije uspijevao ostaviti pečat na igri Željezničara. Ipak, u pobjedi nad Zrinjskim u gostima od 2:1, prvoj na strani za Željezničar još od 3. decembra 2020. godine, postigao je sjajan pogodak kojim je pokazao da nije slučajno proglašen igračem sa velikim potencijalom. Sada ostaje da taj potencijal kanališe u kontinuitetu.

Marko Kujundžić rođen 14. oktobra 2002. godine trebao bi u ovoj sezoni igrati važnu ulogu u ekipi Sloge. Kujundžić je sa pozicije lijevog beka zabilježio asistenciju u pobjedi nad Leotarom rezultatom 4:0, a odigrao je zaista dobar meč i zaslužio pohvale. Inače, u Slogi je na posudbi iz Borca.

Zanimljiva je i situacija sa mladim golmanima u novoj sezoni Premijer lige BiH. Već je ranije postalo jasno da će Belmin Dizdarević (2001) biti prvi izbor na golu Sarajeva, kao i da će Nikola Ćetković (2002) sigurno braniti mrežu Borca. Šansu je neočekivano, zbog povrede Josipa Bendera, na golu Željezničara dobio Vedad Muftić (2001). Nakon određenih problema u prvom kolu, u drugom je jako dobro obavio svoj posao na teškom gostovanju kod Zrinjskog, gdje je Željezničar slavio pobjedu.

S druge strane, Belmin Dizdarević je imao odličnu intervenciju kojom je spriječio Borac da povede protiv Sarajeva, ali je nakon njegove greške banjalučki tim izjednačio. Nikola Ćetković se nikako nije proslavio na golu Borca. No, baš je uloga golmana dobar pokazatelj da se mladi igrači moraju istrpiti. Nema dileme da se njihove greške najskuplje plaćaju, ali Sarajevo je pobijedilo i pored greške Belmina Dizdarevića, a Nikola Ćetković nije krivac što je Sarajevo pobijedilo, jer je Bordo tim svejedno bio bolji od Borca u svim segmentima igre. Muftića se neopravdano krivilo za remi Željezničara sa Leotarom, no kad ekipa igra na nivou, kao što je bio slučaj u duelu Zrinjskog i Željezničara, tada je i golmanov posao neuporedivo lakši.

Sjajan nastup Dala Varešanovića/foto: FK Sarajevo