PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

Igrači koji su proveli dio karijere u PLBiH sve više dobijaju poziv u A reprezentaciju

Posljednjih godina baza igrača u dijaspori postaje sve manja, a broj igrača koji su igrali domaću ligu sve je veći u reprezentaciji.

Iako je fokus naše stranice na utakmicama Premijer lige BiH i Kupa BiH, odnosno na utakmicama naših timova u europskim takmičenjima, odlučili smo da se na neki način osvrnemo i na reprezentaciju BiH. Reprezentacija BiH će u narednim danima odigrati dvije kvalifikacijske utakmice, protiv Lihtenštajna i Armenije. Selektor Robert Prosinečki je imao određenih problema sa igračima, a na njegovom konačnom spisku nalaze se: Ibrahim Šehić, Jasmin Burić, Vladan Kovačević, Toni Šunjić, Ervin Zukanović, Ermin Bičakčić, Sead Kolašinac, Eldar Ćivić, Darko Todorović, Marko Mihojević, Adnan Kovačević, Miralem Pjanić, Edin Višća, Muhamed Bešić, Haris Duljević, Gojko Cimirot, Elvis Sarić, Rade Krunić, Amer Gojak, Deni Milošević, Stjepan Lončar, Edin Džeko, Riad Bajić i Irfan Hadžić.

Od 24 igrača, koliko ih se nalazi na okupljanju reprezentacije BiH, samo Ermin Bičakčić, Sead Kolašinac, Eldar Ćivić, Miralem Pjanić, Muhamed Bešić i Deni Milošević nisu odigrali niti jednu utakmicu u Premijer ligi BiH i u Kupu BiH. Ćivić je dio svoje omladinske karijere proveo u BiH, a sa šesnaest godina je napustio tuzlansku Slobodu i otišao je u Češku. Igrači ponikli u inostranstvu su svojevremeno bili nosioci igre u reprezentaciji, a igrači iz Premijer lige BiH ili igrači koji su ponikli u istoj su bili manjina. Ipak, posljednjih godina baza igrača u dijaspori postaje sve manja, a broj igrača koji su igrali domaću ligu sve je veći u reprezentaciji. Mi ćemo se u ovom tekstu osvrnuti na pozvane igrače koji su dio svoje karijere proveli u domaćem fudbalu.

Golmani

Ibrahim Šehić je dolaskom Roberta Prosinečkog na mjesto selektora zacementirao svoje mjesto na golu A tima. Šehić je dijete Željezničara, za koji je branio pet sezona u Premijer ligi BiH, i pritom je upisao 108 nastupa. Domaći fudbal je napustio 2011. godine, kada je prešao u turski Mersin.

Jasmin Burić je Šehićeva prva rezerva, a on je ponikao u zeničkom Čeliku. Za Čelik je debitovao u PLBiH u sezoni 2004/2005, a nastup je ubilježio u pet uzastopnih sezona. Ukupno je na golu Čelika u domaćem prvenstvu stajao 81 put. U zimskom prelaznom roku u sezoni 2008/2009 prešao je u poljski Lech Poznan, za koji je branio do ove sezone.

Treći golman reprezentacije BiH Vladan Kovačević je prvo dobio poziv za U21 reprezentaciju, ali je nakon povrede Kenana Pirića prekomandovan u A tim. Kovačević je član FK Sarajevo i još uvijek igra u Premijer ligi BiH, a zanimljivo je da je i Pirić, umjesto kojeg je on pozvan, najveći dio svoje dosadašnje karijere proveo u PLBiH.

Odbrana

Na spisku se nalazi osam odbrambenih igrača, a njih pet je dio svoje karijere proveo u domaćim klubovima. Toni Šunjić je ponikao u omladinskoj školi Zrinjskog, a za prvi tim je upisao nastup u pet uzastopnih sezona, od sezone 2007/2008 do sezone 2011/2012. Jednu polusezonu je proveo na posudbi u Kortrijku, a u februaru 2012. godine je definitivno napustio Zrinjski i otišao je u Ukrajinu. Za Plemiće je u PLBiH odigrao 76 utakmica i postigao je jedan gol.

Ervin Zukanović je karijeru počeo u sarajevskoj Bubamari, nakon čega je prešao u omladinski pogon Željezničara. Za Plave sa Grbavice je u PLBiH odigrao samo sedam utakmica u sezoni 2005/2006, nakon čega je otišao u Austriju. Godinu dana poslije se vratio u domaće prvenstvo, tačnije u Velež, ali nije odigrao niti jednu utakmicu u domaćem prvenstvu, te je početkom 2008. godine ponovo otišao vani.

Nekadašnji desni bek Slobode Darko Todorović je u julu prošle sezone napustio svoj matični klub i prešao je u Red Bull Salzburg. Za prvi tim je u četiri sezone, od 2014/2015 do 2017/2018 odigrao 48 utakmica i postigao je tri gola. Nije se uspio u potpunosti nametnuti u Austriji, pa je ove sezone posuđen Holstein Kielu, koji igra u drugoj ligi Njemačke. Sigurno je da će, ukoliko nastavi sa dobrim radom, izboriti i zacementirati svoje mjesto u reprezentaciji, jer još od Mensura Mujdže BiH nema kvalitetnog rješenja na poziciji koju pokriva Todorović.

Dva štopera koji mogu odigrati i na poziciji zadnjeg veznog, Marko Mihojević i Adnan Kovačević, afirmaciju u domaćem prvenstvu su stekli u FK Sarajevo. Mihojević je u PLBiH debitovao u dresu Leotara, za koji je odigrao 25 utakmica. Toj brojci je u četiri sezone u Sarajevu dodao još 53 utakmice, a postigao je i dva gola. Njegov nekadašnji saigrač u dresu Sarajeva Adnan Kovačević debitovao je u PLBiH u sezoni 2010/2011 u dresu Travnika, a ukupno je u sedam uzastopnih sezona u najvišem rangu bh. takmičenja sakupio 104 utakmice i postigao je 5 golova.

Vezni red

Krilo Istanbula Edin Višća rođen je u Olovu, a karijeru je počeo u Budućnosti iz Banovića. Sa dvadeset godina, na početku 2010. godine, prelazi u Željezničar, za koji je igrao godinu i po dana i skupio je 40 ligaških utakmica, u kojima je postigao 11 golova. Željezničar je napustio poslije prvog kola u sezoni 2011/2012, kada je otišao u Istanbul, čiji je i danas član.

Haris Duljević je svoj talent prvi put pokazao kao član NK Novi Grad Sarajevo, odakle je prešao u sarajevski Olimpik. Ipak, prve seniorske minute u PLBiH odigrao je sa nešto više od sedamnaest godina u dresu Čelika u sezoni 2010/2011. Nakon toga se vratio u Olimpik, gdje je proveo naredne tri sezone, da bi 2014. godine prešao u Sarajevo. Ukupno je u Premijer ligi BiH odigrao 130 utakmica i postigao je 12 golova, a poslije tri godine u Sarajevu prešao je u Dynamo Dresden, da bi ljetos postao član francuskog Nimesa.

Pored Mihojevića, još jedan produkt Leotarove škole fudbala je član reprezentacije BiH. Gojko Cimirot je debitovao za Leotar u PLBiH sa sedamnaest i po godina, u sezoni 2009/2010. Nakon toga igrao je na posudbi u Mladost iz Gacka, u nižem rangu takmičenja, da bi potom odigrao dvije sezone sa Leotarom u najvišem rangu. U ljetnom prelaznom roku 2013. godine stiže u Sarajevo, koje je napustio nakon dvije odigrane sezone, te nekoliko utakmica u trećoj sezoni. Ukupno je u PLBiH odigrao 101 utakmicu i postigao je tri gola. Iz Sarajeva je u rekordnom transferu za Bordo tim otišao u PAOK, a poslije Grčke se skrasio u Standardu iz Liegea, gdje još uvijek igra.

Elvis Sarić je rođen u Dubrovniku i karijeru je počeo u dubrovačkom GOŠK-u. Javnosti u BiH se predstavio 2014. godine, kada je postao član Slobode. U jednoj od najboljih generacija Slobode bio je izuzetno važan igrač, a poslije dvije provedene sezone u Tuzli postao je član Sarajeva. U četiri odigrane sezone u PLBiH odigrao je 107 utakmica i 14 puta se upisivao u strijelce. Iz Sarajeva je prešao u Suwon, a od ove sezone član je Al-Ahlija iz Saudijske Arabije.

Slučaj Radeta Krunića je izuzetno zanimljiv. Novi član slavnog Milana karijeru je počeo u fočanskoj Sutjesci, sa kojom naravno nije igrao Premijer ligu BiH, ali je upisao dva nastupa u Kupu BiH u sezoni 2012/2013. Poslije toga je otišao u Srbiju, gdje je igrao za Donji Srem i Borac iz Čačka, odakle je 2015. godine otišao u Empoli, čiji je član bio sve do jula ove godine. Prosto je nevjerovatno da niko od klubova iz Premijer lige BiH nije prepoznao Krunićev potencijal i nije ga doveo u svoje redove.

Izuzetno talentovani Amer Gojak prve fudbalske korake je napravio u NK Novi Grad, odakle je sa 12 godina prešao u Željezničar. Narednih pet sezona proveo je u omladinskom pogonu Plavih sa Grbavice, ali sa njima nije potpisao profesionalni ugovor. Prema nekim pričama koje su kružile u to vrijeme, na Grbavici nisu željeli da garantuju minute sedamnaestogodišnjaku, a navodno isto nisu mogli ni na Koševu, pa je Gojak otišao u Olimpik. Za tim sa Otoke je debitovao sa sedamnaest godina i odmah je bilo jasno o kakvom se talentu radi. U Olimpiku je proveo godinu dana i odigrao je 19 utakmica u PLBiH, uz četiri postignuta gola. Ako sarajevski velikani nisu prepoznali talenat, prepoznao ga je zagrebački Dinamo, koji ga je doveo u zimskom prelaznom roku 2015. godine i za koji igra i danas. Pred početak ove sezone bilo je dosta priča o njegovom transferu i o velikom interesu nekoliko europskih ekipa, ali do transfera još nije došlo. Obzirom na razvoj situacije, jasno je kakvu su priliku za zaradu propustili Željezničar i Sarajevo.

Stjepan Lončar je relativno kasno počeo igrati za prvi tim Širokog Brijega, sa skoro dvadeset godina, ali se odmah ustalio u prvoj postavi i postao je igrač bez kojeg se nije moglo zamisliti prvih 11 Širokog Brijega. Po vokaciji zadnji vezni igrač, nerijetko su ga treneri koristili i na krilnim pozicijama, ali je svaki zadatak obavljao izuzetno uspješno. Nakon dvije sezone provedene u Širokom Brijegu, sa 48 odigranih utakmica i 3 postignuta gola u PLBiH, prešao je u julu 2018. godine u Rijeku, za koju i danas igra.

Napad

Riad Bajić je kompletnu omladinsku karijeru proveo u Željezničaru, a za prvi tim je debitovao 2013. godine, sa nešto više od devetnaest godina. U Premijer ligi BiH je odigrao 48 utakmica i postigao je 18 golova. U svojoj drugoj sezoni bio je najbolji strijelac lige sa 15 golova, što mu je bila odlična preporuka za transfer. Početkom sezone 2015/2016 odigrao je za Željezničar europske utakmice i dvije prvenstvene, i u augustu je potpisao za turski Konyaspor. Odličnim igrama u Turskoj zaslužio je transfer u Serie A, u tim Udinesea, ali se nije uspio nametnuti pa je posuđen u Istanbul, te kasnije ponovo u Konyaspor.

Irfan Hadžić je sa osamnaest godina napustio sarajevski Olimpik i otišao je u Belgiju. Nekoliko sezona je proveo u nekoliko zemalja širom Europe, da bi se u augustu 2017. godine pridružio Radniku iz Bijeljine. U Bijeljini je proveo dvije odlične sezone u kojima je odigrao 54 utakmice i postigao je 15 golova. Dobre igre u drugoj sezoni bile su mu odlična referenca za prelazak u Zrinjski pred početak ove sezone. U Mostaru je nastavio sa odličnim igrama i nakon šest odigranih utakmica (četiri u Europi i dvije u PLBiH) prešao je u turski Akhisarspor, gdje će svakako imati priliku za dodatni napredak.

Najbolji strijelac reprezentacije BiH Edin Džeko prve je utakmice u seniorskom fudbalu odigrao za FK Željezničar. Već od ranih dana, u mlađim selekcijama Željezničara, Džeko je odskakao kvalitetom od ostale djece. Sa sedamnaest godina i skoro pet mjeseci trener Amar Osim mu je dao priliku u prvom timu. Međutim, neko drugo vrijeme i drukčija razmišljanja, kao i splet okolnosti, doveli su do toga da je nakon dvije sezone, odnosno nakon 36 odigranih utakmica u PLBiH i tri postignuta gola Džeko napustio Grbavicu. Sve ono što se desilo poslije je legenda.

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.

Copyright PLBIH © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
P