Maccabi bolji od Željezničara

Naš predstavnik u Europa ligi eliminisan je na prvoj prepreci.

Naš predstavnik u Europa ligi, FK Željezničar, poražen je večeras na gostovanju kod Maccabija u Haifi rezultatom 3:1.

Maccabi je od početka preuzeo inicijativu ali nisu uspijevali da stvore pravu priliku. Domaći su imali posjed ali se to uglavnom svelo na kruženje oko šesnaesterca Željezničara i na loše pokušaje. Igrači Željezničara su često izbijali lopte na protivničku polovinu vjerovatno sa namjerom da pokušaju osvojiti drugu odnosno ničiju loptu te tako stvoriti priliku za pogodak.

Plavi su stigli do vodstva u 34. minuti, kada su praktično prvi put spustili loptu na zemlju i odigrali nekoliko pasova. Na kraju je lopta došla do Štilića koji je dodao Lendriću, a ovaj je bez oklijevanja pogodio suprotni ugao Cohenovog gola. Vodstvo ipak nije dugo trajalo, jer je ponajbolji igrač domaćih Chery sjajno pogodio sa skoro 30 metara.

U drugom poluvremenu na vidjelo izlaze svi problemi sa kojima se Željezničar susreo nakon prvog odlaska u Izrael. Igrači našeg viceprvaka su praktično bili bez treninga skoro 10 dana i vidjelo se da nedostaje svježine, a i uslovi za igranje u Haifi nisu bili idealni zbog sparine i visoke temperature.

Domaći u 59. minuti iskorištavaju lošu reakciju odbrane Željezničara i najbolji igrač večeras, Nikita Rukavytsya, pogađa za 2:1. Sedam minuta kasnije novi gol u mreži Fejzića. Ovaj put je Rukavytsya u ulozi asistenta, a strijelac je Ashkenazi. Maccabi je nastavio da dominira i stvara šanse, a Željezničar je zaprijetio tek u 80. minuti preko strijelca Lendrića. Do kraja je još jednom za goste pokušao Mujezinović ali nije bilo promjene rezultata, baš kao i nakon nekoliko pokušaja domaćih.

Željezničar je na kraju poražen i okončao je svoju europsku avanturu već na prvoj prepreci. Maccabi je opravdao ulogu favorita i sljedeće sedmice će igrati protiv Kairata iz Almatyja u drugom pretkolu Europa lige. Željezničar narednu utakmicu igra u nedjelju. U okviru sedmog kola Premijer lige BiH Plavi će na gostovanje Širokom Brijegu.