Zrinjski je u play offu!

Plemići su ostvarili najveći europski uspjeh u klupskoj historiji.

HŠK Zrinjski je prvi put u svojoj historiji stigao do play offa u nekom od UEFA takmičenja! Nakon magije Nike Jankovića u prvom meču i pobjede od 1:0, Zrinjski je u Kostanayu remizirao rezultatom 1:1, te je sa ukupnih 2:1 ostvario historijski rezultat.

Zrinjski će tako biti u prilici da postane prvi tim iz BiH u grupnoj fazi nekog europskog takmičenja, a protivnik će im biti poraženi iz duela Olympiacos – Slovan (prvi susret 1:1). Zrinjski je u Kazahstanu poveo sjajnim golom Ćužea, koji je pretrčao 30-ak metara i precizno pogodio suprotnu stranu i uz pomoć stative savladao golmana Mokina.

Domaći su uspjeli stići do ranog gola, i to akcijom koju su odigrala njihova dva najopasnija igrača u ovom dvomeču. Iskusni Zoran Tošić je predriblao svog čuvara i dodao loptu u prostor Debleu, koji postiže svoj prvjenac za Tobol otkako je stigao iz Pyunika. Treba napomenuti da je Deble bio na granici ofsajda, ali se stekao dojam da je ipak bio u dozvoljenom položaju.

Tobol je imao inicijativu ali je najbolju priliku nakon gola imao Niko Janković, koji je sjajnim šutem sa nekih 25 metara savladao Mokina, ali je lopta odsjela na stativi. Tobol je pojačavao i pokušavao sa izmjenama, a rezervista Sergeev nije iskoristio dvije solidne prilike. I dok su domaći stezali obruč, u 80. minuti Bilbija krade jednu loptu i izlazi sam na golmana Mokina, koji van šesnaesterca igra rukom i dobija direktan crveni karton.

Domaći su do kraja jalovo pokušavali, pa je tako opasni Sergeev pokušao iznuditi jedanaesterac u 90. minuti. Najbolju priliku za produžetke propustio je u šestoj minuti nadoknade iskusni Tošić, koji je iz slobodnog udarca sa 20-ak metara šutirao malo preko gola.

Sudija Verboomen iz Belgije je bio izuzetno “raspoložen” pa je domaćim igračima podijelio 7 žutih i 1 crveni karton, a igračima našeg prvaka 6 žutih kartona, te žuti karton treneru Jakiroviću. Ukoliko su na UEFA stranici uspjeli ispratiti sve dobijene kartone, čini se da bi samo Petar Sučić mogao propustiti prvi meč play offa zbog trećeg žutog kartona, a oprezni u prvom meču play offa moraju biti Janković, Jukić, Malekinušić, Savić, Čondrić i trener Jakirović, koji imaju po dva žuta kartona.