Sarajevo se mučilo, Zrinjski i Željezničar ubjedljivi, TOŠK nemilosrdan prema Skugriću

Poznate su sve ekipe koje su se plasirale u osminu finala, koja će se igrati 2. oktobra.
Kup BiH

Završene su sve utakmice šesnaestine finala Kupa BiH i poznati su svi putnici u osminu finala. Dva premijerligaša su se već u prvoj rundi oprostili od takmičenja, a u pitanju su Čelik i Radnik iz Bijeljine. Čelik je gostovao u Kaknju kod Rudara i poražen je sa visokih 3:0. Osim iznenađujuće visokog rezultata, iznenađenje je i podatak da je Čelik u Kakanj doputovao sa samo 16 igrača. Navijači Čelika su poslije utakmice utrčali u teren i tražili su od svojih igrača da skinu dresove, ali se situacija brzo smirila.

Radnik je nakon tri uzastopne pobjede u prvenstvu razočarao u Kupu BiH kod prošlogodišnjeg premijerligaša GOŠK-a. Istina, u odnosu na susret osmog kola PLBiH sa Zrinjskim utakmicu u Gabeli je počelo sedam novih igrača, ali to ne može biti opravdanje za ispadanje, jer su u nastavku utakmice u igru ušli Slaviša Radović, Mahir Karić i Velibor Đurić. Dejan Maksimović je u toku utakmice realizovao penal, ali je u raspucavanju promašio, a promašio je i najiskusniji, Velibor Đurić, pa su Gabeljani prošli dalje.

Još tri premijerligaša su tek nakon izvođenja jedanaesteraca prošli dalje, a i u duelu niželigaša Ljubića i Travnika učesnik osmine finala dobijen je nakon penala, a dalje je prošao Ljubić. Tuzla City je u Krupi na Vrbasu odigrala 0:0, a u penal seriji dvanaest izvođača je bilo precizno, a jedini od četrnaest izvedenih penala promašio je Stojan Maksimović.

Sloboda je od 37. minute utakmice gubila od Kozare, a spasilac Slobode bio je ove sezone fantastični Omar Pršeš, koji je danas nosio kapitensku traku i koji je pogodio u 88. minuti, te je tako odveo utakmicu u penal seriju. Svih pet izvođača penala za Slobodu su bili precizni, a Dejan Glišić nije pogodio za Kozaru u drugoj seriji, pa se iznenađenje ipak nije dogodilo.

Široki Brijeg je u Banovićima poveo golom novajlije Viktora Angelova u 50. Minuti, i očekivalo se lagano privođenje utakmice kraju. Ipak, Budućnost je izjednačila u 80. minuti, pa se poslije 90. minuta pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Sva četiri izvođača jedanaesteraca za Široki Brijeg su bila precizna, dok su domaći igrači pogodili samo jednom, pa je tako Široki prošao dalje.

Branilac titule Sarajevo opasno je živio u Ljubuškom. Trener Sarajeva Husref Musemić izveo je sastav koji vjerovatno nikada više neće igrati zajedno, što se itekako moglo primjetiti na igri. Gubili su dva puta, ali su ipak pokazali snagu i na kraju prošli dalje rezultatom 2:4.

Željezničar je gostovao u Derventi i slavio je rutinski rezultatom 0:3. I Amar Osim je dosta izmiješao sastav, pa je tako prvi put nakon dugo vremena na golu stajao nekadašnji reprezentativac BiH Vedran Kjosevski, a svih 90 minuta odigrao je i Semir Štilić.

Viceprvak Zrinjski je bio još ubjedljiviji od Željezničara i slavili su u Gradačcu rezultatom 0:4 protiv domaće Zvijezde. Junak susreta bio je Ivan Lendrić, koji je postigao hat-trick koji će mu sigurno dobro doći za podizanje samopouzdanja, a četvrti gol djelo je Staniše Mandića.

Najubjedljiviju pobjedu u prvom kolu Kupa BiH ostvario je TOŠK, koji je slavio protiv Skugrića rezultatom 0:10. Ispod su svi rezultati i strijelci, a boldirane ekipe su izborile prolaz u osminu finala, koja će se igrati 2. oktobra.

NK Ljubuški – FK Sarajevo 2:4 (Buhač 11′, Brkić 27′- Salčin 23′, Dupovac 63′, Guzina 78′ Šišić 87′)
FK Tekstilac Derventa – FK Željezničar 0:3 (Sadiković 19′, Ramović 40′, A. Zec 83′ (P))
NK Zvijezda Gradačac – HŠK Zrinjski 0:4 (Lendrić 15′, 35′, 62′, Mandić 72′)
FK Modriča – FK Zvijezda 09 0:3 (Marković 11′ (P), Lucas 13′, Rakić 89)
FK Rudar-Prijedor – FK Slavija 4:1 (Pekija 15′, Šikanjić 27′, 48′, Matović 52′- Bjeloš 34′)
FK KrupaFK Tuzla City 0:0 pen: 6:7
FK Budućnost Banovići – NK Široki Brijeg 1:1 pen: 1:4 (Zulić 80′ – Angelov 53′)
NK Jedinstvo Bihać – FK Mladost DK 1:2 (Remić 48′- Vazda 76′, Dragutinović 81′)
FK KozaraFK Sloboda 1:1 pen: 3:5 (Novaković 37′, Pršeš 88′)
FK Rudar Kakanj – NK Čelik 3:0 (Kovač 30′, Ajanović 53′, Bešić 90+3′)
FK OlimpikFK Radnik Hadžići 2:1 (Ćeman 25′, Handžić 67′- Kesić 77′)
NK GOŠK – FK Radnik Bijeljina 1:1 pen: 4:2 (Mustafić 10′- Maksimović 45+1 (P))
NK Bratstvo – FK Velež 2:3 (Mujčić 3′ Bajić 65′- Mujačić 25′ (ag), Berisha 32, 64′)
FK Skugrić 1964 – NK TOŠK 0:10 (Poturalić 8′, Rodrigo 25′, 48′, Jusić 29, 55′, Šabić 32′, Žižo 58′, Dizdarević 65′, 70′, Kitanović 89)
HNK Orašje – FK Borac 0:4 (Turanjanin 3′, 39′, Jakupović 53′, Marković 71′)
FK Ljubić Prnjavor – NK Travnik 1:1 pen: 5:4 (Jagodić 75′ – Torlak 37′)