Zrinjski stigao do svog prvog Kupa!

Zrinjski je osvojio prvi naslov pobjednika Kupa BiH i postao je četvrta ekipa koja je osvojila i prvenstvo i kup.

Mostarski Zrinjski nakon osvojene titule u sezoni 2004/2005 nikako nije mogao da se vrati na pobjednički kolosjek. Sezonu nakon titule završili su na trećem mjestu, da bi u sezoni 2006/2007 bili viceprvaci. Ipak, stvari tokom te sezone i nisu bile toliko dobre koliko tabela na kraju pokazuje, s obzirom na to da je, nakon remija Zrinjskog i Sarajeva u Mostaru, Slavija bila praktično jedini rival bordo timu u borbi za titulu.

Kada su u pitanju rezultati Zrinjskog u Kupu BiH, čini se kako i nisu imali previše ambicija u najmasovnijem takmičenju. Osim dva polufinala, u sezonama 2002/2003 i šampionskoj 2004/2005, sva ostala učešća su obilježena ispadanjima, najčešće na prvoj ili drugoj prepreci.

Kampanja u Kupu BiH u sezoni 2007/2008 za Zrinjski je počela odlično. Bez puno problema eliminisana je ekipa Drina HE iz Višegrada na gostujućem terenu rezultatom 0:3. Za razliku od nekih ranijih sezona, kada se dešavalo da u prvom krugu ispadne i dvocifren broj premijerligaša, to sada nije bio slučaj. Svi favoriti su opravdali očekivanja, a jedina dva premijerligaša koja su eliminisana igrali su također protiv premijerligaša.

U osmini finala žrijeb je htio da se Zrinjski sretne sa Slavijom iz Istočnog Sarajeva. Slavija je do tada dva puta izbacila Zrinjski iz Kupa BiH, pa su Mostarci sigurno imali veliku želju da im se napokon osvete. Prvi meč igrao se u Istočnom Sarajevu I već tada je Zrinjski pokazao svoju snagu. Poveli su rano golom Matka, a dosta im je pomoglo i to što je Sretko Vuksanović promašio penal u 12. minuti. Zrinjski je u 17. minuti otišao na 0:2 i bilo je jasno da će se Slavija teško vratiti. Pogodak Spalevića na samom početku drugog poluvremena je dao neku nadu, ali nakon što je Žižović pogodio za 1:3 bilo je izvjesno da će se Zrinjski vratiti neporažen u Mostar. Do kraja je ponovo Spalević uspio pogoditi za 2:3. Revanš je završio pobjedom Plemića rezultatom 1:0, a strijelac je bio Matko.

Zanimljiv dvomeč u osmini finala odigrali su Modriča i Željezničar, a sarajevski Plavi su prošli dalje ukupnim rezultatom 6:5. Bez većih problema dalje su prošli Leotar, Posušje, Sloboda, Laktaši i Široki Brijeg, a prava drama viđena je u duelima Veleža i Sarajeva.

Nakon sarajevskih 1:1 mostarski Rođeni su s pravom očekivali da mogu proći dalje, pogotovo ako se uzme u obzir da je Sarajevo slabo krenulo u prvenstvu, da su u Europi odigrali 8 utakmica i da su igrači bili poprilično umorni. Sve vrijedno pažnje u revanšu, kada su u pitanju golovi, desilo se u prvom poluvremenu. Velagić je u 9. minuti doveo Velež u vodstvo, a stvari na početak je vratio Milošević. Prema propozicijama takmičenja, odmah se pristupilo izvođenju jedanaesteraca, a u junaka se pretvorio treći golman Sarajeva Dino Hamzić. Zbog povreda Alaima i Fejzića Hamzić je tek četvrti put stajao na golu Sarajeva, ali je uspio da zaustavi sve napade igrača Veleža tokom 90. minuta, te da u raspucavanju odbrani čak tri penala Mostarcima, te tako odvede Sarajevo u četvrtfinale.

Četvrtfinale je ponudilo dva velika derbija domaćeg nogometa, a sastali su se Željezničar i Sarajevo, odnosno Zrinjski i Široki Brijeg. Sarajevski gradski rivali su odigrali dvije fantastične utakmice, koje će se dugo poslije spominjati među navijačima oba tima. Plavi su na kraju prošli u polufinale zahvaljujući golu u gostima. Prvi susret na Grbavici završen je pobjedom domaćina rezultatom 3:1, a u revanšu je Sarajevo slavilo rezultatom 4:2. Dvije odlične utakmice za Željezničar je odigrao bivši kapiten Sarajeva Albin Pelak, koji se tako na pravi način “osvetio” bivšem klubu zbog načina na koji je otišao iz istog.

Hercegovački derbi također je opravdao očekivanja, ne toliko golovima koliko dramom. Zrinjski je u prvom meču u Mostaru dominirao svih 90. minuta, ali je uspio postići samo jedan gol (Peraica u 26. minuti) i sa minimalnom prednošću otići na revanš u Široki Brijeg. U revanšu su Mostarci bili bolji rival u prvom poluvremenu i propustili su nekoliko prilika, da bi u 53. minuti Stanko Bubalo pogodio i odveo meč u penal završnicu. Za Zrinjski su pogodili Žižović, Džidić i Nikolić, a šut Đurića odbranio je Vasilj. Sa druge strane, igrači Širokog nisu imali dovoljno koncentracije, pa su šutevi Wagnera i Jurića pogodili okvir gola, a Šilić je promašio čitav gol. Karoglan, koji je asistirao za pogodak, i Bubalo, koji je bio strijelac, su bili uspješni i sa penala, ali to nije bilo dovoljno, pa je Zrinjski bio tim koji se plasirao u svoje drugo polufinale Kupa BiH. U polufinale su se bez problema plasirali Sloboda i Posušje.

Polufinalne parove činili su Sloboda i Željezničar, te Posušje i Zrinjski. Željezničar je bio domaćin u prvom susretu i, ohrabren pobjedom protiv Sarajeva u prethodnoj rundi, želio je plasman u još jedno finale. Plavi su igrali odlično ali nisu imali mirnoće u završnici. Kao što nepisano pravilo kaže, sve promašene prilike “stigle” su ih u 55. minuti, kada je talentovani Said Husejinović istrčao kontru i doveo Slobodu u vodstvo. Pelak je dvadeset minuta kasnije fantastično pogodio iz slobodnog udarca za izjednačenje, ali više od toga Željezničar nije mogao. Na golu Slobode briljirao je Bojan Jović, koji je svojim odbranama frustrirao navijače i igrače Željezničara. U revanšu je Željezničar diktirao tempo, ali je Kerla u 38. minuti napravio katastrofalnu grešku koju je iskoristio Tosunović i pogodio za, kasnije će se ispostaviti konačnih 1:0.

Posušje je do polufinala došlo suvereno, bez ijednog porazai sa tek jednim primljenim golom, a uspjeli su ih postići čak 13. Sigurno je da su i u Posušju i u Mostaru očekivali dvije neizvjesne utakmice, ali desilo se suprotno. Zrinjski je već u prvom susretu osigurao plasman u svoje prvo finale Kupa BiH. Već nakon nešto više od pola sata igre na semaforu je stajalo 2:0, a dva puta je pogodio defanzivac  Staniša Nikolić. Posao im je dodatno olakšao Ivan Krstanović, koji je tokom slavlja domaćih nakon drugog gola udario Matiju Matka, što nije promaklo sudiji Anti Živkoviću, koji ga je poslao ranije u svlačionicu. Do kraja poluvremena Nikolić je kompletirao hat-trick, a Matko je u 72. minuti završio posao. Revanš se igrao u teškim vremenskim uslovima jer je kiša natopila teren, ali Zrinjski je uspio rutinski slaviti sa 2:0 golovima Peraice i Rajovića, i izboriti historijski plasman u finale.

Tuzlaci su bili domaćini u prvom finalnom meču, odigranom 14. maja 2008. godine. Sloboda je do tada igrala četiri finala Kupa i sva četiri puta su poraženi, a u Tuzli su vjerovali da je došlo vrijeme da se sreća promijeni. Ipak, čini se kako ih je sama važnost utakmice sputala te nisu bili u mogućnosti da pokažu svoj maksimum. Husejinović je opet bio jedan od ključnih igrača i doveo je u 14. minuti svoju ekipu u vodstvo. Bez obzira na primljeni gol Zrinjski je djelovao ozbiljnije, a pogodili su i prečku u 42. minuti. Nakon niza propuštenih prilika stigli su do izjednačenja u 65. minuti, autogolom Ilije Prodanovića. Sloboda je stigla do pobjede iz penala u 90. minuti, ali Tuzlaci nisu mogli biti zadovoljni prikazanim i sigurno da su očekivanja bila znatno smanjena nakon prve utakmice.

Romeo Mitrović Zrinjski
Slavlje Romea Mitrovića nakon odbranjenog penala (FOTO: Oslobođenje)

Zrinjski je i u revanšu pred 6.000 gledalaca igrao odlično i vodio je nakon prvog poluvremena sa 1:0, ali je Tosunović uspio postići gol na samom početku nastavka. Davor Landeka je u 66. minuti pogodio za identičan rezultat kao u prvom meču, pa je Zrinjski opet, nakon četvrtfinala, morao penalima “dokazati” da je bolji protivnik. Domaći su pogodili četiri penala a precizni su bili Ivanković, Đurić, Žižović i na kraju Landeka. Sa druge strane, Tuzlaci su realizirali samo prvi penal (Osmanhodžić), dok su Tosunović i Husejinović šutirali preko gola, pa je Zrinjski zasluženo došao do svog prvog (i do danas jedinog) Kupa BiH.

Najzaslužniji za osvajanje Kupa BiH su svakako Staniša Nikolić, koji je postigao četiri gola, Matija Matko sa tri gola, dva puta su pogodili Peraica i Selimović, a po jedan gol dodali su Džidić, Landeka, Rajović, Đurić, Žižović i Žuržinov. Nikolić, Landeka, Žižović i golman Romeo Mitrović su odigrali sve utakmice u Kupu. Titulu najboljeg strijelca Kupa BiH podijelili su Sanel Jahić iz Željezničara i Ivan Krstanović iz Posušja, koji su postigli po šest golova, dok je Krešimir Kordić iz Posušja postigao pet golova u Kupu BiH.