Oni su igrali protiv bh. klubova prije dolaska u BiH

Dvanaest igrača je u karijeri imalo priliku da u okviru europskih kupova zaigra protiv klubova iz naše zemlje, da bi kasnije u karijeri zaigrali za neki klub iz BiH.
Krste Velkoski Rabotnički

U našoj zemlji, ali i šire, mnogi koriste kao uzrečicu izraz “to je najgora liga na svijetu”. Dosta igrača koji dođu iz zemalja regiona da igraju u Premijer ligi BiH, praktično nakon prve utakmice promijene mišljenje. Istina, ne ističu kvalitet u prvi plan, ali većina tvrdi da je u pitanju izuzetno zahtjevna liga, prije svega sa fizičkog aspekta.

Dok traje prinudna pauza odlučili smo da istražimo koji su igrači imali priliku da igraju protiv premijerligaša prije nego što su došli u neki od njih. Naravno, u pitanju su ekipe protiv kojih su naši premijerligaši igrali u okviru pretkola nekog od europskih takmičenja.

Defanzivac Dalibor Dragić je 90-ih godina prošlog stoljeća počeo karijeru u Borcu iz Banja Luke, a preko Vojvodine je završio u Levskom iz Sofije. Levski je u sezoni 2001/02 za protivnika u pretkolu Lige prvaka imao naš Željezničar, a Dragić je u revanš meču na Koševu odigrao svih 90 minuta. Taj meč je završen rezultatom 0:0, dok je u prvom susretu bilo 4:0 za Bugare. Dragić će kasnije promijeniti veliki broj klubova i na kraju će stići i u Rudar iz Prijedora, za koji je nastupao u Premijer ligi BiH i Kupu BiH u sezonama 2010/11 i 2011/12.

Još jedan igrač iz ove priče je svoju karijeru počeo u Borcu krajem 90-ih godina prošlog stoljeća, a u pitanju je sadašnji pomoćni trener Banjalučana Darko Maletić. Maletić je iz Borca otišao početkom 2002. godine i do tada, obzirom da se liga nije igrala na nivou cijele BiH, nije igrao u domaćim takmičenjima. Maletić je preko Rapida, Zenita i još nekih klubova 2006. godine završio u Partizanu, koji je 2007. godine za protivnika u Kupu UEFA izvukao naš Zrinjski. Partizan je slavio sa ukupnih 11:1, ali je UEFA zbog nereda koje su pravili njihovi navijači odlučila da ih izbaci iz takmičenja, pa je dalje prošao Zrinjski. Maletić je odigrao oba meča i u oba se upisao u strijelce. Tri godine kasnije Maletić se vratio u BiH i konačno zaigrao u PLBiH i u Kupu BiH, a nastupao je za svoj Borac i za Velež.

Darko Maletić
Darko Maletić u dresu Partizana

U istoj sezoni u kojoj su se sreli Partizan i Zrinjski, Široki Brijeg je u Kupu UEFA za protivnika imao Koper iz Slovenije. Naša ekipa je rutinski slavila u oba susreta i sa ukupnih 6:3 je prošla dalje. U dresu Kopera nastupio je lijevi bek Edin Šečić, koji je ušao na Pecari u 64. minuti, dok je u revanšu odigrao svih 90. minuta. Šečić je na zimskoj pauzi u sezoni 2008/09 stigao u Velež u kojem se zadržao godinu dana i za koji je odigrao 23 utakmice u ligi i u Kupu BiH.

Sljedeći igrač na ovoj listi je ujedno i igrač koji je od svih spomenutih ostavio ubjedljivo najveći trag u domaćem fudbalu. U pitanju je trenutni kapiten Sarajeva Krste Velkoski, koji se sa 50 golova u Premijer ligi BiH nalazi na dvadesetom mjestu liste strijelaca PLBiH svih vremena. Velkoski je karijeru započeo u Rabotničkom, a da su navijači Partizana bili disciplinovaniji, sigurno ne bi zaigrao u BiH. UEFA je obavila žrijeb i dodijelila je Partizanu za protivnika Rabotnički, no već pomenuta dešavanja su htjela da umjesto u Beograd Makedonci putuju u Mostar. Prvi susret u Makedoniji je završen rezultatom 0:0, a Velkoski je u igru ušao u 64. minuti. U revanšu su Mostarci bili favoriti, ali je Rabotnički slavio rezultatom 1:2 i prošao je dalje, a Krste je odigrao svih 90 minuta u toj utakmici. Velkoski će 2014. godine doći u Sarajevo i već u prvom mandatu osvojiti Kup BiH, sezonu poslije i titulu prvaka. Sarajevo je napustio 2016. godine ali se vratio godinu i po poslije, i kao kapiten je prošle sezone osvojio duplu krunu.

Lijevi bek Predrag Videkanić je u sezoni 2008/09 nastupao za crnogorski Grbalj, koji je u okviru Intertoto kupa igrao protiv zeničkog Čelika. Grbalj je zbog gola u gostima eliminisao Čelik, a Videkanić je u Zenici odigrao svih 90 minuta, dok je u revanšu zamijenjen u 76. minuti. Videkanić je u sezoni 2015/16 odigrao jesenji dio u sarajevskom Olimpiku, za koji je u ligi i kupu nastupio 8 puta.

Još jedan igrač koji igra po lijevoj strani, ali na krilu, je igrao protiv klubova iz BiH prije nego što je došao u našu zemlju. Radi se o Stefanu Smiljaniću, koji je u sezoni 2011/12 nastupao za Olimpiju iz Ljubljane, koja je za protivnika imala Široki Brijeg. Ovaj krilni napadač na Pecari nije ulazio u igru (0:0), dok je u revanšu ušao u 85. minuti (3:0 za Olimpiju). Smiljanić je u jesenjem dijelu sezone 2016/17 bio član Metalleghea, za koji je odigrao 8 utakmica u PLBiH i u Kupu BiH, a postigao je jedan gol, u porazu od Željezničara rezultatom 2:1

Makedonski Metalurg je, na iznenađenje kompletne javnosti, izbacio Željezničar iz Europa lige u sezoni 2014/15. U prvoj utakmici u Makedoniji rezultat je bio 0:0, a 86. minuta je za Metalurg odigrao Filip Ristovski. Revanš na stadionu Asim Ferhatović Hase je završen 2:2, iako su Plavi vodili sa 2:0, a Ristovski je dobio žuti karton u 13. minuti, te je zamijenje u 53. minuti. Ovaj desni bek će sezonu poslije zaigrati za Borac, a u proljetnom dijelu te sezone nastupio je u ligi i kupu ukupno 9 puta.

Još jedan igrač Metalurga iz te sezone je zaigrao i poslije u BiH, odnosno još uvijek igra. Radi se o napadaču Širokog Brijega Viktoru Angelovu, koji je početkom ove sezone stigao na Pecaru. Angelov je u prvoj utakmici protiv Željezničara u Makedoniji ušao na poluvremenu, a u revanšu na stadionu Asim Ferhatović Hase je u igru ušao u 69. minuti. Nakon Metalurga je igrao još za Ujpest, Rabotnički i Shkupi, prije nego što se skrasio na Pecari. Za Široki Brijeg je do sada u PLBiH i Kupu BiH odigrao 10 utakmica i 4 puta se upisao u listu strijelaca.

Viktor Angelov
Viktor Angelov skroz lijevo, sa brojem 21

Prije dvomeča sa Metalurgom Željezničar je eliminisao crnogorski Lovćen. Za Lovćen je te sezone nastupao napadač Marko Đurović, koji je u prvoj utakmici na stadionu Asim Ferhatović Hase ušao u igru u 65. minuti, dok je u revanšu ušao u igru u 73. minuti. Godinu dana poslije Đurović postaje član Mladosti iz Velike Obarske, koja je sezonu ranije ispala iz Premijer lige BiH. Đurović je upisao jedan nastup u Kupu BiH, te se zbog toga nalazi na ovoj listi.

Slovenac Rok Elsner je u Željezničar stigao u septembru 2017. godine, sa reputacijom iskusnog internacionalca, od kojeg su navijači puno očekivali. Ipak, Elsner nije ispunio očekivanja i na Grbavici se zadržao samo tri mjeseca, a u tom periodu je u ligi i kupu odigrao 6 utakmica i ubilježio je jednu asistenciju. Baš kao i prethodnici u ovom tekstu, i Elsner je imao priliku da prije dolaska u našu ligu igra protiv jednog našeg kluba. Sarajevo je u sezoni 2014/15 za prvog protivnika u Europa ligi imalo norveški Haugesund, za koji je nastupao upravo Elsner. Slovenac je na stadionu Asim Ferhatović Hase odigrao svih 90 minuta, dok u revanšu nije bio u sastavu.

Sarajevski Olimpik, ili Olimpic, kako se tada zvao, je 2015. godine osvojio Kup BiH, te su na taj način izborili historijski nastup u kvalifikacijama za Europa ligu. Za protivnika su dobili slovačku ekipu Spartak Trnava, za koju je nastupao defanzivan Miloš Nikolić. Olimpik je eliminisan zbog pravila gola u gostima, a Nikolić je za Slovake odigrao svih 90. minuta u oba duela, a u prvom na stadionu Asim Ferhatović Hase je dobio žuti karton u 35. minuti. Nikolić je prošle sezone u proljetnom dijelu nastupao za Zvijezdu 09, za koju je odigrao deset utakmica i tako im pomogao da opstanu u ligi.

Prošle sezone je Zvijezda 09 uspjela izboriti opstanak, a ove godine to se čini kao nemoguća misija. Na zimskoj pauzi u svoje redove su doveli napadača Nermina Haljetu, koji bi im trebao u tome pomoći. Haljeta je prošle sezone bio član NK Domžale, koje su u okviru pretkola Europa lige eliminisali Široki Brijeg. Haljeta je na Pecari ušao u sudijskoj nadoknadi, dok u revanšu nije dobio priliku za igru.

Iako nije dobio priliku da zaigra za Spartak iz Trnave u dvomeču protiv Radnika ove sezone, spomenućemo još i Marka Marinkovića, koji je sada član tuzlanske Slobode. Marinković je u susretu Europa lige protiv Radnika odigranom u Banja Luci svih 90 minuta proveo na klupi za rezervne igrače, dok u revanšu nije bio u protokolu.