Prava prvenstvena utakmica!

Prvo proljetno kolo Premijer lige BiH najlakše je opisati floskulama kao što je ova u naslovu.

Floskula “utakmica je bila prava prvenstvena” nerijetko se koristi kada se (valjda) želi opravdati uglavnom gruba utakmica bez puno šansi i dobrih poteza. Nije poznato ko je prvi put na ovim prostorima upotrijebio taj termin, ali ko god da je u pitanju treba ga svakodnevno proklinjati jer, osim loših utakmica, često smo prinuđeni da upravo takve izjave slušamo od strane domaćih trenera.

Još jedna od floskula je i “prva je utakmica, noge su teške od priprema”. Tačno je da nam pauza traje najduže u Europi, tačno je i da igrači uglavnom nisu ljubitelji priprema iz više razloga, ali ne mora se uvijek loša igra pravdati besmislenim floskulama.

Iza nas je prvo premijerligaško kolo nakon skoro 80 dana bez fudbala, a ono što smo imali priliku vidjeti u šest odigranih utakmica je jako malo i praktično nezadovoljavajuće. Nakon dugo vremena svih šest utakmica je bilo u direktnim prenosima, ali gledaoci odavno nisu bili nezadovoljniji kvalitetom prikazanog fudbala. Samo šest postignutih golova na šest utakmica premalo su za bilo koju ligu, a za nadati se da će nam nastavak polusezoni donijeti bolji i efikasniji fudbal.

Velež nastavio po starom

Kolo su u subotu otvorili Radnik i Velež, a gosti su barem na papiru bili favorit, ali to nisu opravdali. Utakmica je završena rezultatom 0:0 ali, za razliku od nekih ostalih, sa nekoliko jako dobrih prilika, posebno u prvom poluvremenu. U nastavku se Velež pretvorio u onaj Velež kakav smo nerijetko viđali ove sezone, Velež koji sam sebi postane najveći neprijatelj i dopusti protivniku da se vrati u utakmicu. Ovaj put “krivac” je Dino Hasanović, koji je igrao svoju prvu utakmicu nakon povrede, i koji je u 57. minuti dobio drugi žuti karton i tako vjerovatno ostavio svoju ekipu bez sva tri boda.

Utakmica između Borca i Olimpika trebala je biti “jednosmjerna cesta”, ali su se igrači Olimpika dobro držali i nisu dozvolili mnogo prilika Borcu. Ipak, jedna nesmotrenost pred sami kraj, te jedanaesterac u sudijskoj nadoknadi, bili su dovoljni da Borac na kraju slavi pobjedu. Borac je u ovoj utakmici bio lišen usluga svog najboljeg strijelca Jove Lukića, koji će gotovo izvjesno propustiti kompletan proljetni dio. Kao njegova zamjena doveden je grčki internacionalac Panagiotis Moraitis, kojem neće biti nimalo lako da nadomjesti izostanak Lukića.

Posljednju utakmicu subotnjeg programa odigrali su Zrinjski i Krupa, a iako je rezultat na kraju glasio samo 1:0, pobjeda niti jednog trenutka nije došla u pitanje. Iako su Plemići najviše trgovali, u početnoj postavi bila su samo tri nova igrača, od kojih je jedan bio golman Miro Varvodić, koji je u klubu od novembra ali je tek sada debitovao. Jedna utakmica nije nikakvo mjerilo, ali dosta želje i htijenja pokazao je krilni napadač Dragan Juranović, koji je utakmicu završio kao igrač nad kojim je najviše puta napravljen prekršaj.

Još jednu poprilično dosadnu utakmicu gledaoci su vidjeli u Doboju kod Kaknja. Mladost je na teren istrčala sa četvoricom novajlija u odnosu na jesenji dio, za razliku od Širokog Brijega koji je u prvih 11 imao samo jednog novog igrača. Široki je kontrolisao posjed i dominirao sredinom terena, ali iz toga je proizašlo jako malo prilika. Ipak, nagrada za upornost stigla je u sudijskoj nadoknadi, kada je Šabanović faulirao Jurilja u kaznenom prostoru, a upravo Jurilj je bio precizan sa bijele tačke za velika tri boda Širokobriježana. Zanimljivo je da je Alen Jurilj i prošle sezone na gostovanju u Doboju kod Kaknja postigao pobjedonosni gol za Široki Brijeg u sudijskoj nadoknadi.

Gradski derbi u Tuzli okončan je pobjedom nominalno gostujuće ekipe, FK Tuzla City. Trener Husref Musemić vratio se na klupu jednog tima u BiH, a pobjedu mu je osigurao još jedan povratnik u PLBiH, veznjak Goran Brkić. Tuzla City se od početka nametnuo i svih 90 minuta je bio bolja ekipa, dozvolivši Slobodi tek jednu pravu priliku. Istina, Brkić je mogao biti i tragičar susreta obzirom na promašeni penal u 5. minuti, ali Sloboda nije uspjela iskoristiti tu priliku i okrenuti momentum na svoju stranu. Slobodno se može reći da je Tuzla City jedina ekipa koja je prikazala bolju igru u prvom kolu proljetnog dijela prvenstva.

Derbi koji to nije bio

I na kraju, sinoć je na Grbavici odigrana najveća utakmica domaćeg fudbala, sarajevski derbi. Završen najnepopularnijim rezultatom, sinoćnji derbi je podsjetio na ona vremena od prije nekoliko sezona kada se praktično utakmica nije ni morala igrati jer se “znalo” da će se završiti rezultatom 0:0. Željezničar je bolje otvorio susret i stigao je do pogotka u 8. minuti, ali je isti poništen zbog ofsajd pozicije u kojoj se našao Aleksandar Kosorić. Navijači Željezničara su još u toku utakmice počeli “povlačiti linije” i dokazivati da nije bio ofsajd, ali je iz onog ugla kamere jednostavno nemoguće odrediti da li je Kosorić zaista bio ispred kapitena Sarajeva Krste Velkoskog, jer su po onome što se može vidjeti milimetri odlučivali. Nakon toga Željezničar je imao još jednu dobru priliku preko Veselinovića, ali kao da je izgubio volju pa je Sarajevo preuzelo kontrolu utakmice. Međutim, iz te kontrole proizašle su tek dvije ozbiljnije situacije i to u nastavku, što je premalo za najveću utakmicu bh. fudbala.

Na kraju možemo zaključiti da 20. kolo Premijer lige BiH jeste bilo grozno i možemo tražiti opravdanja, ali je najvažnije da se PLBiH vratila i ostaje nam da se nadamo da će naredna kola donijeti bolji fudbal. Osim toga, vrijeme je da nadležni organi dozvole povratak publike na tribine, jer na pojedinim stadionima svakako već duže vrijeme na tribinama bude veći broj ljudi od dozvoljenog. Da je zabrana prisustva publici na stadionu besmislena najbolje pokazuju Doboj Kakanj i Tuzla, gdje se oko stadiona okupi više stotina ljudi koji posmatraju utakmicu bez ikakvih problema.