PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

(ANALIZA) Pravilo o U-21 igračima: Koga će premijerligaši koristiti u novoj sezoni?

Kompletan presjek onoga što treba očekivati od premijerligaških klubova u narednoj sezoni. Ko će od mladih igrača nositi ekipe Sarajeva i Željezničara, a ko Veleža i Borca te ostalih premijerligaša

Nova premijerligaška sezona je na pragu i bit će otvorena već u petak, a do ponedjeljka će biti kompletirano svih šest mečeva prvog kola. No, sezona je u našem fudbalu već zapravo započela evropskim duelima naših predstavnika, a do početka prvog kola, četiri kluba će već odigrati po dvije evropske utakmice, pa se zaključci o fizionomiji ovih ekipa već polako mogu iznositi.

Za razliku od prethodnih premijerligaških sezona, ova donosi značajnu promjenu u načinu na koji će klubovi morati da funkcionišu. Tačnije, minutažu će od prve minute morati da dobijaju minimalno dva igrača rođena 2000. godine ili kasnije, a nisu baš svi klubovi blagonaklono prihvatili ovo pravilo uvedeno između dvije sezone, koje će ih natjerati da od predstojeće sezone planiraju znatno drugačije.

Pravilo je jasno, utakmicu moraju početi barem dva U-21 igrača, a minimalno jedan je mora i završiti, ili preciznije, minimalno jedan mladi igrač mora biti na terenu svih 90 minuta.

Ova promjena pravila u narednim godinama bi trebala proširiti fond igrača koji su na raspolaganju omladinskim selekcijama, ali u predstojećem periodu nekim će klubovima stvoriti probleme, jer nisu navikli na tako brzo uključenje omladinaca u seniorski pogon.

O benefitima korištenja i razvoja mladih igrača kao stubova dugoročne stabilnosti klubova ranije smo govorili mnogo puta. Nije potrebno tu priču svaki put reciklirati, pa ćemo umjesto toga ovaj put napraviti pregled premijerligaških klubova sa aspekta toga koji bi igrači mogli zapravo dobiti povećanu minutažu.

Borac i Sarajevo neće imati probleme, teži posao za Velež i Široki Brijeg

Banjalučki Borac dobro je opremljen za novo pravilo, što je pokazao i u duelu sa rumunskim Clujom. Amar Begić je uoči ove sezone potpisao za Borac, rođen je 2000. godine, a u dresu Mladosti koja mu je dala šansu za etabliranje na seniorskom nivou odigrao je već 47 utakmica za prvi tim u Premijer ligi BiH i Kupu BiH. Jasno je da bi on mogao biti prva uzdanica Banjalučana, no nije jedini igrač koji bi mogao računati na ulogu startera. Đorđe Milojević je do duela sa Clujom odigrao 23 meča za seniorski tim. Rođen je 2001. godine, ima godinu solidnog iskustva i definitivno je još jedan od onih koji bi u Borcu mogli dobiti ogromnu minutažu u cilju ispunjenja pravila.

Kadar Borca je popunjen sa još nekoliko mladih igrača, prije svih tu je golman Nikola Ćetković koji je 2002. godište i koji se u dobrom svjetlu predstavio u sinoćnjem duelu sa Clujom. Teško je očekivati da on već ove sezone postane starter, ali kao ispomoć Bojanu Pavloviću svakako će dobro doći. Minutažu treba očekivati i za Marka Kujundžića i Davida Čavića.

Amar Begić je bio starter protiv Cluja i odigrao je vrhunski meč te je za očekivati da se izbori za mjesto startera/FK Borac

Viceprvak BiH Sarajevo uoči nove sezone je krenuo u podmlađivanje kadra. Nije to imalo nikakve veze sa novim pravilom, već sa finansijskom situacijom koja je jako teška nakon odlaska investitora Nguyen Hoai Nama. Sarajevo je razvoj mladih igrača zapostavilo u ranijem periodu, a sada klub i neće imati previše izbora.

Golman Sarajeva u novoj sezoni bit će Adnan Kanurić ili Belmin Dizdarević. Jedan je rođen 2000. godine, drugi je godinu mlađi i obojica ispunjavaju uslove novog pravila. Ipak, nosilac minutaže za mlade igrače trebao bi biti Andrej Đokanović, pod uslovom da dugoročno ostane u klubu. On je rođen 2001. godine, odigrao je za Sarajevo već 65 utakmica i jedan je od nosilaca igre.

Dal Varešanović koji je rođen 2001. godine te Đani Salčin rođen 2000. godine u drugom su redu onih koji bi trebali imati zapaženu ulogu u igri Sarajeva, ali još je mnogo mladih igrača u kadru Gorana Sablića, poput Tarika Ramića, Faruka Hodžića, Harisa Konjalića ili nešto starijih Kenana Dervišagića, Armina Imamovića i Hamze Bešića, koji čekaju svoju priliku za igru.

Bit će zanimljivo vidjeti kako će mostarski Velež nastojati da ispuni novo pravilo. Mostarci su angažovali mladog golmana Luku Kačavendu koji je rođen 2001. godine te krilnog igrača Alena Dejanovića, a vjerovatno su njih dvojica u prvom planu po ovom pitanju. Od ostalih igrača, svakako vrijedi spomenuti napadače Farisa Zubanovića i Dževada Sijamiju rođene 2000. odnosno 2002. godine, te defanziva Nermina Alagića, koji je 2001. godište.

Zanimljivo je da će novo pravilo stvoriti dosta problema i Širokom Brijegu, koji je općenito poznat kao klub koji se u velikoj mjeri oslanja na svoju omladinsku školu. Razlog je što Široki Brijeg nešto kasnije uključuje svoje omladince u prvi tim, ali ovaj put će sa tim procesom morati požuriti.

Ono što je jasno je uloga desnog beka Kristijana Medića, koji bi trebao biti neupitni starter. Medić je rođen 2000. godine, a ima 32 nstupa u seniorskom fudbalu, što kao igrač Širokog Brijega, što kao igrač Olimpika. Mimo njega, Široki Brijeg nema previše opcija, ali u opticaju je mladi napadač Daniel Lukić rođen 2001. godine, koji se odlično snašao u debiju za hercegovački klub protiv Vllaznije. Tu su još Teo Herceg, Marko Ravlija i Filip Brekalo, kao i mladi Mate Zvonimir Lasić.

Zaokret Zrinjskog

Dovođenjem Sergeja Jakirovića na klupu, Zrinjski je lagano počeo sa okretanjem svojoj omladinskoj školi, a u narednoj sezoni je za očekivati etabliranje nekoliko mlađih igrača. Ivan Bašić koji je rođen 2002. godine još je prošle sezone lako prošao proces adaptacije na seniorski fudbal, te bi trebao imati veliku minutažu u predstojećoj utakmici. Igor Savić se vratio u mostarski tim, rođen je 2000. godine, a u GOŠK-u je skupio solidno iskustvo i trebao bi i on dobijati dosta šansi.

Ova sezona bi mogla biti zanimljiva i za Anesa Mašića, koji je također rođen 2000. godine. Zrinjski na raspolaganju ima još dosta mladih igrača i Jakirović će imati često slatke muke, a dovoljno je spomenuti da je u kadru čak i mladi Antonio Prskalo, koji je vrhunski talenat i koji je nedavno postigao gol za prvi tim u prijateljskoj utakmici iako je 2004. godište. Također, klubu se pridružio Danilo Šipovac koji je sjajno igrao u Prvoj ligi RS, pa bi i on mogao dobiti važnu ulogu.

Tuzla City je tim koji je godinama izbjegavao korištenje mladih igrača i činjenica je to od koje u tuzlanskom timu ne mogu pobjeći. Željene rezultate i pored toga Tuzla City nije izborio, a sada će klub morati da radi na drugačiji način.

Teško je predvidjeti ko bi mogao u tuzlanskom timu dobiti minutažu, ali za očekivati je na osnovu priprema da to prije svih bude Belmin Mešinović rođen 2001. godine, koji igra u veznom redu. Napadač Elvis Mehanović koji je stigao iz Borca, a koji je rođen 2000. godine, također bi trebao imati veliku minutažu, a logika nalaže da će šansu u prvom timu imati i bočni igrač Elvir Duraković. U opticaju su još mladi defanzivci Mustafa Šukilović i Eldin Hasanbegović, te veznjak Ahmed Hasanbegović.

Amar Drina je jedan od mladih fudbalera Željezničara koji bi u predstojećem periodu trebali imati znatno veću minutažu/fkzeljeznicar.ba

Nova pravila neće previše utjecati na FK Željezničar koji bi, primoran finansijskom krizom, svakako veliki dio ekipe selektirao iz reda mladih igrača. Nakon jučerašnjeg remija sa Igmanom u Konjicu, trener Željezničara Tomislav Ivković je izjavio da “samo Bog zna kako u ovom trenutku izgleda prvi tim Željezničara“. Ipak, jasno je da će Sedad Subašić rođen 2001. godine konačno dobiti pravu šansu za igru i razvoj, a pored njega bi među standardnim igračima trebali biti mladići koji su izašli iz juniorskog pogona Omar Beća i Amar Drina. Na lijevoj strani bi mjesto trebalo biti rezervisano za beka Luku Malića rođenog 2000. godine.

Njih bi četvorica trebali imati minutažu prvotimaca, a Željezničar u kadru ima još mnogo omladinaca koji će čekati svoju šansu. Neki od njih su bez ugovora, te je teško prognozirati hoće li zbog takve situacije dobijati šansu, niti hoće li uopšte ostati u klubu. Jasno je da se minutaži nadaju golmani Nikola Miličević i Ajdin Muftić, veznjaci Dženan Osmanović, Edin Mujić i Faruk Duraković te krilni igrači Damir Hrelja i Hamza Gasal.

Za razliku od brojnih drugih klubova, Sloboda ne bi trebala imati toliko problema sa mladim igračima. Jasmin Osmić ima punu sezonu iskustva, a na seniorski fudbal se privikao i defanzivac Kenin Devedžić. Mladi napadač Adi Alić također bi mogao imati mnogo više šansi u idućoj sezoni, a tu je i još nekoliko mlađih igrača poput Tarika Saletovića i Armina Vrabca.

Slabije ekipe dodatno podmlađene

Radnik Bijeljina je imao puno sreće da opstane u ligi, a ekipa koju će trener Vlado Jagodić imati na raspolaganju vrlo je mlada i neiskusna. Ono što djeluje prilično izvjesno je da će na golu stajati mladi Azur Aljkanović, rođen 2000. godine, čime će Radnik lako riješiti jedan problem. No, sve i da se Jagodić odluči na neku drugačiju varijantu, imat će ko da nadoknadi minutažu U-21 igrača. Nenad Nikić, Predrag Ristanović, Aleksa Urošević ili Amar Tahrić koji je posuđen iz Borca svi su kandidati za prvi tim kao i još desetak mladih igrača koji su pridruženi seniorskom timu.

Osvajač Prve lige Federacije BiH, ekipa Posušja, dosta je promijenila kadar pred novu sezonu. Ivan Bešlić koji je prošle sezone zabilježio sedam golova i četiri asistencije u Prvoj ligi trebao bi biti zagarantovan starter. Minutaži se mogu nadati i Filip Nenadić te svakako Mateo Božić. U kadru su još i Silvio Ilinković i Riad Šuta.

Rudar Prijedor je osvojio naslov prvaka Republike Srpske, a u novoj sezoni itekako će imati na koga računati u kontekstu mladih igrača. Defanzivac Jovan Vladimir Pavlović koji je došao iz Krupe trebao bi biti neupitni starter, a sigurno je da se istom nada i Rijad Sadiku, koji je stigao iz Mladosti. Samo sa njima dvojicom, kvota mladih igrača bila bi ispunjena, no Rudar u opticaju ima mladog veznjaka Danila Marmata rođenog 2001. godine, koji je već odigrao 55 seniorskih utakmica i postigao osam golova. Godinu dana mlađi od njega je Dragan Bilbija, koji je trenutno na 18 nastupa za seniore Rudara. Moguće je i da će klub etablirati još nekog mlađeg igrača, poput Muje Smajića.

Rijad Sadiku
Rijad Sadiku dosad nije iskoristio svoj potencijal, no u Rudaru bi trebao dobiti sezonu standardnog igranja koja bi mu mogla mnogo pomoći u nastavku razvoja

Leotar je u ligu ušao nakon što je od takmičenja odustala Krupa, a Ognjen Šešelj djeluje kao najrealnija opcija za mjesto startera u novoj sezoni. Desni bek David Čolić koji je stigao iz banjalučkog Željezničara je još jedan od igrača koji bi trebao biti neupitni starter, a mladi krilni napadač Filip Kolak koji ima tek 16 godina igrao je već 11 puta u Prvoj ligi Republike Srpske i još jedan je od onih koji se nadaju minutaži.

Donošenje pravila o minutaži za U-21 igrače znači da u svakom kolu najmanje 24 igrača moraju biti među starterima u svojim timovima. Na period od cijele sezone, šansu će dobiti mnogo više od samo 24 igrača, vjerovatno i njih pedesetak. Neće svi biti jednako dobri i talentovani, niti će svi postati vrhunski kvalitet. Ipak, osigurat će se ponovo veća prohodnost ka seniorskom fudbalu nego je ranije bio slučaj i osigurat će se da neko talentovan ipak lakše dobije šansu.

A u konačnici, to može značiti i da će se klubovi okrenuti u puno većoj mjeri radu sa mladim igračima kako im oni ne bi bili teret nego ravnopravan dio seniorskog tima. U svakom slučaju, uvođenje novog pravila dugoročno nikome neće škoditi, jer je za svakoga isto, a od njega svi mogu imati korist. Najviše bh. fudbal u cjelini.

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.

Copyright PLBIH © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
P