PLBiH – Premijer liga BiH

Sve o fudbalu u BiH

Tim 20. kola PLBiH: Ahmetović ulazi u historiju Premijer lige BiH

Tri debitanta u Premijer ligi BiH našli su svoje mjesto u našem timu kola, koje je svakako obilježio fantastični Mersudin Ahmetović.

Premijer liga BiH se vratila nakon dva i po mjeseca. Prvo proljetno kolo svakako su obilježili ofanzivci Sarajeva, koji su protiv Tuzla Cityja postigli šest golova i ne bi bilo nezasluženo da se kompletna ofanzivna linija Sarajeva našla u timu kola. Međutim, dobre igre krilnih nogometaša Zrinjskog “gurnule” su njihov dvojac u tim kola, a iako su bili strijelci i odigrali su generalno jako dobru partiju, ovaj put u timu kola nije bilo mjesta za ofanzivce Veleža, ali su ipak dva igrača Veleža našli svoje mjesto u idealnih 11 20. kola PLBiH.

Golman

Dinko Horkaš (HŠK Zrinjski)

Golmanska pozicija u Zrinjskom je pred početak polusezone bila veliki upitnik, obzirom na povredu standardnog golmana Ivana Brkića. Horkaš je na zimskoj pauzi stigao na posudbu iz Dinama i uspio se izboriti za mjesto prvog golmana ispred iskusnog Solde. Već u Zenici je pokazao da trener Žižović nije pogriješio sa izborom. Iako nije imao pretjeranog posla, istakao se sjajnom intervencijom nakon šuta Horića, a bio je čitavu utakmicu siguran u istrčavanjima.

Lijevi bek

Đani Salčin (FK Sarajevo)

Svi oni koji su gledali Salčina u mlađim kategorijama znaju da je njegova prirodna pozicija iza napadača. Silom prilika trener Vinko Marinović na početku priprema dao mu je priliku na lijevom beku, a Salčin na ukazano povjerenje uzvraća na najbolji mogući način. Iako u defanzivi ima problema, prije svega sa kretnjama i postavljanjem, u ofanzivnom dijelu igri Sarajeva daje dimenziju više, a odličnu igru krunisao je asistencijom za gol koji je postigao Benjamin Tatar.

Štoper

Aleksandar Jovanović (FK Željezničar)

Iako Željezničar nije odigrao lošu utakmicu u Bijeljini, ipak puno stvari u igri Plavih nije štimalo. Jedna od pozitivnih stvari subotnje utakmice je zimsko pojačanje Aleksandar Jovanović. Od dva Aleksandra na štoperskoj poziciji, Jovanović je djelovao dosta sigurnije i pouzdanije, i sigurno je da će u nastavku sezone biti važna karika u igri Željezničara. Niti jedna ekipa nije uspjela stvoriti ozbiljniju šansu, a veliki broj napada domaćih Jovanović je rutinski zaustavio.

Štoper

Kosta Manev (FK Velež)

U kolu iza nas štoperi ili nisu imali mnogo posla, ili su primili najmanje dva pogotka. Jedan od onih koji nije imao puno posla je Kosta Manev. Ono malo posla što je imao, odradio je na visokom nivou, a nedostatak obaveza u defanzivi Manev je iskoristio za ofanzivne izlete, gdje je pokušao iskoristiti svoju skok igru. Da je imao malo sreće u prvom poluvremenu, i njegovo ime bi stajalo među strijelcima.

Desni bek

Branimir Cipetić (NK Široki Brijeg)

Desni bek Širokog Brijega definitivno je osvježenje ove sezone, a u prvom proljetnom meču nastavio je tamo gdje je stao prije zimske pauze. Protiv Borca je upisao svoju šestu asistenciju i došao je na diobu prvog mjesta liste asistenata sa Štilićem i Karićem. Osim upisane asistencije, zadavao je jako puno problema Ćosiću na lijevoj strani, zbog čega se i krilni napadač Marko Mirić često morao vraćati nazad i pomagati u defanzivi.

Zadnji vezni

Dino Hasanović (FK Velež)

Hasanović je jedan od onih igrača koje treneri izuzetno vole, za razliku od protivničkih igrača. Svojom energijom i agresivnošću svih 90 minuta daje dodatnu snagu svojoj ekipi i jednostavno je nemoguće ne dati svoj maksimum kada je pored vas igrač kao što je Hasanović. Da je dobar i u ofanzivi pokazao je sjajnim izvlačenjem na lijevu stranu, prodorom i ubacivanjem za Vehabovića, koji je fantastično pogodio za konačnih 2:0.

Lijevo krilo

Asim Zec (HŠK Zrinjski)

Nakon odgledane utakmice u Bijeljini, te one u Zenici, mnogi navijači Željezničara su se zapitali da li je puštanje Asima Zeca u Zrinjski bilo greška. Iako jedna utakmica nije nikakvo mjerilo, Zec je protiv Čelika bio raspoložen za igru, rastrčan, jednostavno je uživao u fudbalu. U prvom poluvremenu je demonstrirao sjajnu tehniku, kada je uz aut liniju driblingom kao na futsalu iz igre izbacio Horića, a u drugom poluvremenu je prelijepim golom krunisao svoju odličnu partiju.

Ofanzivni vezni

Marko Pervan (NK Široki Brijeg)

Borac je, iako nije izgledao nimalo uvjerljivo, nakon prvih 45 minuta na Pecari imao dva gola prednosti. Trener domaćih Toni Karačić u nastavku u igru uvodi Franjića i Pervana, koji su okrenuli igru Širokog Brijega za 180 stepeni. Franjić, a pogotovo debitant Pervan, dali su novu dimenziju igri domaćih, lopta je konstantno bila na polovini Borca i kao rezultat pritiska stigla su i dva gola. Posebno lijep bio je prvi pogodak Širokog Brijega, koji je djelo Marka Pervana, koji je i pored gola učestvovao u skoro svakom napadu svoje ekipe u nastavku.

Amar Rahmanović (FK Sarajevo)

Rahmanović je jedan od onih igrača koji su uvijek na visokom nivou i pokazuju veliku želju za pobjedom, ali je protiv Tuzla Cityja to bilo još izraženije. Nije bitno da li je razlog tome dolazak konkurencije u vidu Tina Sušića ili želja za utakmicama nakon dva i po mjeseca, sigurno da su navijači Sarajeva presretni zbog ovakve partije. Osim asistencije za gol, Rahmanović je do momenta kada je napustio igru, uz Ahmetovića, bio najopasniji igrač Sarajeva.

Desno krilo

Miloš Filipović (HŠK Zrinjski)

Sigurno da su neki, kako u Mostaru tako i širom BiH, bili skeptični kada su se u zimskoj pauzi u Zrinjski vratili Bilbija i Filipović. Iako su oni svojim igrama bili možda i najzaslužniji za sve one titule Zrinjskog u prethodnom periodu, pojedinci su postavljali pitanje da li će oni imati motiva da to ponove, da li će moći igrati na nivou na kojem su igrali prije odlaska i slično. Već prva utakmica je pokazala da će ovaj ubojiti dvojac opet harati Premijer ligom BiH, a akcija iz sudijske nadoknade prvog poluvremena svakako je podsjetila na zlatne dane Zrinjskog.

Napad

Mersudin Ahmetović (FK Sarajevo)

Moderna vremena u domaćem fudbalu ne poznaju termin “legenda kluba”, prije svega zbog činjenice da se rijetko ko zadrži duže od dvije sezone u nekom klubu, ili da igra konstantno na visokom nivou. Ahmetović igra svoju četvrtu sezonu u FK Sarajevo i, osim dva slabija proljeća, sve ostalo je odigrao na izuzetno visokom nivou. Već je na brojci od 55 postignutih golova u dresu Sarajeva u svim takmičenjima i blizu je ulaska u Top 10 najboljih strijelaca Sarajeva svih vremena. Ono što ga dodatno čini većim je njegovo ponašanje na terenu i mimo terena, a mnogi će reći da se radi o velikom čovjeku, i sigurno je da će on naći svoje mjesto među legendama Bordo kluba. Protiv Tuzla Cityja je postigao svoj drugi hat-trick ove sezone, a golove je postizao lijevom nogom, desnom nogom i glavom. Sa ova tri pogotka Ahmetović je na vječnoj listi strijelaca Premijer lige BiH pretekao Emira Obuću i Darka Spalevića i sada se nalazi na sedmom mjestu sa 65 postignutih golova. Ukoliko nastavi u ovom ritmu, već ove sezone bi mogao doći u pet najboljih strijelaca lige svih vremena. Zbog svega toga potpuno zasluženo smo ga izabrali za igrača 20. kola PLBiH.

Trener kola

Feđa Dudić (FK Velež)

Iako je Toni Karačić odradio odličan posao u nastavku utakmice, kao i Vinko Marinović, te Žižović u Zenici protiv Čelika, ipak je Feđa Dudić naš izbor za trenera 20. kola PLBiH. Zvijezda 09 jeste ekipa koja se nalazi na posljednjem mjestu, ali igrači često imaju problem da nađu motiv protiv otpisanih ekipa koje, sa druge strane, znaju iznenaditi. Dudić je uspio maksimalno motivisati svoju ekipu koja je zadržala ozbiljnost svih 90 minuta i koja nije dozvolila gostima da naprave niti jednu priliku na utakmici.

*Zabranjeno je svako preuzimanje sadržaja bez dozvole autora i navođenja izvora. | PLBiH - Premijer liga BiH.